Yra daugybė skumbrių paruošimo būdų, tačiau tarp kulinarų ir dietologų vyrauja beveik vieninga nuomonė: kepti skumbrę geriausia visą.
Kodėl skumbrę reikia kepti visą?
Iš pirmo žvilgsnio tai gali atrodyti ne taip patogu, kaip kepti filė ar kepsnius, tačiau būtent visas paruošimo būdas leidžia maksimaliai atsiskleisti žuvies skoniui, išsaugoti jos sultingumą ir naudingąsias savybes. Kodėl gi skumbrę verta kepti būtent visą?
Sultingumo paslaptis
Pagrindinė priežastis, kodėl skumbrę rekomenduojama kepti visą, slypi jos natūralaus sultingumo išsaugojime. Kepant žuvis praranda drėgmę.
Kai skumbrė ruošiama visa, jos oda ir kaulai sukuria natūralų barjerą, kuris neleidžia greitai išgaruoti skysčiui. Vidiniai žuvies riebalai kaitinant tolygiai pasiskirsto, prisotindami mėsą iš vidaus ir padarydami ją švelnią bei sultingą.
Jei skumbrė kepama gabalėliais ar filė, paviršiaus plotas, nuo kurio garuoja drėgmė, žymiai padidėja.
Dėl to žuvis gali greitai tapti sausa ir prarasti savo sodrų skonį, net ir esant tinkamam temperatūros režimui bei trumpam kepimo laikui. Ypač tai pasakytina apie liesas filė dalis.
Maksimalus skonis kepant skumbrę
Kepant skumbrę visą, leidžiama išsaugoti visą jos natūralių aromatų spektrą. Vidiniai žuvies organai, net jei jie pašalinami prieš ruošiant, palieka savo vos juntamą, bet svarbų pėdsaką, kuris suteikia gilumo ir sodrumo paruošto patiekalo skoniui.
Kaulai taip pat vaidina savo vaidmenį, kaitinant išskirdami kolageną ir kitus junginius, kurie daro mėsą aromatingesnę ir švelnesnę.
Kepant filė, dalis šių natūralių aromatų prarandama. Be to, kontaktuodama su aukšta temperatūra, atvira žuvies minkštimas gali prarasti kai kuriuos lakiuosius aromatinius junginius, todėl skonis tampa mažiau ryškus.
Naudingųjų Omega-3 riebalų rūgščių išsaugojimas kepant skumbrę
Skumbrė yra vertingas polinesočiųjų Omega-3 riebalų rūgščių šaltinis, kurios yra nepaprastai svarbios širdies ir kraujagyslių sistemos, smegenų sveikatai ir turi priešuždegiminių savybių.
Terminio apdorojimo metu dalis šių naudingųjų riebalų gali būti prarasta. Kepant skumbrę visą, šie nuostoliai minimizuojami, nes oda veikia kaip apsauginis barjeras, sulaikydamas didžiąją dalį vertingų riebalų žuvies viduje.
Kepant filė ar gabalėlius, riebalai turi didesnį nutekėjimo plotą, o tai gali lemti didesnius Omega-3 riebalų rūgščių nuostolius.
Paruošimo paprastumas ir mažiau rūpesčių
Stebėtina, tačiau kepti skumbrę visą dažnai būna paprasčiau nei vargti ją pjaustant filė.
Pakanka išvalyti žuvį (pageidautina pašalinti galvą), padaryti kelis negilius įpjovimus odoje, kad geriau iškeptų ir tolygiai pasiskirstytų šiluma, įtrinti prieskoniais, apšlakstyti citrinos sultimis ar aliejumi ir dėti į orkaitę.
Filė paruošimas reikalauja tam tikrų įgūdžių ir laiko kruopščiam kaulų ir odos pašalinimui. Be to, švelni filė gali lengviau prilipti prie folijos ar kepimo skardos, jei nebus imtasi papildomų priemonių.
Visos keptos žuvies estetinis patrauklumas
Visa kepta skumbrė ant šventinio stalo atrodo labai efektingai ir apetitniai. Auksinė odelė, prieskonių aromatas ir sultinga mėsa viduje – tai tikra bet kurio valgio puošmena.
Patiekti visą žuvį taip pat patogiau, kiekvienas gali pasiimti norimą porciją.
Šaltinis: https://www.rbc.ua/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva
