Vis daugiau sodininkų pamažu atsisako dirbtinių mineralinių trąšų, todėl tenka ieškoti alternatyvos ir pereiti prie organinių. Pelenai neabejotinai yra viena paprasčiausių ir prieinamiausių trąšų. Šias trąšas labai mėgsta daugybė įvairių augalų: pelenai gali užtikrinti sodrų augalų žydėjimą ir dar didesnį derlių.
Augalai, kuriems patinka pelenų trąšos
Medžio pelenai iš židinio ar krosnies yra puiki trąša augalams. Taip pat galima naudoti pelenus, kurie lieka sudeginus sausas augalų šakas ir stiebus. Tereikia surinkti šiuos pelenus, suberti į indą ir laikyti sausoje vietoje.
Pelenuose yra kalio, kalcio, fosforo ir kitų naudingų elementų. Jie būtini visapusiškam augalų vystymuisi. Pelenai padeda kovoti su tam tikrų grybelinių ligų, tokių kaip juodoji kojelė ar miltligė, plitimu.
Jei augalus tręšite sausais pelenais arba jų tirpalu, galėsite išvengti fitoftoros plitimo. Pelenai ženkliai sumažina dirvožemio rūgštingumą. Pelenai taip pat gali atbaidyti kenksmingus vabzdžius, kurie nusprendė maitintis jūsų sodo augalais.
Augalų, kuriems tinka pelenų trąšos, yra tikrai nemažai. Šios trąšos puikiai tinka moliūgams, česnakams, svogūnams, salotoms, krapams, petražolėms, pupelėms ir žirniams.
Pelenais galite tręšti burokėlius, bulves, morkas, braškes, vynuoges ir avietes. Maža to, pelenai gali būti naudojami tręšiant serbentus, agrastus, slyvas ir rožes.
Trąšų naudojimo būdai
Pelenus galima tiesiog išbarstyti lysvėje (100 g pelenų naudokite 1 kvadratiniam metrui dirvos). Šias trąšas geriausia naudoti rudenį ar pavasarį kasant dirvą. Pelenai barstomi į paruoštas duobutes ar vageles (griovelius). Vėliau pelenus galite barstyti po augalais arba tarp vagų.
Augalams tręšti taip pat galite naudoti pelenų tirpalą. Į 10 l vandens įberkite 1 stiklinę pelenų. Gerai išmaišykite, palikite pastovėti, ir šiomis trąšomis palaistykite augalus prie jų šaknų.
Jei neskubate, pelenus galite užpilti verdančiu vandeniu ir palikti kelias dienas infuzuotis. Šias trąšas būtina kasdien išmaišyti. Pelenai geriau ištirps, todėl augalai galės paprasčiau įsisavinti naudingas medžiagas.
Ką dar svarbu žinoti?
Pelenų nerekomenduojama naudoti kartu su mėšlu. Pertrauka tarp tręšimo azoto trąšomis ir pelenais turi būti bent mėnesio trukmės. Pelenai mažina dirvožemio rūgštingumą, todėl jie netinka tiems augalams, kuriems patinka rūgštus dirvožemis.
Pakanka kartą per dvejus metus praturtinti dirvą pelenais, nes šios trąšos gali veikti net 4 metus.
Jei rūpinatės savo ir artimųjų sveikata, rinkitės organines trąšas, kurios gali garantuoti puikų derlių. Galite rinktis ne tik pelenus, bet taip pat ir mėšlo, karbamido, komposto, mielių, kavos tirščių ar kitas natūralias trąšas.
Derlius bus tikrai džiuginantis!