Pomidorų pjautasparnė kandis (Tuta absoluta), dar vadinamas pomidorų kandimi, yra naujas kenkėjas, neseniai atkeliavęs iš kitų Europos šalių ir mintantis pomidorais, ir kartais visiškai sunaikinantis visą derlių. Kaip jį atpažinti ir kaip su juo kovoti?
Šis kenkėjas pas mus atkeliavo vos prieš kelerius metus iš Pietų Amerikos. Daugelis daržininkų iš pradžių nežinojo, kaip su šiuo kenkėju kovoti, nes jis buvo visiška staigmena. Laimei, dabar jau žinoma, kaip jį įveikti ir apsaugoti savo sodo augalus.
Kaip atrodo šis pomidorų kenkėjas?
Pomidorų kandis iš pradžių būna niekuo neišsiskiriantis vikšras, kuris laikui bėgant virsta kandimi. Pirmojoje formoje jis iš pradžių būna tik vieno milimetro ilgio ir jį dažnai sunku pastebėti. Maitindamasis įvairiais augalais jis auga ir keičia spalvą iš baltos į žalią arba rausvą ir padidėja iki septynių su puse milimetro. Tuomet jis virsta lėliuke, o paskui – kandimi, kuri dažniausiai būna devynių milimetrų ilgio. Gana spartus jų augimas susijęs su dideliu apetitu. Nepaisant savo pavadinimo, šis kenkėjas mėgsta ne tik pomidorus, bet ir paprikas, baklažanus, bulves ir apskritai visas salierines daržoves.
Atsižvelgus į tai, kad Tuta absoluta patelė vienu metu gali sudėti 60-120 kiaušinėlių, nesunku suprasti, kodėl ji gali padaryti tiek daug žalos derliui. Tam tikra paguoda, kad daržuose ją galima pamatyti tik šilčiausiais metų mėnesiais. Taip yra todėl, kad dažniausiai ji pastebima šiltnamiuose, kuriuose yra pastovi aukšta temperatūra (ten ji vystosi bene geriausiai ir sparčiausiai).
Tuta absoluta ant pomidorų – kaip su ja kovoti?
Viskas priklauso nuo to, kiek jūsų pasėliuose spėjo išsivystyti šių pomidorų kenkėjų. Jei jų populiacija dar nėra didelė, daugelio daržininkų teigimu, geriausiai veikia feromonai, kurie sutrikdo poravimosi procesą. Jie labai apsunkins šio kenkėjo dauginimąsi, o kadangi jis yra trumpalaikis, to gali visiškai pakakti, kad su tuo susidorotumėte. Didesnėms pomidorų kandžių populiacijoms jau reikia naudoti insekticidines lempas. Daugelio daržininkų teigimu, taip pat gerai tinka biopreparatai, kurių sudėtyje yra mikroorganizmų, galinčių atakuoti kenkėjus (taip pat puikiai veikia Bacillus thuringensis).