Jei pomidorus pasodinsite per anksti, jie gali greitai išstypti į viršų, tačiau jie gali būti silpni ir imlūs ligoms. Jei suskubote pradėti auginti pomidorus, dar ne viskas prarasta! Norėdami išsaugoti gausius pomidorų sodinukus, galite pasinaudoti patyrusių sodininkų gudrybėmis
Pomidorų daigus į žemę reikia sodinti tik po gegužės 15 d. Tai – pats saugiausias metas, nes nebėra naktinių šalnų pavojaus. Sodininkai, kurie pomidorus pasodino anksčiau nei reikėtų, turėtų pasinaudoti keliais naudingais patarimais.
Kas kelia grėsmę peraugusiems pomidorų daigams?
Per greitai į žemę pasodinti pomidorų daigai pasižymi tuo, kad jų stiebai yra ilgi ir ploni. Jie taip pat turi neproporcingai mažą šaknų gumulėlį. Tokia padėtis pavojinga, nes augalai yra labiau pažeidžiami ligų ir adaptacinio streso. Jų silpnos šaknys nepajėgia išmaitinti viso augalo, o tai stabdo augimą. Be to, šakelės yra per plonos, kad išlaikytų vaisius. Būtent todėl perkant pomidorų sėklas visada reikia pasidomėti, kada daigus galima persodinti į žemę. Tai padės išvengti problemų, susijusių su peraugusiais pomidorų daigais.
Kokios naminės priemonės gali padėti išvengti daigų peraugimo?
Kelios paprastos gudrybės gali padėti sustiprinti pomidorų daigus ir sustabdyti jų stiebimąsi į aukštį. Visų pirma, atsisakykite azoto trąšų. Jei įmanoma, sumažinkite temperatūrą toje vietoje, kur jie auga (šis būdas gali būti naudojamas tik šiltnamyje). Suteikite sodinukams daugiau šviesos, kad jiems nereikėtų išsitiesti jos ieškant. Taip pat pomidorus galite laistyti rečiau, bet gausiau. Taip pat rekomenduojama glostyti viršutines pomidorų šakeles. Tai – tarsi signalas, kad pomidorams yra pavojinga stiebtis dar aukščiau. Netrukus pastebėsite, kad pomidorų stiebai tapo storesni, be to, jie nebesistiebia į viršų.
Ką dar galima padaryti, kad pomidorai neperaugtų?
Jei matote, kad pomidorų per greitai išstypo, gali pagelbėti ir kitos gudrybės, apie kurias netrukus papasakosime.
- Purškimas ir laistymas. 1 g monofosfato praskieskite 1 litru vandens ir nupurkškite pomidorus. Po 10 dienų pomidorus reikia nupurkšti dar kartą. Šias trąšas naudokite per pirmąjį tręšimą po atlikto pikavimo. Šias trąšas galima naudoti 3 kartus iš eilės. Kai daigai sustiprės, galėsite naudoti azoto trąšas (jomis geriausia nupurkšti pomidorų lapus).
- Kai persodinsite pomidorus į žemę arba į didesnius vazonus, juos įkaskite giliau. Pomidorai greitai išleis naujas šaknis, kurios užtikrins tinkamą jų mitybą. Jei sodinukai labai peraugę, juos galite sodinti kampu arba visiškai horizontaliai. Stiebas išleis naujas šaknis ir greitai pakryps saulės spindulių link.
- Jei daigas turi 6–7 gerai išsivysčiusius lapus, nupjaukite jo viršūnę ir pamerkite į įsišaknijimui skirtą priemonę, į kurią įdėkite susmulkintos aktyvintos anglies. Kai pasirodys šaknys, pasodinkite augalą į mažesnį vazoną nei jis augo anksčiau.