Sekmadienis, 12 sausio, 2025

Naujausi

Kaip užsiauginti grybų namuose?

Grybavimas miške – tai savotiška meditacija ir susivienijimas su gamta. Patyrę grybautojai žino, kur slepiasi vertingi grybai, ir kur jų galima rasti daugiau nei kitur. Deja, tikrai ne kiekvienas mūsų gali rasti pakankamai laiko grybavimui, tačiau grybų galite užsiauginti ir savo sodyboje ar net namuose. Tą padaryti yra gerokai paprasčiau nei įsivaizduojate.

Mano senelis labiau už viską pasaulyje mėgo grybauti lietingu oru, tačiau grybus jis augino ir savo namų kieme. Tuo metu senelis augino triušius ir maitino juos grybais. Triušiai galėdavo laisvai lakstyti po kiemą ir čia tuštintis, todėl vėliau kieme grybų priaugdavo dar daugiau. Tokią savotišką grybų „sėją“ mano senelis laikė pačia patikimiausia.

Kaip auginti grybus namuose?

Grybai greitai auga sode, kuomet oro temperatūra yra maždaug 18 laipsnių Celsijaus. Grybams reikia drėgnos dirvos, miškuose augančių medžių (pušų, ąžuolų ar beržų). Grybai gali būti dauginami keliais būdais: išskaidant juos mažesnėmis dalimis, išpilant vandenį, kuriame buvo mirkyti grybai, ar sodinant grybieną.

Grybų sodinimas yra gana elementarus. Pavyzdžiui, galite iš miško parsivežtus grybus išskaidyti mažomis dalimis ir išbarstyti jiems numatytoje vietoje. Sporos dauginasi labai greitai, tačiau svarbu pasirūpinti, kad grybų auginimui būtų sudaroma palanki terpė. Jei oras bus per sausas, grybai gali neaugti.

Taip pat galite išpilti vandenį, kuriame buvo mirkyti grybai, – toks grybų auginimo būdas taip pat yra patikimas ir labai populiarus tarp grybautojų. Jums tereikia susmulkinti grybų kepurėles ir pamerkite į 10 litrų vandens. Į kibirą taip pat įberkite mielių ir cukraus. Šį ruošinį infuzuokite maždaug savaitę, o tuomet kiekvieną ruošinio litrą atskieskite 10 l vandens. Aplink jaunus medžius nukaskite maždaug 15 cm žemės sluoksnį, pilkite paruoštą ruošinį ir užberkite nukasta žeme. Šią žemę laistykite kartą per savaitę.

Taip pat galite išbandyti ir trečiąjį grybų auginimo būdą – grybus galite iškasti miške kartu su žemės grumstu ir persodinti pasirinktoje vietoje. Į duobutę, kurioje bus auginami grybai, taip pat naudinga įberti medžių lapų ar pjuvenų. Pasodintus grybus palaistykite.

Grybai maišelyje

Grybai gerai auga šiltnamio sąlygomis: pievagrybiai ir kreivabudės yra to įrodymas. Kreivabudes galima auginti tiesiog maišeliuose. Jums reikės 60 l maišelio, šiaudų, vandens ir grybų kotelių.

Kreivabudėms reikia 15 laipsnių šilumos ir 85% oro drėgmės, todėl šiuos grybus galima auginti rūsyje ar ūkinės paskirties patalpoje. Grybai auga greičiau, jei gauna saulės šviesos, tačiau auginant grybus rūsyje gali pakakti dirbtinio apšvietimo.

Kaip auginti grybus maišelyje?

  1. Dideliame inde apvirkite šiaudus ir šiek tiek atvėsinkite. Nusunkite vandenį ir suberkite šiaudus į maišelį (geriausia rinktis permatomą maišelį).
  2. Sluoksniuokite šiaudus: ant kiekvieno sluoksnio uždėkite 3-4 stiebus su grybiena. Grybus būtina išdėlioti išilgai kraštų, kad būtų matyti iš išorės.
  3. Užriškite maišelį ir padarykite nedidelį pjūvį apačioje – tai padės pašalinti drėgmės perteklių. Taip pat pradurkite kelias skylutes, kurios užtikrins oro cirkuliaciją.
  4. Kai grybai pradės dygti, maišelyje padarykite įpjovas, nes tuomet grybai augs į išorę.

Štai ir viskas!

Tokiu būdu kreivabudes ir visų mėgstamus pievagrybius galite auginti ištisus metus. Svarbiausia – užtikrinti tinkamą temperatūrą, oro cirkuliaciją ir pakankamą apšvietimą.

Apie tai, kaip auginti grybus namuose, žemiau esančiame vaizdo įraše pasakoja patyręs grybų augintojas, auginantis grybus jau ne vienus metus:

Grybų sodinimas yra įdomus procesas, kuris iš mažo pomėgio gali išaugti į didelį verslą. Išbandykite tai ir jūs!

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

Sėkmingiausias mėnuo 2025 metais kiekvienam Zodiako ženklui

Avinas — 2025 m. vasaris Jūsų sėkmingiausias mėnuo bus vasaris. Žvaigždės suteiks jums energijos įgyvendinti ambicingiausius planus, o kliūtys tarsi išnyks, palikdamos vietos sėkmei. Klausykitės...

Skalbiniai po skalbimo skleidžia nemalonų kvapą? Šis triukas padės iš karto ir nieko nekainuos!

Ar jums pažįstama situacija, kai ką tik išskalbtų skalbinių kvapas neprimena gaivumo, o verčiau kelia nusivylimą? Tai yra dažna problema, su kuria susiduria daugelis...
---