Pomidorai yra kaprizingi augalai ir reikalaujantys gana daug priežiūros. Jie jautriai reaguoja į temperatūros ir oro sąlygų pokyčius, be to, jie neretai suserga įvairiomis ligomis. Viena pavojingiausių pomidorus užklumpančių ligų yra bulvių maras, kurį galima atpažinti pagal atsirandančias pilkai žalias dėmes, kurios laikui bėgant paruduoja. Vėliau maras išplinta į stiebus, vaisius ir kaimyninius sodinukus. Su šia liga yra gana sunku kovoti, todėl geriausia sutelkti dėmesį į prevenciją.
Kaip apsaugoti pomidorus nuo bulvių maro?
- Neauginkite pomidorų šalia bulvių lysvių. Patogeninės sporos pirmiausia puola bulves, o vėliau – ir pomidorus.
- Laistydami pomidorus stenkitės nesušlapinti jų lapų.
- Pomidorus sodinkite atokiau nuo vandens telkinių, nes čia susidaro rūkas.
- Pomidorai turi būti sodinami tinkamu atstumu vienas nuo kito (jie neturi liestis). Jei pomidorai turės pakankamai erdvės, jie gaus pakankamai saulės.
- Kai pomidorai pradės duoti vaisių, nuimkite apatinius lapus.
- Galima rinktis veisles, kurios yra ne tokios jautrios bulvių marui. Pavyzdžiui, galite rinktis Jaga, Koralik, New Yorker, Atol ir kitas ankstyvąsias veisles. Nors tai negarantuoja, kad pomidorai niekada nesusirgs, tačiau rizika bus mažesnė.
- Stebėkite augalus ir nedelsdami pašalinkite užkrėstas jų dalis. Geriausia jas sudeginti, kad nepasklistų sporos. Nesodinkite pomidorų ar bulvių toje vietoje, kur buvo sergantis augalas.
- Jei pomidorus auginate šiltnamyje, pasirūpinkite tinkama ventiliacija.
- Kai pasirodo pirmieji pomidorai, į pomidoro stiebą įkiškite varinę vielą. Vario jonai padės kovoti su pavojingomis sporomis. Viela turi būti nelakuota!
Dar stipresnė pomidorų apsauga
1. Vieną arbatinį šaukštelį sodos užpilkite litru vandens ir apipurkškite pomidorus. Tą galima daryti tik ryte. Tai padės apsaugoti pomidorų lapus nuo žalingo saulės poveikio. Šią procedūrą kartokite kas dvi savaites ir po kiekvieno lietaus.
2. Paruoškite asiūklių antpilą: sausus lapus (100 g) arba šviežius lapus (500 g) užpilkite vandeniu (apie 5 l) ir palikite pastovėti (geriausia šiek tiek pavėsingoje vietoje) maždaug 3-4 savaites. Kai lapai pradeda atsiskirti nuo stiebų, tai yra ženklas, kad preparatas jau yra paruoštas. Atskieskite jį santykiu 1:5, ir gautu mišiniu purkškite pomidorus. Jame esantis silicis sustiprins augalus. Taip pat galite pasigaminti dilgėlių antpilą.
3. Pasigaminkite česnakų ekstraktą. Supjaustykite 3-4 česnakų skilteles, užpilkite vandeniu ir palikite pastovėti. Gautą priemonę galėsite naudoti po 24 valandų. Atskieskite vandeniu (1:1,5) ir gautu mišiniu apipurkškite augalus.
4. Vieną kubelį mielių ištirpinkite 10 litrų vandens, palaukite valandą ir gautu mišiniu apipurkškite pomidorus.
Visi šie pomidorų stiprinimo būdai turi būti naudojami dar prieš pasirodant ligai. Jei pomidorus jau užpuolė bulvių maras, jums teks neišvengiamai naudoti cheminius preparatus, kurie gali padėti išgelbėti pomidorų derlių.