Įvairūs kenkėjai yra didžiausi kiekvieno sodininko priešai. Rūpinantis sodu galima daug kam pasiruošti: turime galimybę stebėti orus, patręšti prastą dirvą, užkirsti kelią įvairioms ligoms, ir t.t. Vis dėlto, įvairūs kenkėjai sode dažniausiai pasirodo visiškai netikėtai. Niekada negalite žinoti, kiek ir kokių kenkėjų pasirodys jūsų sode. Jie tikrai nepagailės jūsų pasėlių, todėl naudinga žinoti, kaip galima užkirsti tam kelią.
Pavasarį daugumai sodininkų tenka kovoti su šliužų problema. Deja, šie kenkėjai gali padaryti tikrai nemažą žalą. Jie gali vos per kelias dienas visiškai sunaikinti sodinukus ir naujus ūglius, kurie visai neseniai išlindo iš šaltos dirvos. Pavasarį šliužai tampa labai aktyvūs, todėl kovą su jais reikia pradėti jau dabar. Yra keletas būdų, kaip kovoti su šiais kenkėjais. Galėsite pasirinkti jums labiausiai patinkantį metodą ir įsitikinti jo veiksmingumu.
Sodo kenkėjai
Deja, ne visada yra pakankamai laiko atlikti reikiamus darbus sode, tad nieko nuostabaus, kad čia gali pasirodyti nekviestų svečių. Jei pastebėjote, kad šen bei ten atsirado gleivių, galite būti tikri, kad jūsų sode yra šliužų.
Žinoma, galime tiesiog graužtis ir galvoti, ką padarėme ne taip, tačiau tai tikrai nepadės išnaikinti šliužų. Labai svarbu kiek įmanoma greičiau imtis tam tikrų veiksmų: mes jums papasakosime, kokie sprendimai yra patys efektyviausi.
Fizinės kliūtys
Užtvarų kūrimas aplink sodo lysves yra efektyvus ir aplinką tausojantis šliužų kontrolės būdas. Barjerai turi būti tokie, kad šliužams būtų nemalonu arba sunku judėti. Pavyzdžiui, kiaušinių lukštai turi ne tik aštrių kampų, bet taip pat praturtina dirvą kalciu. Taip pat galite aplink daigus pabarstyti smulkių aštrių akmenukų ar druskos. Vis dėlto, reikia būti atsargiems, nes per didelis druskos kiekis pakenks ne tik šliužams, bet taip pat ir dirvai.
Svarbu reguliariai atnaujinti tokias kliūtis, ypač po lietaus. Dažniausiai tą tenka atlikti kartą per savaitę. Jei neatnaujinsite šių kliūčių, visos jūsų pastangos nueis veltui.
Spąstai
Galite paruošti šliužams spąstus. Jiems patinka dideli ir vidutinio dydžio akmenys, suteikiantys pavėsį ir apsaugantys nuo dienos karščio. Taip pat jiems patinka šlapios lentos, kurios tam tikrą laiką išlaiko drėgmę. Šliužus suvilios ir vazonai su šlapia žeme apačioje arba kibirai bei plastikiniai buteliai. Dienos metu šliužai dažniausiai slepiasi, o vakare ir naktį jie išlenda iš savo slėptuvių.
Ypač gerai pasiteisina alaus spąstai. Jums tereikia į žemę įkasti nupjautą plastikinį butelį, kad jo kraštas būtų žemės lygyje. Šliužams taip patinka alaus kvapas, kad jie rizikuoja paskęsti šiame skystyje. Deja, tokia šliužų gaudyklė turi ir tam tikrų trūkumų. Tokie spąstai taip pat gali nužudyti sodui naudingus vabzdžius. Taigi, turėtumėte būti atsargūs.
Cheminės medžiagos
Cheminės priemonės turėtų būti naudojamos tik tada, kai visa kita nėra veiksminga. Aplinkai nekenksmingi produktai visada turėtų būti prioritetas. Vis dėlto, būna ir tokių situacijų, kai kenkėjai tiesiog nesuteikia pasirinkimo. Turite rinktis: arba jūsų pasėliai, arba šliužai. Deja, ne visada galime būti užtikrinti, kad chemija bus tokia veiksminga, kaip rašoma instrukcijose.
Yra specialių priemonių nuo šliužų, tokių kaip metaldehidas, tačiau tokias priemones reikia naudoti atsargiai, ypač jei toje vietoje auginamos daržovės ir vaisiai. Rinkoje yra ir aplinkai nekenksmingesnių preparatų, tokių kaip geležies fosfatas, kurie yra saugesni aplinkai. Pasirinkimas, kaip visada, yra jūsų. Jei išspręsti šią problemą reikia skubiai, galite išbandyti cheminius preparatus.
Augalų apsauga
Savo kieme ar sode galite auginti šliužus atbaidančius augalus. Tai ypač palanku tada, jei jums svarbu atbaidyti šliužus, tačiau nėra labai svarbu, kokius augalus auginti sode. Toks sprendimas tam tikrais atvejais gali būti tikrai labai palankus.
Pavyzdžiui, medetkos gali veiksmingai atbaidyti šliužus. Taip pat galite auginti šalavijus, levandas, čiobrelius, bazilikus ir petražoles. Vis dėlto, čia taip pat svarbu būti atsargiems: pasidomėkite, kokiems augalams patinka tokia kaimynystė, ir kurie nenorėtų augti šalia šių augalų. Pavyzdžiui, ridikėliai ir kopūstai negali pakęsti baziliko. Pats bazilikas prastai auga žemėje, kurioje prieš jį augo pupos ir burokėliai.
Švara yra raktas į sėkmę
Kaip ir daugelyje kitų dalykų gyvenime, mums reikia švaros ir tvarkos, kad rezultatas būtų sėkmingas. Šiuo atveju šliužus tikriausiai galima palyginti su tarakonais. Jie taip pat mėgsta tamsą, mėgsta slėptis nuo žmonių, ieško maisto ir slėptuvių. Tik tarakonai, žinoma, daug greitesni.
Kol bandysite nuspręsti, kokį šliužų naikinimo būdą pasirinkti, siūlome pasivaikščioti po teritoriją su šiukšlių maišu. Surinkite nukritusius lapus, šakas, lentas ir kitas šiukšles. Gali būti, kad visi šie dalykai yra šliužų slėptuvės, taigi, tokiu būdu galėsite jų atsikratyti. Be to, vienu šūviu nušausite du zuikius.
Sodo kenkėjai
Jei reguliariai sodo įrankiais purensite dirvą, tai turės dvigubą naudą. Visų pirma, augalų šaknys gaus daugiau deguonies. Tai sustiprins augalus ir užtikrins geresnę jų sveikatą.
Taip pat tai padės kovoti su šliužais, nes įprasti takai jiems taps nepraeinami. Žinoma, reikės šiek tiek padirbėti, tačiau ilgainiui šliužų problema taps ne tokia opi.
Štai ir viskas: belieka pasirinkti patogiausią šliužų naikinimo būdą. Taip pat galite derinti kelis būdus tarpusavyje. Nesijaudinkite: po kurio laiko jums tikrai pavyks išnaikinti šiuos nepageidaujamus sodo svečius. Svarbu atsiminti vieną dalyką: rūpintis šliužų prevencija reikia reguliariai. Jei to nedarysite, po kurio laiko šliužai vėl pasirodys jūsų sode. Sėkmės!