Skanūs, saldūs ir sultingi: ar norite užsiauginti tokių avietinių pomidorų? Taip, tai tikrai yra įmanoma! Vis dėlto, naudinga žinoti, kad ši pomidorų veislė reikalauja gana specifinės priežiūros, todėl pasidomėkite, kokie yra patys svarbiausi priežiūros aspektai.
Avietiniai pomidorai turi keletą veislių. Jos skiriasi atsparumu, vaisių dydžiu ir brandinimo laikotarpiu. Vis dėlto, šie pomidorai turi vieną bendrą bruožą: jie visi yra labai skanūs! Mes jums papasakosime, ką reikia daryti, kad šių pomidorų derlius būtų kuo didesnis!
Kaip auginti avietinius pomidorus?
Jei turėsite pakankamai žinių, galėsite išvengti tam tikrų klaidų, kurios yra ganėtinai dažnos. Jei žinosite, kaip reikia rūpintis avietiniais pomidorais, tai galės garantuoti derliaus sėkmę. Avietiniai pomidorai išsiskiria tankiu ir sultingu minkštimu bei saldumu, tad nieko keisto, jog paskutiniu metu jų populiarumas labai išaugo. Tai – vieni skaniausių pomidorų. Vis dėlto, svarbu žinoti, kad nuskintų pomidorų negalima ilgai laikyti. Avietinių pomidorų auginimas mažai kuo skiriasi nuo kitų veislių auginimo. Kaip ir kitų rūšių pomidorai, šios veislės daržovės nemėgsta žemesnės nei 10°C temperatūros.
Avietinių pomidorų sodinimas
Avietiniai pomidorai sėjami kovo mėnesį (vėliausiai – balandžio pradžioje). Po 4 savaičių jie persodinami į didesnius vazonus. Į žemę jie sodinami ne anksčiau nei gegužės 15 d., kai nebėra šalnų pavojaus. Jie sodinami giliai į žemę, ji turi pasiekti pirmuosius lapus. Laikui bėgant palei stiebą atsiras naujos šaknys – tai sustiprins daigą.
Patarimai, kaip tinkamai sodinti avietinius pomidorus:
- Iškaskite gilią duobę.
- Į duobės dugną įberkite maždaug pusę saujos granuliuoto mėšlo arba pomidorų trąšų.
- Trąšas sumaišykite su žeme.
- Išimkite sodinukus iš vazonų ir įsodinkite juos giliai į žemę.
- Uždenkite šaknis žeme ir padarykite griovelį aplink pagrindinį stiebą.
- Šalia sodinuko įkalkite stiprų kuolą.
- Pomidorų kotelį pririškite prie kuolo audinio gabalėliais.
- Lysves mulčiuokite šiaudais – tai apribos substrato išdžiūvimą ir piktžolių atsiradimą.
- Palaistykite sodinukus dideliu kiekiu vandens.
Jei pastebėjote, kad pasodinto avietinio pomidoro lapai „nusileido“, – nesijaudinkite. Tai – natūrali reakcija į besikeičiančias sąlygas. Taip nutinka tada, jei anksčiau pomidorai nebuvo grūdinti. Būtent todėl rekomenduojame nakčiai po pasodinimo juos apvynioti pavasarine agrotekstile. Ryte ją reikia pašalinti. Avietiniai pomidorai pamažu pripras prie lauko sąlygų.
Avietinių pomidorų priežiūra
Šių itin skanių ir sultingų pomidorų priežiūra paremta 3 svarbiausiais žingsniais. Tai – laistymas, tręšimas ir ūglių pašalinimas:
- Laistymas: laistykite daržoves reguliariai kas 2–3 dienas. Jei oro temperatūra yra aukšta, pomidorus laistykite kasdien. Nelaistykite jų per gausiai, nes pomidorai gali susirgti grybelinėmis ligomis.
- Tręšimas: jei sodinimo metu naudojote mėšlą, tręšti pradėkite po 4 savaičių. Avietinius pomidorus tręškite specialiais preparatais arba naminėmis trąšomis su fosforu ir kaliu. Tai skatina žydėjimą ir vaisių mezgimąsi.
- Ūglių pašalinimas: jei to nepadarysite, pomidorai gali susirgti grybelinėmis ligomis. Maža to, ūgliai „vagia“ svarbius mikroelementus, kurie yra reikalingi vaisių nokinimui.
Rugpjūčio pabaigoje reikės sutrumpinti pagrindinius ūglius. Nupjaukite šakeles 2-3 lapų aukštyje virš aukščiausios kekės, kad kiekvienoje jų būtų ne daugiau kaip 4 kekės su 5 vaisiaus pumpurais. Šiuo laikotarpiu taip pat apribokite laistymą ir tręšimą.
Jei pomidorus auginsite šiltnamyje, rinkitės „Fuji Pink“ veislę, kuri yra atspariausia grybelinėms ligoms. Šios veislės pomidorai yra skanūs ir sultingi, be to, jie nėra linkę skilinėti. Taip pat galite rinktis „Baron“ veislę, kuri duoda stambius vaisius, galinčius sverti net iki 180 g! Dar viena pamėgta avietinių pomidorų veislė – „Raspberry Ożarowski“, kuri gali būti auginama ir šiltnamyje, ir atvirame darže.