Šeštadienis, 11 sausio, 2025

Naujausi

Išbarstykite TAI aplink augalus ir šliužai laikysis atokiau. Taip visada daro mano mama

Nors kartais šliužai būna naudingi, sodininkai juos laiko pavojingais kenkėjais. Visa tai dėl jų gebėjimo sukelti išties didžiulę žalą pasėliams. Vienas iš veiksmingų būdų kontroliuoti šliužus jų nežudant yra varis. Sužinokite, kaip jį naudoti.

Šliužų pasirodymas sode, ypač tų, kurie neturi kiautų, paprastai nieko gero nežada. Sodininkai gali rinktis iš kelių kenkėjų kontrolės būdų. Kai kurie iš jų yra susiję su jų naikinimu (dažnai gana nehumanišku būdu). Tačiau yra paprastų spąstų ir gudrybių šliužams atbaidyti, kurios yra tokios pat veiksmingos ir jų nereikia žudyti. Šiame straipsnyje sužinosite, kaip galite naudoti varį. Tai labai veiksmingas būdas!

Kokią žalą sode daro šliužai?

Šliužai daugiausia maitinasi vakarais ir naktimis. Dieną jie slepiasi vėsiose ir drėgnose vietose. Mažai tikėtina, kad dieną juos sučiupsite šalia augalo, tačiau labai lengva atpažinti, kad jie aplankė jūsų augalus. Ant didesnių lapų kenkėjai palieka dideles netaisyklingas skyles. Mažesnius daigus per naktį gali visiškai sunaikinti. Šliužai dažniausiai maitinasi vaisiais ir daržovėmis, pavyzdžiui, kopūstais, salotomis, burokėliais, avietėmis ar braškėmis. Šliužams nepatinka gėlės, pavyzdžiui, gvazdikai, astrai, nasturtės ir lelijos.

Miedź to świetny sposób na ślimaki niszczące rośliny ogrodowe. Fot. Genialne.pl

Kaip varis veikia šliužus?

Vienas paprastas ir humaniškas būdas atbaidyti šliužus – naudoti varį. Ant augalų pritvirtinkite varinius lankus arba nusipirkite varinę juostą ir ištieskite ją ant žemės aplink augalus, kuriems gresia šliužų pavojus. Mokslininkai mano, kad šliužai bijo vario, nes jis reaguoja su jų gleivėmis. Dėl to greičiausiai atsiranda junginiai, kurie dirgina kenkėjus arba sukelia jiems elektros impulsus. Nors variniai apvadai yra gana brangūs (tačiau apsaugo augalus daugelį metų), vario juosta yra vienas iš pigiausių sprendimų. Vienas ritinėlis kainuoja apie 6 eurus.

miedź na ślimaki, fot. Getty Images/Freepik

Ką dar galima naudoti prieš šliužus?

Yra dar keletas paprastų ir nebrangių būdų atbaidyti šliužus.

  • Naudokite citrusinius vaisius. Nusipirkite apelsiną arba greipfrutą, išspauskite sultis ir tuščiavidurę žievelę išdėliokite aplink šliužų užpultus augalus. Citrusiniai vaisiai traukia šliužus. Patikrinkite masalą bent kartą per dieną ir nuo savo pasėlių surinkite juo besimaitinančius kenkėjus
  • Ant žemės aplink augalus paberkite kavos tirščių arba susmulkintų kiaušinių lukštų. Šliužai ir sraigės negali susidoroti su puriu dirvožemiu ir jo vengs iš tolo.
  • Pasigaminkite naminę šliužų gaudyklę. Vienas iš išbandytų būdų – sode pastatyti pradurtą butelį su nedideliu kiekiu alaus. Kai tokioje gaudyklėje atsiras šliužai, tereikės ją ištuštinti.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---