Ketvirtadienis, 9 sausio, 2025

Naujausi

Ar norite turėti gausų svogūnų derlių? Pasinaudokite mano senelio patarimu

Svogūnų auginimas nereikalauja jokių ypatingų įgūdžių ir juos auginti galite patys, be jokių didesnių problemų. Tačiau turėtumėte atkreipti dėmesį į keletą pagrindinių elementų, tokių kaip tinkamas dirvos drėkinimas ir geros apsaugos nuo kenkėjų užtikrinimas. Žinoma, negalima pamiršti ir reikiamo tręšimo. Mano senelio patarimas šiam tikslui pasirodys nepakeičiamas.

Auginant svogūnus, pirmiausia verta naudoti trąšas, paruoštas naudojant naminius, natūralius ingredientus. Toks požiūris ne tik labai ekonomiškas, bet ir visiškai saugus bei ekologiškas. Be to, naudojant šios rūšies trąšas, augalai gaus visas geram augimui reikalingus ingredientus. Dėl to panaudojus šias trąšas galima tikėtis gausaus ir sveiko derliaus.

Kokias trąšas naudoti norint užtikrinti sveiką svogūnų augimą?

Kad svogūnai tinkamai augtų, jiems reikia azoto, kalio ir fosforo. Ypač pavasarį ir vasarą – tai intensyvaus jų augimo metas. Norint aprūpinti svogūnus šiomis maistinėmis medžiagomis, nereikia investuoti į jau paruoštus trąšų mišinius, tiesiog naudokite bananų žieveles. Jos ne tik yra puikus šių elementų šaltinis, bet ir gali pritraukti dirvožemiui naudingus organizmus, pavyzdžiui, sliekus. Jie paverčia žievelę maistinių medžiagų turinčiais ekskrementais, praturtina dirvą ir prisideda prie sveiko augalų vystymosi.

Bananų žievelės bus puiki natūrali trąša svogūnams. Tačiau, kad galėtumėte jas naudoti, turite žinoti, kaip jas paruošti. Tai galima padaryti dviem būdais. Pirmuoju būdu žieveles reikia džiovinti orkaitėje, įkaitintoje iki 60 laipsnių, 2-3 valandas, kol jos visiškai išdžius. Po to paruoštas žieveles reikia sumalti į miltelius, kuriais būtų galėtumėte apibarstyti augalus ir sumaišyti su žeme – tai užtikrins laipsnišką maistinių medžiagų išsiskyrimą ir paspartins svogūnų augimą.

Antrasis būdas – paimkite dvi bananų žieveles ir panardinkite jas į litrą vandens, kuris turėtų būti kambario temperatūros. Tada palikite tirpalą 48 valandas tamsioje vietoje, kad fermentacija vyktų be jokių trikdžių. Praėjus šiam laikui, tirpalas yra paruoštas naudoti kaip trąša, kurią galima naudoti kas dvi savaites, aprūpinant augalus svarbiomis maistinėmis medžiagomis. Šio mišinio praturtinimas trupučiu cukraus gali pagreitinti fermentacijos procesą ir padidinti trąšų efektyvumą. Tai padės išskirti daugiau kalio, kuris yra pagrindinis svogūnų augimo ingredientas.

Kokioje dirvoje reikėtų auginti svogūnus ir kaip juos laistyti?

Svogūnai mėgsta visiškai saulėtą vietą ir dirvą, kurioje gausu humuso, kuri yra puri ir šiek tiek rūgštinė, o pH svyruoja nuo 5,5 iki 6,5. Geriausia sodinti į lysvę, kurioje anksčiau augo pupos, burokėliai, morkos, žirniai ar kopūstai, tai pagerins dirvožemio struktūrą ir sumažins ligų riziką. Tačiau nereikėtų sodinti svogūnų į dirvą, kurioje anksčiau augo kitos aliuminių šeimos daržovės, pavyzdžiui, porai, česnakai. Tai gali prisidėti prie šiai augalų šeimai būdingų ligų ir kenkėjų plitimo.

Tinkamas drėkinimas yra labai svarbus svogūnų vystymuisi dėl seklios šaknų sistemos. Vandens ar maistinių medžiagų trūkumas dirvožemyje gali lemti blogą svogūnų augimą ir pageltimą, o tai paprastai rodo azoto trūkumą. Lapų galiukų parudavimas rodo kalio trūkumą. Norint išvengti šių problemų, itin svarbu reguliariai ir tolygiai laistyti bei tinkamai tręšti augalus.

Patartina reguliariai tikrinti dirvožemio drėgmės lygį, kad įsitikintumėte, jog svogūnai gauna pakankamai vandens, ypač sausros metu arba labai šiltomis dienomis. Reguliarus drėgmės tikrinimas padės išvengti sausumo ir per didelio drėkinimo, kuris gali neigiamai paveikti augalų sveikatą ir vystymąsi.

Kaip apsaugoti svogūnus nuo kenkėjų?

Svarbus elementas auginant svogūnus – užtikrinti jiems tinkamą apsaugą nuo kenkėjų. Tam tikslui galite naudoti natūralius repelentus, tokius kaip pelyno ar levandų ekstraktai, kurie padės atbaidyti kenkėjus. Šiais preparatais reikia reguliariai purkšti svogūnų laiškus, bet ne prieš pat derliaus nuėmimą, kad neliktų kenksmingų medžiagų likučių. Be to, norėdami apsaugoti svogūnus nuo kenkėjų, ankstyvose augimo stadijose galite naudoti lengvus medžiaginius užvalkalus. Tai neleis musėms dėti kiaušinių ant augalų.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---