Klimato kaita planetoje daro didelę įtaką žemės ūkio sektoriui. Nuosavas daržas padeda aprūpinti šeimą natūraliu, sveiku maistu. Vis dėlto, net ir atėjus pavasariui ir, regis, kylant temperatūrai, dienos ir nakties oro temperatūra gali labai skirtis. Be to, pirmoje pavasario pusėje daugelyje regionų gali būti šalnos. Šis reiškinys yra labai pavojingas jauniems, nesubrendusiems kultūrinių augalų ūgliams. Ką daryti, jei bulvės nušalo? Apie tai šiandien pakalbėsime.
Bulvės yra labai subtilus augalas. Bulvių derlius labai priklauso nuo išorinių veiksnių ir priežiūros. Vasarą bulves puola kolorado vabalai, be to, joms yra labai svarbus temperatūros režimas. Atėjus šiltesniems orams, daugelis sodininkų varžosi su kaimynais, kas greičiau pasisodins bulves. Deja, toks konkuravimas tikrai nėra naudingas pačiam augalui. Pernelyg ankstyvas bulvių sodinimas gali sukelti pasėlių žūtį.
Kai kurie nepatyrę sodininkai naudojasi savo protėvių patarimais. Kadaise bulves buvo galima sodinti prieš Velykas. Dabar vis daugiau žmonių savo soduose taiko mokslinį metodą ir gamtos stebėjimo metodą. Liaudies patarimai ne visada sutampa su esama situacija ir nėra palankūs kultūriniams augalams. Kai kurios bulvių veislės gali atlaikyti iki –3 laipsnių šalčio, tačiau bulvės nežus, jei bus atsižvelgta į tam tikrus veiksnius.
Ledo susidarymas augalo viduje gali pažeisti bulvių ląsteles, todėl augalas miršta. Jei šalnų nelydi apledėjimas ar stipraus šerkšno susidarymas, bulves galima išsaugoti. Tą įmanoma padaryti net ir tada, jei termometro stulpelis nukris iki –7 laipsnių. Svarbiausia – laiku sukurti bulvėms patogias sąlygas. Daugelis ekspertų rekomenduoja bulves uždengti senomis antklodėmis ar drabužiais. Taip pat galite naudoti sausus lapus ir šakas. Tokiu atveju po apsauginiu sluoksniu bus palaikoma augalui tinkama temperatūra.
Jei bulvės užšąla, galite naudoti vieną iš siūlomų sprendimų. Ryte sušalusias bulves galima apipurkšti vandeniu. Tiesiog naudokite purkštuvą, kad nepažeistumėte ir taip trapių lapų. Vėliau įsitikinkite, kad augalas nėra veikiamas tiesioginių saulės spindulių. Geriausia – sukurti papildomą šešėlį. Tuomet atitirpimas pasėliams nebus toks pavojingas.
Kitas būdas apsaugoti bulves nuo šalnų – naudoti tinkamas trąšas. Šiuo atveju geriausia naudoti natūralias azoto ir kalio trąšas. Aplink augalą taip pat galite pabarstyti sausų trąšų. Tai taip pat sukurs šiltą lysvę bulvių šaknims. Be to, tai aprūpins bulves reikalingais vitaminais, mineralais ir mikroelementais.
Teisingas požiūris į kultūrinių augalų priežiūrą garantuoja didelį derlių. Jei norite sode užauginti skanių daržovių ir vaisių, reikia sunkiai dirbti ir išbandyti įvairius metodus. Būtent todėl žmonės dažnai tarpusavyje dalijasi laiko patikrintais pasėlių priežiūros būdais ir technologijomis. Pasidalinkite komentaruose, kaip jūs saugote bulves nuo šalnų.