Ketvirtadienis, 3 balandžio, 2025

Naujausi

Asteroidas 2024 YR4, kuris išgąsdino žmoniją, gali susidurti su Mėnuliu

Asteriodas 2024 YR4, kuris neseniai sukėlė nerimą astronomų bendruomenėje, iš pradžių buvo laikomas potencialia grėsme Žemei. Tačiau naujausi duomenys, gauti naudojant Džeimso Webbo kosminį teleskopą, parodė, kad tikrasis pavojus gali grėsti ne mūsų planetai, o Mėnuliui.

Remiantis nauju pagrindinių kosminių agentūrų vertinimu, asteroidas pavadinimu 2024 YR4, kuris anksčiau buvo laikomas potencialia grėsme Žemei (jo susidūrimo tikimybė buvo vertinama 3,1 % per artimiausius aštuonerius metus), iš tikrųjų gali pataikyti į Mėnulį.

Astronomai pasitelkė Džeimso Webbo teleskopą, kad ištirtų 60 metrų skersmens asteroidą. Pirminiai rezultatai rodo, kad asteroidas Žemei nekelia grėsmės, tačiau susidūrimo su Mėnuliu tikimybė yra apie 2 %.

„Jeigu jis atsitrenktų į Mėnulį, tai Žemei nebūtų pavojinga – iš tiesų nieko ypatingo neatsitiktų. Tačiau tai būtų puiki proga iš arti stebėti asteroido smūgį ir momentinius jo padarinius“, – teigė Kanarų salų astrofizikos instituto atstovė Julija de Leon.

Mokslininkai jau žino apie daugybę mažų objektų smūgių į Mėnulio paviršių, tačiau jie paprastai būna mažo masto.

„Mes jau seniai žinome, kad Mėnulio paviršius nusėtas krateriais, ir kad nuolat į jį atsitrenkia labai maži objektai. Tačiau mes niekada nesame matę susidūrimo su kūnu, kuris būtų didesnis nei 50 metrų. Tai būtų neįtikėtina“, – sakė astronomė.

Asteroidas 2024 YR4 pirmą kartą išgarsėjo visame pasaulyje 2024 metų vasario pradžioje, kai NASA ir ESA pareiškė, jog uolienos, kurios skersmuo – nuo 40 iki 90 metrų, susidūrimo su Žeme gruodžio 22 d., 2032 metais, tikimybė viršija 2 %. Kosmoso agentūros keletą dienų skaičiavo riziką, kol galiausiai nauji stebėjimai parodė, kad tikimybė labai maža – beveik lygi nuliui. Taip mokslininkai atmetė galimą susidūrimą su mūsų planeta.

Nauji duomenys, gauti naudojantis Džeimso Webbo teleskopu, leido tiksliai nustatyti, kad asteroido skersmuo yra apie 60 metrų – tai didesnis nei 50 metrų riba, kuri automatiškai aktyvuoja Kosminių misijų planavimo patariamąją grupę.

Šaltinis Elpais.com

Nuotrauka @Canva

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---