2017 m. kovo 17 d. šeštadienis, danei Claire Muus Andersen prasidėjo kaip ir bet kuris kitas šeštadienis. Ją aplankė mama ir kartu jos nuvyko į parduotuvę, kurioje buvo pardavinėjami dantų šepetėliai.
Dviejų su puse metų sūnui Damian, kuris tuo metu lankėsi pas senelį, jos nupirko Minion dantų šepetėlį ir dantų pastos, nes tai buvo jo mėgstamiausi filmukų personažai.
Jai iš parduotuvės sugrįžus namo, paskambino jos vaikinas Mac Masukume, o tai buvo neįprasta, nes Claire viešėjo pas mamą Danijos mieste Vig på Sjælland, o jis aplankė savo mamą – vos už 15 kilometrų.
Tačiau kai Claire atsiliepė į jo skambutį, jau buvo aišku, kad šis šeštadienis bus visiškai kitoks nei bet kuris kitas šeštadienis. Ji iš karto suprato, kad kažkas yra labai negerai, nes jos draugas pradėjo verkti.
„Jis kalbėjo labai paniškai ir pasakė, kad turėčiau tuoj pat atvykti, nes Damian gerklėje kažkas yra įstrigę ir kad jau atvyksta greitoji pagalba“, – interviu Danijos televizijos kanalui „TV2“ pasakojo Claire Muus Andersen.
Vaiko gerklėje įstrigo vynuogė
Vaikas buvo senelio namuose, ir būtent tada, kai jis ketino valgyti vakarienę, atsitiko baisus įvykis. Lėkštėje, be kitu maisto produktų, buvo keletas vynuogių, ir viena iš jų mažajam berniukui įstrigo gerklė.
Po kurio laiko Damian be gyvybės ženklų gulėjo ant grindų, o greitosios medicinos pagalbos darbuotojai beviltiškai kovojo, kad jį atgaivintų.
Claire Muus Andersen puikiai žinojo, kad nesupjaustytų vynuogių negalima duoti mažiems vaikams, apie ką ji anksčiau buvo įspėjusi net darželio personalą. Ji visada jam supjaustydavo jas taip, kad jis gaudavo tik po pusę arba ketvirtadalį vynuogės.
Taip pat, kai kitiems tekdavo prižiūrėti dvimetį, juos mama įspėdavo, kad jei norės duoti vynuogių, jas padalintų į smulkesnius gabalėlius.
„Jo senelis taip pat tai puikiai žinojo, jis taip pat jas perpjaudavo, bet būtent tos vynuogės, kuriuos tą dieną buvo jo lėkštėje, buvo tokios mažos, kad jis nemanė, kad tai būtina ir ar turės kokią nors įtakos paspringimui,“ – „TV2“ sakė Claire Muus Andersen.
Be deguonies 45 minutes
Pasirodo, kad tai buvo mirtina pasekmė…
Vynuogė įstrigo jo gerklėje, todėl mažasis berniukas negalėjo įkvėpti oro, ir taip išbuvo daugiau nei 45 minutes, kai jis pagaliau buvo nuvežtas greitosios pagalbos automobiliu į Rikshospitalet ligoninę, Kopenhagoje.
Bet, deja, jau buvo per vėlu…
Po trijų dienų 2 metų Damian mirė. Smegenys taip ilgai išbuvo be deguonies, kad gyvybės išgelbėti nebepavyko.
Tačiau šiandien Claire nepyksta ant savo vaiko senelio, kuris Damian pavaišino vynuogėmis ir jos kainavo jam gyvybę. Ji nuoširdžiai prisipažįsta, kad ją erzina, kad būtent vynuogė uždusino jos sūnų – juolab, kad ji visada buvo labai atsargi ir neduodavo jam jų, prieš tai nepadalinusi į mažesnius gabalėlius.
Vėliau tai paskatino ją pasidalinti savo įrašu „Facebook“ paskyroje, kurioje ji nori paskleisti žinią kitiems žmonėms, kad net maža vynuogė gali sukelti didelį pavojų mažų vaikų gyvybei. Įraše ji taip pat pridėjo iliustraciją, kurioje parodyta, kaip reikėtų supjaustyti vynuoges, kad jas būtų saugu valgyti.
Ir akivaizdu, kad tai informacija, kuri daugeliui yra naudinga, nes įrašu buvo pasidalinta daugiau nei 20 000 kartų, ir tūkstančiai „Facebook“ vartotojų pažymėjo ir pasidalino įrašu, kad įspėtų draugus ir pažįstamus apie gręsiantį pavojų.
„Džiaugiuosi, kad įrašas sulaukė tiek daug dėmesio. Taip pat aš šiek tiek nustebau, kad yra tiek daug žmonių, kurie apie tai nežinojo,“- sakė ji.
Be to, Claire ragina visus, dirbančius su mažais vaikais, tiek tėvus, tiek institucijas, įsigyti vadinamąjį „dechokerį“, kuris yra pagalbinė priemonė, galinti pašalinti vaikams gerklėje įstrigusius daiktus.
Savo „Facebook“ paskyroje motina taip pat paskelbė eilėraštį. Šios eilės sujaudino visus, kurie jį skaitė.
„Brangi mama.
Tu neturėtum jaustis kalta.
Žinau, kad pasiilgai manęs, ir žinau, kad atiduotum viską, kad vėl mane pamatytum ir pajaustum šalia.
Neabejoju tavo meile man.
Manęs čia nebėra. Mano gyvenimas baigėsi.
Bet tavo gyvenimas, mama, tęsiasi.
Turi vėl rasti savo gyvenimo prasmę, nes noriu, kad būtumei laiminga.
Aš nemiriau tyčia, todėl neleisk, kad mano mirtis sugadintų tavo gyvenimą.
Noriu, kad šypsotumeisi.
Noriu, kad juoktumeisi.
Tu neturi jaustis kalta, mama.
Man viskas gerai ten, kur dabar esu.
Jaučiu, kad tu mane myli ir noriu, kad kas nors kitas pajustų tą meilę, kurią Tu jauti man.
Nors esu miręs, vis tiek galiu turėti seserį ar broliuką.
Nors fiziškai nesu ten, kad su jais susipažinčiau, bet jie gali mane pažinti per tave ir man tai patiktų.
Tu neturi jaustis kalta, mama.
Tavo meilė yra visiškai unikali ir noriu, kad mano broliai ir seserys jaustųsi taip, kaip ir aš.
Aš esu čia, tavo širdyje ir tavo mintyse.
Tikriausiai tu negali manęs matyti ar paliesti.
Tačiau užmerk akis, giliai įkvėpk ir pajusi.
Ar jauti dabar?
Galbūt, tu netgi gali prisiminti mano kvapą ir energiją.
Bet aš niekada nebūsiu toli.
Aš žinau, kad tu visada mane mylėsi.
Žinau, kad niekada manęs nepamirši.
Taigi, nesijausk kalta, mama“.
Užspringti galima ne tik vynuogėmis
Ypatingą dėmesį reikėtų skirti ne tik vynuogėms, bet yra ir daugybė kitų dalykų, kurie gali uždusinti mažą vaiką.
Tai gali būti įprastas maistas, pavyzdžiui, žalios morkos gabalėliai, riešutai ar spragėsiai.
Danijos sveikatos slaugytoja ir internetinės portalo „netsundhedsplejerske.dk“ savininkė Helen Lyng Hansen taip pat ėmėsi šios iniciatyvos, ir ji pateikė tokį pareiškimą.
„Vaikams iki trejų metų negalima duoti nesmulkintų riešutų, žalių morkų, spragėsių ar nesmulkintų vynuogių. Užspringimo rizika yra tiesiog per didelė, juk jie gali ją nuryti neteisingai ir užblokuoti kvėpavimo takus gerklėje,“ – sakė ji.
Todėl visada reikėtų riešutus susmulkinti, morkas virti ar sutrinti, o vynuoges supjaustyti mažesniais gabalėliais. Taip pat galite jas pirmiausia nulupti, nes vynuogės su odele lengviau įstringa nei be odelės, ir, kad būtumėte visiškai saugūs, pašalinkite net kauliukus.
Visada yra tikimybė, kad gali įvykti nelaimingas atsitikimas, kurio pasekmės mažiems vaikams gali būti mirtinos, tačiau visi galime sutelkti dėmesį į šią problemą ir prisidėti, kad tokie dalykai nutiktų kuo rečiau.
Tai nepadės Claire susigrąžinti Damian, bet padės mums pasidalinti šia informacija, kad daugiau žmonių sužinotų apie galimą realų pavojų.