Penktadienis, 10 sausio, 2025

Naujausi

Vaistininkas nurodė, ką dar, be rankų plovimo, daryti saugantis nuo viruso

Trečiosios Pekino medicinos universiteto ligoninės vaistininkas Wang Haiying Huanqiu Shibao teigia, kad kaukių nešiojimas ir rankų plovimas nėra pakankamos apsaugos priemonės norint apsisaugoti nuo koronaviruso.

Jis priminė, kad nosis yra „kvėpavimo takų vartai“, joje lengvai gali kauptis nešvarumai. Nosies ertmėje, aiškino Shibao, šnervėse, yra plaukai ir daugybė gleivinės raukšlių, kuriose kaupiasi dulkės, mikroorganizmai ir virusai.

Vaistininkai teigia, kad grįžus namo, reikia skalauti nosį kartą per dieną. „Jei esate veikiami labiau užterštos aplinkos, praskalauti nosį reikėtų nedelsiant, kai tik paliekate nesaugią aplinką“, – aiškino vaistininkas Shibao.

vaistininkas

Daugeliui užtenka nosį skalauti virintu vandeniu, kurio temperatūra artima kūno temperatūrai. Per šaltas ar per karštas vanduo gali sudirginti nosies gleivinę. Shibao patarė vartoti sūrų vandenį pacientams, sergantiems lėtiniu rinitu, taip pat žmonėms, turintiems stiprų nosies užgulimą. Toks vanduo sumažina nosies ertmės audinių ir gleivinių patinimą.

Tailandą, vaistininkas

Skalaujant nosį galvą reikia šiek tiek nuleisti žemyn, o po šnervėmis laikyti vandens puodelį. Vandenį reikia atsargiai įpilti į nosies ertmę, tada išpūsti. Taip pat galite naudoti nosies drėkintuvus, tačiau turite nepamiršti valyti ją reguliariai.

Vaistininkas Shibao priminė, kad negalima mesti galvos atgal: vanduo gali patekti į kvėpavimo takus. Nosies valymui taip pat neturėtų būti naudojami medvilnės diskeliai, jie dirgina gleivinę, taip pat yra rizika, kad į nosies ertmę pateks svetimkūniai. Nereiktų skalauti nosies tiems žmonėms, kuriems neseniai buvo atlikta operacija.

Kokios namų valymo priemonės gali padėti sunaikinti koronavirusą?

Kadangi apie COVID-19 išgirsta tik prieš keletą mėnesių, yra dar labai daug dalykų, kurių mokslininkai nežino.

Tiesa, pamažu išsiaiškinta, kad šis virusas gali išgyventi ant paviršių iki devynių dienų, o ore – kelias valandas. Taip pat dabar žinoma, kad viruso dalelės paskleidžiamos per seiles ir iškosėtus skysčius iš plaučių. Ir kad virusas gali išsiskirti iš išmatų.

Užsikrėtęs asmuo gali lengvai paskleisti viruso daleles kosėdamas, liesdamas kitus žmones ar palikdamas virusą ant paviršių.

Neabejotina, kad, siekiant sumažinti COVID-19 plitimą, būtina plauti rankas grįžus iš lauko. Bet ką daryti namuose, kad pašalintume galimas viruso daleles?

Du naujausi tyrimai analizavo, kiek laiko koronavirusai išgyvena ant skirtingų paviršių. Tyrime buvo nagrinėjama daugybė skirtingų virusų, įskaitant SARS-CoV-2 – koronavirusą, sukeliantį COVID-19 infekciją. Ir nustatyta, kad išgyvenimo laikas kinta priklausomai nuo paviršiaus tipo.

Virusas ilgiausiai išgyveno ant nerūdijančio plieno ir plastiko – iki devynių dienų. Trumpiausias – vienos dienos – išsilaikymo laikas buvo ant popieriaus ir kartono.

Viruso dalelių kiekis per tą laiką sumažėja, tačiau nerimą kelią tai, kad dalelės ant paviršiaus išbūna ne minutes ar valandas, o ištisas dienas.

Tad kokios valymo priemonės yra geriausios kovojant su naujuoju virusu?

koronavirusas

Muilas ir vanduo

Muilas ir vanduo yra jūsų pirmoji gynybos linija virusui pašalinti nuo paviršių. Muilas įsiterpia į viruso apvalkalo riebalus ir pašalina virusą nuo paviršių, tada jis nuplaunamas vandeniu.

Baliklis

Baliklio veiklioji medžiaga – natrio hipochloritas – yra labai efektyvi, naikinant virusą. Palaikykite baliklį 10–15 minučių, tada paviršių nuvalykite švaria šluoste.

Baliklis sunaikina baltymus ir viruso ribonukleino rūgštį (RNR) – tai medžiaga, kuri leidžia virusui daugintis, kai jis patenka į organizmą. Naudokite baliklį taip, kaip nurodyta ant buteliuko.

Medicininis spiritas

Medicininis spiritas daugiausia sudarytas iš alkoholio etanolio. Įrodyta, kad etanolis naikina koronavirusus per ne mažiau kaip 30 sekundžių. Kaip ir baliklis, alkoholis sunaikina baltymus ir RNR, iš kurių sudarytas virusas.

Sudrėkinkite šluostę trupučiu medicininio spirito ir patrinkite ja paviršius. Skystis išgaruos ir jums nereikės jo nušluostyti.

Drėgnos servetėlės

Veiklioji daugumos paviršiams valyti skirtų drėgnų servetėlių medžiaga yra antiseptikas – dažniausiai benzalkonio chloridas. Antiseptikai veikia ardydami riebalus patogeno ląstelėse, tačiau SARS-CoV-2 nėra daug riebalų. Kol kas nėra duomenų, kad antiseptikai gali visiškai sunaikinti žmogų veikiančius koronavirusus.

Rankų valymo priemonės

Pagrindinis rankų dezinfekavimo priemonių, kurios naikina SARS-CoV-2 virusą, ingredientas yra etanolis. Bet jo koncentracija sanitariniame skystyje yra labai svarbi – ji turi būti didesnė nei 70 procentų, kitaip priemonė veiksmingai nesunaikins viruso.

Būtinai vėdinkite patalpas, kuriose gali būti užsikrėtęs žmogus. Užsikrėtęs asmuo į aplinką paleidžia tūkstančius mažų lašelių, kuriuose yra viruso, kiekvieną kartą kosėdamas.

SARS-CoV-2 ore gali išgyventi iki trijų valandų. Todėl atidarę langą galite pašalinti ir išsklaidyti lašelius bei sumažinti viruso kiekį ore – tai sumažins ir užsikrėtimo riziką kitiems.

Nors COVID-19 kelia pagrįstą nerimą, vis dar turime ginklų, kuriuos galime išmėginti, kovodami su šia infekcija.

Stebėti koronaviruso plitimo žemėlapi, statistiką Lietuvoje ir pasaulyje galite  [-[2]-]  –  [-[3]-]

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

Šį žavingą penktadienį (sausio 10 d.) vienas dangiškas ženklas demonstruoja neprilygstamą meistriškumą tvarkos ir organizavimo srityje, o kitas sužavi kiekvieną savo beribiu patrauklumu!

💫 Smalsaujate apie šiandienos horoskopo įžvalgas, sukurtas būtent jums? 🌟 ♒ Vandenis Ei, Vandenis, tu esi tarsi draugystės wifi - unikaliai universalus ir kažkodėl visada esantis...

6 dalykai, kuriuos reikėtų išmesti iš savo šaldiklio dabar pat

Atlaisvinkite daugiau vietos ir sumažinkite maisto švaistymą, pašalindami nereikalingus produktus. Šaldiklis dažnai lieka pamirštas ir netvarkytas – tai vieta, kurioje lengvai kaupiasi pertekliniai produktai, o...
---