Užsienio mokslininkai pateikė netikėtas išvadas dėl kavos vartojimo poveikio klimatui.
Sausio pradžioje paskelbtame straipsnyje Kanados mokslininkai išanalizavo kavos įtaką klimato kaitai ir pasiūlė apriboti šio populiaraus gėrimo vartojimą, kad tai padėtų spręsti klimato kaitos problemas.
Žurnale „The Conversation“ paskelbtame tyrime mokslininkai Luciano Rodrigues Viana, Charles Marty, Jean-François Boucher ir Pierre-Luc Dessureault rašo, kad kavos virimo metu susidaranti tarša yra „tik ledkalnio viršūnė“.
„Norint sumažinti klimato kaitos poveikį, reikia tinkamai pasirinkti mitybos būdą, o kava – ne išimtis. Pasirinkti mažesnį šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) kiekį sukeliantį paruošimo būdą ir apriboti suvartojimą yra vienas iš sprendimo būdų“, – rašė Kvebeko universiteto Čikutimyje mokslininkai.
Tyrimo metu taip pat nustatyta, kad naudojant kavos kapsules kavai virti išmetama mažiau anglies dioksido nei verdant kavą su tradiciniu filtru.
„Mūsų analizė aiškiai parodė, kad tradicinės filtruotos kavos anglies dioksido pėdsakas yra didžiausias, daugiausia dėl to, kad jai pagaminti sunaudojamas didesnis kiekis kavos miltelių. Šiam procesui taip pat sunaudojama daugiau elektros energijos vandeniui pašildyti ir šilumai palaikyti“, – rašė tyrėjai.
Tyrėjai lygino galimybę ruošti kavą iš kavos kapsulių, tradicinį kavos ruošimą kavos aparatu, kavos ruošimą prancūzišku presu ir tirpios kavos naudojimą.
Jie nustatė, kad tirpi kava yra ekologiškiausia. Atlikto tyrimo duomenimis, kavos gamyba prisideda prie bendro išmetamųjų teršalų kiekio daugiau nei kavos ruošimas.
„Mechanizavimas, drėkinimas ir azoto oksido emisiją sukeliančių trąšų, kurių gamybai reikia daug gamtinių dujų, naudojimas labai padidina anglies dioksido kiekį“, – teigė tyrėjai.
Tyrėjai pridūrė, kad dėl patogaus kavos kapsulių naudojimo žmonės gali dvigubai daugiau suvartoti kavos, o tai atitinkamai mažina naudą aplinkai.