Ketvirtadienis, 16 sausio, 2025

Naujausi

Psichologė papasakojo, kodėl atmintis gali apgauti žmogų

Įvairių žmonių prisiminimai apie tą patį įvykį gali smarkiai skirtis.

Beveik kiekvienas dalyvis, atsidūręs tam tikroje situacijoje, ją apibūdindamas, laikui bėgant gali „pakeisti savo liudijimus“ ir tuo pačiu laiku kalbėti tiesą.

Šio reiškinio paaiškinimą pateikė psichologų mokslų daktarė Marija Falikman. Ji kaip pavyzdį pateikė garsią bylą, kurią ištyrė amerikiečių psichologas Ulrikas Neisseris. Jis rinko žmonių prisiminimus kitą dieną po 1986 metais įvykusio erdvėlaivio Challenger sprogimo. Eksperimento dalyviai papasakojo, ką tuo metu jie veikė. Po 2,5 metų jis pakartojo apklausą. Paaiškėjo, kad sutapimų su ankstesniais prisiminimais buvo tik 40 proc. Kai kurių žmonių istorija buvo visiškai kitokia.

Anot Marijos Falikman, kiekvienas atsiminimas nėra išgaunamas iš atminties, o yra konstruojamas iš naujo. Smegenys naudoja tam tikrus idėjų „paketus“, kaip aprašytas įvykis galėjo įvykti ir detales, kurias galėjo išsaugoti. Rezultatas yra nauja, holistinė konstrukcija, kuri perrašys ankstesnę įvykio rodinio versiją atmintyje.

Pavyzdžiui, jei žmogus atpasakoja naujienų laidą, kurią žiūrėjo praėjusią savaitę, jis naudojasi tam tikru pagrindu – kas dažniausiai vyksta tokiose laidose. Be to, kalbos struktūra ir pareiškimo forma jus kažkur nuveda remiantis kai kuriomis detalėmis, kurios iš tikrųjų buvo tikrovėje, kai žiūrėjote šią naujienų programą.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---