Kometa ATLAS C/2024 G3, atrasta 2024 metų balandžio 5 dieną, gali tapti ryškiausia 2025 metų kometa. Tačiau jos stebėjimas bus sudėtingas, nes kometa priartės labai arti Saulės. Apie tai praneša EarthSky.
Perihelio metu (orbitos taškas, arčiausias Saulei) ATLAS bus vos 0,09 astronominio vieneto atstumu nuo Saulės, tai yra maždaug 13,5 milijono kilometrų. Šis įvykis numatomas šiek tiek daugiau nei po savaitės – sausio 13 dieną.
Astronomai pažymi, kad kol kas neaišku, ar kometa atlaikys tokį artimą skrydį pro Saulę, tačiau esant tokiam mažam atstumui ji turi visus šansus danguje sužibėti ryškiau nei Venera.
„Ši ilgaperiodė kometa aplink Saulę sukasi apytiksliai kas 160 000 metų. Astronomai mano, kad ji jau galėjo praskristi pro Saulę praeityje, todėl tai gali padidinti jos šansus išgyventi dar vieną artimą priartėjimą“, – teigiama pranešime.
Ryškumas gali nustebinti
Pagal skirtingus astronominius vertinimus, kometos ryškumas artėjimo prie Saulės metu gali siekti nuo -6,9 iki -3,9 žvaigždinio ryškio. Tai reiškia, kad net pagal pesimistines prognozes ATLAS bus ryškesnė už bet kurią žvaigždę, matomą iš Žemės, išskyrus Saulę. Jei išsipildys optimistinės prognozės, tuomet kometą bus galima stebėti net dienos metu, naudojant specialią įrangą (tiesiogiai akimi žiūrėti būtų per ryšku ir pavojinga).
Kaip pamatyti kometą ATLAS?
Kometa ATLAS geriausiai bus matoma Pietų pusrutulyje, tačiau ir gyvenantieji į šiaurę nuo pusiaujo turės šansų stebėti šį įspūdingą „kometą be galvos“. Stebėti ją bus galima iškart po Saulės laidos, nuo sausio vidurio iki mėnesio pabaigos. Pirmą kartą kometą galima bus pamatyti sausio 16 dieną, kai ji pradės kilti iš po Saulės spindulių „blyksnio“.
Iš pradžių kometa bus labai žemai virš horizonto. Dienoms bėgant ji pamažu kils aukščiau, tačiau tuo pačiu praras savo ryškumą, todėl jos stebėjimo sąlygos pablogės.
„90 % žmonių, gyvenančių į šiaurę nuo pusiaujo, kometa leisis link pietų, palikdama Saulės orbitą. Tie, kas gyvena toliau į pietus Šiaurės pusrutulyje, turės daugiau šansų stebėti ją iškart po perihelio, žiūrėdami į saulėlydį. Gali būti, kad jei ATLAS turės ilgą uodegą, ją galėsime matyti net ir tada, kai kometos galva jau bus už horizonto. Panašus reiškinys buvo pastebėtas su McNaught kometa“, – pasakojo tyrėjai.
Astronominis spektaklis, kurio verta nepraleisti
Stebint šią unikalią kometą svarbu pasiruošti tinkamą stebėjimo įrangą, o geriausia rinktis vietas, kur dangus yra švarus ir be šviesos taršos. Jei kometa ištvers artimą susidūrimą su Saule, tai bus įspūdingas reiškinys, kuris ilgam įsirėš į astronomijos mėgėjų atmintį.
Šaltinis tsn
Nuotrauka asociatyvinė @Canva