Mokslininkai ištyrė senovės žmonių kūdikių buteliukus ir padarė išvadą, kad jau bronzos amžiuje kūdikiai buvo anksti atjunkomi nuo motinos krūties. Tai išprovokavo staigų gyventojų skaičiaus augimą.
Bristolio universiteto mokslininkai ištyrė kūdikių buteliukus, iš kurių vaikai buvo maitinami prieš tris tūkstančius metų. Tai padėjo sužinoti, kuo ir kaip mūsų tolimi protėviai iš bronzos amžiaus maitino mažus vaikus. Tyrimo rezultatai buvo paskelbti žurnale „Nature“.
Tai trys bronzos amžiaus kūdikių buteliukai. Iš jų kūdikiai buvo maitinami prieš 3 tūkstančius metų:
Buteliukų snapeliai buvo pagaminti iš molio. Kai vaikai užaugdavo, iš šių butelių maitindavo senus žmones.
Patys buteliukai, kaip ir šiais laikais, buvo kuriami kaip žaislai. Buvo dekoruojami gyvūnų atvaizdai arba patys buteliukai suformuoti taip, kad valgio metu būtų linksminamas vaikas. Ką gi, bet tyrimo rezultatus siurprizu pavadinti sunku.
augalai" width="1200" height="800" />
Vaikai buvo maitinami naminių gyvūnų pienu. Tai buvo karvių ir ožkų pienas, taip pat fermentuoti pieno produktai, panašūs į šiuolaikinius jogurtus.
Buvo atrastas dar vienas labai įdomu dalykas! Paaiškėjo, kad papildomus maisto produktus kūdikiams pradėdavo duoti gana anksti – nuo šešių mėnesių amžiaus. Anksčiau mokslininkai manė, kad mažiausiai metus senovės žmonių kūdikiai buvo maitinami tik motinos pienu. Įdomu tai, kad ir šiuolaikiniams kūdikiams nuo šešių mėnesių rekomenduojama duoti papildomų maisto produktų.
Biologė Rebecca Gowland iš Durhamo universiteto mano, kad tokį ankstyvą primaitinimą galėjo lemti būtinybė – pavyzdžiui, motinai nepakako motinos pieno. Ir ne visi kūdikiai iš eilės buvo maitinami papildomai nuo šešių mėnesių.
Įdomu tai, kad šiuo laikotarpiu archeologai fiksuoja tikrą priešistorinį kūdikių bumą. Po kelių šimtų metų keliasdešimt ar kelių šimtų žmonių bendruomenės išaugo į tūkstančių žmonių gyvenvietes! Galbūt demografinį pakilimą lėmė tik tai, kad vaikai gana anksti pradėjo maitintis įprastu maistu.
Tai yra, kai kurie kūdikiai jau šešių mėnesių buvo atjunkyti nuo motinos krūties. Pirmiausia, tai išvadavo pačią motiną. Antra, tai padėjo situacijose, kai motina dėl vienų ar kitų priežasčių fiziškai negalėjo žindyti.