Kai Italijos vyriausybė paskelbė, kad šalyje įvedami gyventojų judėjimo apribojimai ir uždaroma dauguma parduotuvių bei verslo įmonių, bandant suvaldyti koronaviruso protrūkį, šalies gyventojai turėjo greitai prisitaikyti prie didelių pokyčių.
Iki balandžio 3 dienos draudžiami socialiniai renginiai, nereikalingos išvykos, vestuvės, laidotuvės, pasibuvimas kavinėje, lankymasis sporto salėje ir uždaromos mokyklos. Vėliau reikalavimai buvo dar labiau sugriežtinti ir liepta iš vis neiti iš namų.
Italijos pavyzdžiu pasekė ir daugelis kitų šalių.
Kas dedasi Florencijoje?
Britų-italų kilmės žurnalistė G. Adriana Urbano aprašė savo patirtį Florencijoje karantino metu.
„Manau, kad mes nuvertinome situaciją. Ypač apkrovą sveikatos priežiūros sistemai.“
„Kai buvo įvestas karantinas kai kuriose Italijos teritorijose, žmonės iš šiaurės suskubo keliauti į pietus, pas savo šeimas. Tai sukėlė nerimą, kad virusas nepersimestų į pietinius regionus, kur sveikatos priežiūros infrastruktūra pati silpniausia. Todėl daugeliui žmonių palengvėjo, kai buvo įvestas visuotinis karantinas.“
„Iš pradžių dienos tapo vienu ilgu sekmadieniu, o paskui viskas persikėlė į skaitmenines erdves. Ėmė veikti skaitmeninės darbo platformos, socializacija persikėlė į internetą. Po kelių dienų ištuštėjo gatvės, nebeliko vaikų klegesio kiemuose.“
„Greitai išpopuliarėjo muzikiniai pasirodymai balkonuose. Antrąją karantino dieną dainavau pro savo langą, viena. Pamažu prisijungė vis daugiau žmonių ir toks dainavimas tapo kasdienybe.“
Tad net ir karantino metu italai stengiasi neprarasti vilties bei palaikyti sunkiai kovojančius medikus.
Kodėl Italijoje tiek daug koronaviruso atvejų?
Italija tapo pagrindine koronaviruso auka Europoje. Pirmiausia viruso atvejai buvo užfiksuoti Milane, Venecijoje, Veronoje, o neseniai ir Sicilijoje, Toskanoje ir Ligūrijoje. Visos šios romantiškos vietos dabar tuščios, visos katedros, restoranai ir aikštės uždarytos. Remiantis naujausiomis žiniomis 2020 metais Italijoje nuo koronaviruso jau mirė virš 3 tūkstančių žmonių, o daugiau nei 40 tūkstančių yra užsikrėtę visoje šalyje.
Koronaviruso protrūkio priežastys Italijoje
Šiuo metu gydytojai ir mokslininkai negali užtikrintai atsakyti į klausimą, kodėl Italijoje yra tiek daug koronaviruso atvejų. Remiantis paskutinėmis naujienomis, ekspertai stebisi, kad virusas greitai plinta, nepaisant šalyje sukurtų ir įgyvendintų reikšmingų prevencinių priemonių.
Jau 2020 m. sausio 31 d. Italija sustabdė skrydžius į Kiniją. Be to, visų keleivių medicininė apžiūra buvo atlikta oro uostų teritorijoje. Kontrolės metu buvo naudojami infraraudonieji termometrai.
Kai kurių ekspertų teigimu, virusas ne tik įsiskverbė į šalies teritoriją, bet ir pradėjo plisti prieš imantis prevencijos. Kai kurie žmonės nurodo italų mentalitetą, vadindamas jį viruso protrūkio priežastimi.
Italijos piliečiai yra gana emocingi žmonės, bučiuojasi ir apsikabina su visais sutiktais žmonėmis. Taip italai elgiasi ne tik gatvėje, kavinėse ar restoranuose, bet ir ligoninėse. Tai tik padidina koronaviruso plitimo ir perdavimo riziką.
Viruso plitimo Italijoje pradžia
Pirmasis ligos atvejis Italijoje užfiksuotas Kodonjas mieste, kai juo užsikrėtė vietinis gyventojas. Po 7 dienų savarankiško gydymo, įsitikinęs, kad serga gripu, jis nuvyko į ligoninę, o tyrimo rezultatai nuvylė.
Svarbu!
Dėl to, kad diagnozė nebuvo laiku nustatyta, vyras užkrėtė tris gydytojus. Koronavirusas buvo nustatytas ir jo nėščiai žmonai.
Po to, kas įvyko, gydytojai ėmė ieškoti žmonių, kurie turėjo kontaktą su sergančiu vyru. Surasti ką nors buvo labai sunku, nes Mattia (Kodonjas miesto gyventojas) gyvena aktyvų gyvenimą ir kalbasi su daugybe žmonių. Jis dirbo didelėje kompanijoje, sportavo, dalyvavo maratonuose, žaidė futbolą, buvo kursų vadovas ir net Raudonojo Kryžiaus savanoris.
Gydytojai dar nenustatė, kaip ir nuo ko užsikrėtė pats Mattia. Tyrimo pradžioje buvo manoma, kad viruso pernešėjas yra paciento, kuris neseniai grįžo iš Kinijos, kompanionas. Tačiau tyrimo rezultatai paneigė šią prielaidą.
Miestas, kuriame užfiksuoti pirmieji užkrėtimo atvejai, yra netoli Milano – trisdešimt minučių kelio automobiliu. Šiuo metu miestas yra visiškai izoliuotas.
Be šio miesto, dar 5 regionams buvo pritaikyti apribojimai. Traukiniai periodiškai atšaukiami, stotys dezinfekuojamos. Nepaisant to, priemonių, kurių buvo imtasi, nepakako, nes pirmasis ligos atvejis neseniai pasirodė ir pietų Italijoje. Virusas buvo nustatytas moteriai, kuri atvyko iš šiaurinės šalies dalies į Palermą.
Kitas galimai sergantis Italijos pilietis buvo rastas viename prabangių Kanarų salų viešbučių. Visi poilsiautojai dėl to praleido atostogas karantine.
Šiaurės Italijoje vasario 23 d. Lombardijoje buvo paskelbta nepaprastoji padėtis ir karantinas. Draudžiama įvažiuoti ir išvykti iš regiono teritorijos. Mokyklose atšauktos pamokos, o prekybos centruose – tuščios lentynos.
Venecijoje turėjo būti surengtas karnavalas, tačiau jis buvo sustabdytas. Milanas nerengia planuojamų mados savaitės parodų. Venecijoje taip pat buvo sustabdytas filmo „Neįmanoma misija – 7“ filmavimas. Komanda padarė išvadą, kad aktoriai negali rizikuoti savo gyvybe ir sveikata.
Kodėl Italijoje gydytojai yra priversti rinktis, kam pirmiausia suteikti pagalbą?
Italijoje tenka taupyti ribotus išteklius, todėl kovoje su koronavirusu vyresnio amžiaus žmonės ir tie, kurie serga sunkiomis lėtinėmis ligomis, yra nustumiami į antrą planą.
Italijoje pradėta remtis logika, kad jei jau dabar trūkstami ištekliai bus naudojami rizikos grupės žmonėms, kurie, tikėtina, vis tiek neišgyvens, jų nebeliks jauniems, didesnę tikimybę pasveikti turintiems asmenims.
Kad ir kaip baisiai skambėtų, toks manymas turi realų pagrindą ir gali ilgainiui tapti pagrindine šios pandemijos logika. Manoma, kad tokia situacija kyla dėl sveikatos įstaigų optimizavimo visame pasaulyje.
Optimizuotoje sveikatos priežiūros įstaigoje nėra specialistų ir įrangos atsargų, todėl ji gali susidoroti tik su tam tikru ūmių koronaviruso infekcijos atvejų. Kai kurios įstaigos turi seniai nustatytą „optimalų“ mechaninio vėdinimo specialistų skaičių ir „optimalų“ lovų bei įrangos skaičių. Šis optimalus skaičius yra absoliutus minimumas, kuris gali aptarnauti normalų pacientų srautą.
Kuo ypatinga koronaviruso situacija? Tuo, kad šis virusas plinta žaibišku greičiu ir grandinine reakcija. Nors užsikrėtus komplikacijų tikimybė nėra pati didžiausia, tačiau tokių ligonių, kuriems nepasisekė, skaičius gali sparčiai išaugti, juolab, kad koronaviruso gydymo laikotarpis yra gana ilgas (bent 2 savaitės). Todėl optimizuotoje ligoninėje nepakaks nei specialistų, nei įrangos.
Todėl būtina imtis prevencinių priemonių, kad ir kokios griežtos jos būtų, ir stabdyti viruso plitimą.
Italijos sveikatos institutas davė rekomendacijas greitosios pagalbos personalui ir palygino situaciją su karu ir stichine nelaime, kurių metu gydytojai visada susiduria su dilema, kam padėti pirmiausia. Atranka turėtų būti atliekama remiantis „sąžiningu paskirstymu ir optimaliu ribotų išteklių naudojimu“. Kitaip tariant, būtina reanimuoti pacientus, kuriems yra didelė tikimybė išgyti.
Vadinasi, „maksimali nauda maksimaliam žmonių skaičiui“. Štai kodėl gydytojai greičiausiai privalės remtis amžiaus riba žmonėms, kuriems reikalinga intensyvi priežiūra.