Ar tenka atsidurti minioje ir vėliau stebėtis, ką aš čia darau? Tai, ką vadiname bandos jausmu, paprastai pasireiškia tada, kai įsijaučiame į minios veiksmus, idėjas ar įsitikinimus ir jų laikomės, net jei tai prieštarauja mūsų pačių įsitikinimams ir moralinėms vertybėms.
Kartais bandos jausmas gali duoti teigiamų rezultatų, jei lyderį skatina geri ketinimai. Tačiau dėl bandos jausmo dažnai vėliau aplanko gėda, kyla smurtas ir padaroma žala turtui. Tačiau yra būdų atsispirti masinei beprotybei.
Principų atsisakymas
Kai patenki į minią, ji tave neša. Joje jautiesi nematomas ir tiki, kad tavo veiksmai nebus svarbūs. Po kurio laiko norėsite pasijusti „komandos“ dalimi, laikydamiesi minios principų.
Kai tik minia imsis smurtinių veiksmų, pagalvosite, kad viskas tvarkoje, ir galbūt net elgsitės žiauriai. Nors galbūt niekada nesielgtumėte žiauriai vienas, minioje jūs prarandate šį principą.
Jautrumas
Nors visi esame šiek tiek jautrūs minios mentaliteto padariniams, kai kurie žmonės yra jautresni nei kiti. Pvz., žmonės, išgyvenę baisias situacijas, yra labiau linkę dalyvauti pogromuose ir riaušėse.
Be to, neramūs paaugliai, neturintys tvirtų šeimos ryšių, bando atrasti šiuos ryšius įvairiose gatvės gaujose.
Žmonių skaičius yra svarbus
Jei priklausote tik dešimties žmonių grupei, skirtingai nei tūkstančių žmonių grupei, jūs rečiau seksite paskui minią.
Penki procentai
Nors minios dydis smarkiai veikia žmones, Lidso universitete (JK) atliktas tyrimas parodė, kad 5 % žinių turinčių žmonių pakanka, kad jie vadovautų miniai ir paveiktų likusius 95 % minios.
Bendruomenės minia
Tam tikrą laiką minia tampa bendruomene, veikiančia emociškai ir santykinai vieningai. Sunkūs policijos veiksmai prieš minią paprastai išprovokuoja atsakomąją agresiją. Minia policijos veiksmus suvokia kaip jų įstatyminių teisių pažeidimą.
Grupinis mąstymas
Kai tik jus įkvėps minios idėjos, greičiausiai nebegalvosite savarankiškai, o darysite tai, ko nori minia. Toks grupinis mąstymas gali būti labai pavojingas ir sukelti smurtinius neramumus.
Prekyba
Rinkodaros specialistai jau seniai sumaniai panaudojo minios mentalitetą. Štai kodėl dažnai matote tokias reklamas kaip „Visi perka“.
Mąstykite kritiškai
Internetas yra ideali bandos jausmo auginimo vieta. Minios internetinis mentalitetas žudo kritinį mąstymą. Žmonės lengvai prisijungia prie socialinių tinklų ir gali greitai pasiduoti minios mentalitetui.
Atsikratykite įpročio
Tyrimai parodė, kad galite nutraukti įprotį sekti minią. Nusprendę nesivadovauti bandos jausmu ir patys priimti sprendimus, sulaužysite užmegztus nervinius ryšius ir sukursite naujus.
Ieškokite informacijos
Jei norite išvengti minios įtakos, turite pats ieškoti informacijos, pagrįstos patikimais šaltiniais. Ją perskaitę ir išklausę visas dalyko puses, daugiau išmanysite ir būsite mažiau linkę sketi minią.
Paklauskite savęs
Prieš prisijungdami prie minios, turėtumėte paklausti savęs: „Ar tikrai tuo tikiu ir pritariu? Ar tai tikrai mano įsitikinimas, ar aš tik laikausi kieno nors nuomonės?“ Tokie sunkūs klausimai padės išvengti problemų ateityje.