Penktadienis, 10 sausio, 2025

Naujausi

Kas nutiks, jei kasdien suvalgysime po česnako skiltelę?

Česnakai – viena seniausių daržovių, apie kurią rašė senovės šumerai daugiau nei prieš 4,5 tūkst. metų. Česnakas dėl savo specifinio skonio ir gastronominių savybių nūdien plačiai žinomas visame pasaulyje. Taigi, kodėl česnakas toks populiarus? Beje, jis ne tik populiarus, bet ir labai naudingas! Todėl, išties verta apie šį augalą sužinoti daugiau. Kokios jo teigiamos ir neigiamos savybės? Kuo jis naudingas? Gal ne veltui žiemą jis kainuoja daug brangiau!

Istorija

Per visą mūsų istoriją česnakas ne kartą pravertė žmogui. Kadaise jis buvo garbinamas dėl savo „magiškų“ savybių, padėdavo apsaugoti pasėlius nuo kenkėjų, o Egipto faraonai įtraukė jį į darbininkų mitybos racioną, kad šie nestokotų energijos ir jėgų statydami piramides. Senovės graikai česnakus maišydavo su medumi, kad padidintų vyrišką ištvermę ir išvalytų plaučius. Romėnai keliaudami į žygius su savimi pasiimdavo talismaną – česnako galvutę.

Ispanijos miestas Las Pedroneras nūdien oficialiai paskelbtas pasaulio česnakų sostine. Beje, Lietuvoje šis augalas atsirado net IX amžiuje. Tad mūsų protėviai turėjo galybę laiko išsiaiškinti, kuo česnakas ypatingas ir netgi padaryti tam tikras išvadas.

Kuo naudingas česnakas

Priemonė nuo peršalimo

Česnakuose esanti veiklioji medžiaga alicinas lemia jo kvapą ir gydomąsias savybes. Kuo česnako skiltelė aromatingesnė, tuo alicino koncentracija didesnė. Daugybė skirtingų laboratorinių tyrimų patvirtino alicino produktyvumą kovojant su virusais. Be to, sveikatos specialistai tvirtina, kad ši česnake esanti medžiaga gali sustiprinti žmogaus imuninę sistemą.

Tiesa, neįmanoma nustatyti tikslios česnako „dozės“, kurią derėtų vartoti profilaktiškai norint išvengti peršalimo. Visgi per dieną rekomenduojama suvartoti ne daugiau kaip 1–2 skilteles česnako. Prieš vartojant, patartina česnako skiltelę supjaustyti smulkiais gabaliukais, tai padės organizmui geriau įsisavinti aliciną.

Stomatologo padėjėjas

Česnakuose yra tam tikrų mikroelementų – fitoncidų, kurie sumažina tikimybę susirgti burnos ertmės ir dantenų uždegiminėmis ligomis. Be to, česnaku galima gydyti jau esamus uždegiminius procesus. Fitoncidai pasižymi stipriu baktericidiniu poveikiu. Jie kovoja su pavojingais žmogui patogeniniais mikroorganizmais – išties, česnakas šlovinamas ne be reikalo.

Antialergenas

Kita naudinga medžiaga, esanti česnake – etilo acetatas. Šis mikroelementas slopina histamino baltymo atsiradimą, kuris, savo ruožtu, yra alerginių reakcijų sukėlėjas. Kitaip tariant, česnako skiltelė gali padėti kovoti su sezonine alergija (ašarojimu, prakaitavimu, odos paraudimu ir kt.).

Jaunystės eliksyras

Alicinas ne tik padeda kovoti su peršalimu, bet ir išsiskiria stipriu antioksidantiniu poveikiu. Taigi, pakankamas šios medžiagos kiekis padės ilgiau džiaugtis sveika ir jauna oda.

Sveikos kepenys

Taip pat česnakas padeda kepenims atlikti savo misiją, o tiksliau šalinti žalingas medžiagas iš žmogaus organizmo. Kol šis organas užsiima viso organizmo valymu, česnakas išskiria medžiagas, kurios skatina kepenų fermentų, dalyvaujančių detoksikacijoje, susidarymą.

Profilaktinė priemonė nuo pienligės

Reguliarus česnako vartojimas lėtina bakterijų ir mikrobų dauginimąsi organizme. Todėl padeda organizmui kovoti su veiksniais, sukeliančiais pienligę.

Ar česnakas gali pakenkti?

Visų pirma, česnakas dažnai naudojamas daugelyje pasaulio virtuvių. Česnakas patiekalams suteikia pikantišką skonį, todėl žmonėms, kurie laikosi dietos, rekomenduojama nepiktnaudžiauti šia prieskonine daržove. Pavyzdžiui, kelios česnako skiltelės, įdėtos į daržovių salotas, gali sugundyti žmogų suvalgyti daugiau nei vieną porciją.

Česnakų derėtų vengti žmonėms, sergantiems skrandžio, žarnyno, inkstų ir kepenų ligomis. Taip pat rekomenduojame susilaikyti nuo česnako nėščioms ir žindančioms moterims. Net ir sveikam žmogui 3–5 skiltelės per dieną – gerokai per daug.

Tačiau viena česnako skiltelė per dieną tikrai nepakenks.

Česnakas puikiai dera su lašinių gabaliuku. Šis derinys ne tik skanus, bet ir naudingas. Juk taukai, kaip ir česnakai, skatina riebalų tirpimą organizme, padeda kovoti su antsvoriu ir celiulitu.

 

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

Šį žavingą penktadienį (sausio 10 d.) vienas dangiškas ženklas demonstruoja neprilygstamą meistriškumą tvarkos ir organizavimo srityje, o kitas sužavi kiekvieną savo beribiu patrauklumu!

💫 Smalsaujate apie šiandienos horoskopo įžvalgas, sukurtas būtent jums? 🌟 ♒ Vandenis Ei, Vandenis, tu esi tarsi draugystės wifi - unikaliai universalus ir kažkodėl visada esantis...

6 dalykai, kuriuos reikėtų išmesti iš savo šaldiklio dabar pat

Atlaisvinkite daugiau vietos ir sumažinkite maisto švaistymą, pašalindami nereikalingus produktus. Šaldiklis dažnai lieka pamirštas ir netvarkytas – tai vieta, kurioje lengvai kaupiasi pertekliniai produktai, o...
---