Šeštadienis, 19 balandžio, 2025

Naujausi

Kaip pereiti prie kokybiško kačių maisto? Jūsų išsamus vadovas apie kačių mitybą nuo A iki Z

Katės – itin jautrūs ir pastovumą mėgstantys gyvūnai, todėl bet koks pokytis, ypač susijęs su mityba, gali sukelti stresą ar net sveikatos sutrikimų. Vis dėlto, kartais pašaro keitimas yra neišvengiamas – dėl sveikatos priežasčių, amžiaus pokyčių, specialios dietos ar net finansinių aplinkybių. Kad perėjimas prie naujo kačių maisto būtų sklandus ir nesutrikdytų augintinių savijautos, svarbu žinoti keletą pagrindinių taisyklių ir patarimų. Šiame straipsnyje aptarsime, kodėl ir kada reikėtų keisti katės maistą, kaip tai daryti teisingai.

Kodėl reikia keisti katės maistą?

Dažniausios to priežastys:

  • Atsiradusi alergija ar ingredientų netoleravimas,
  • Katės amžius (pvz., perėjimas nuo kačiuko prie suaugusio pašaro),
  • Per mažas maistinių medžiagų kiekis dabartiniame maiste,
  • Speciali dieta ligos, nėštumo ar nutukimo atveju (veterinaro rekomendacija).  

Kas dar svarbu?

Net jei keičiate katės pašarą dėl finansinių priežasčių, negalima pamiršti kokybės. Nereikia taupyti katės sveikatos sąskaita – juk katė yra plėšrūnas, todėl jos mityboje būtina mėsa. Tai reiškia, kad pasirinktame pašare mėsa turi būti pagrindinis ingredientas, o ne tik nedideli jos pėdsakai sudėtyje.

Kokybiškuose pašaruose taip pat dažnai būna probiotikų, kurie padeda palaikyti normalų virškinimą, įvairių fitokomponentų – augalinės kilmės medžiagų, padedančių organizmui šalinti toksinus, taip pat būtinų vitaminų ir mineralų, reikalingų vidaus organų veiklai, sveikai odai ir blizgančiam, stipriam kailiui. Platų aukštos kokybės pašarų asortimentą galite rasti svetainėje Fera.lt – čia rasite produktų, atitinkančių skirtingų augintinių poreikius.

Kodėl katė gali atsisakyti naujo maisto?

Kiekvienas gyvūnas pripranta prie savo įprasto maisto, ypač jei ilgą laiką valgė tą patį ir nematė alternatyvų. Todėl perėjimas prie naujo pašaro gali būti sudėtingas. Naujas kvapas, skonis ar konsistencija – visa tai gali sukelti atmetimo reakciją: katė nenori ėsti, ignoruoja dubenėlį, mėgina „užkasti“ arba garsiai miaukia reikalaudama įprasto jai maisto.

Tokiu atveju svarbiausia – kantrybė. Pratinimas prie naujo pašaro turi vykti palaipsniui, maišant seną maistą su nauju, žingsnis po žingsnio didinant naujojo kiekį. Svarbu nepasiduoti augintinio „provokacijoms“ – alkanoms akims ar garsiam reikalavimui grąžinti seną maistą.

Kaip pervesti katę prie naujo pašaro: patarimai ir rekomendacijos

Katės perėjimas prie naujo pašaro paprastai trunka apie savaitę. Standartinė perėjimo schema grindžiama tuo, kad prie įprasto pašaro palaipsniui pridedama naujojo. Pagrindiniai etapai atrodo taip:

  • 1–2 dienos: 75 % įprasto pašaro + 25 % naujojo;
  • 3–4 dienos: po 50 % seno ir naujo pašaro;
  • 5–6 dienos: 25 % seno + 75 % naujojo pašaro;
  • 7 diena: 100 % naujas pašaras.

Kačiukams perėjimo laikotarpis gali būti prailgintas iki 9 dienų, ypač kai pereinama prie suaugusių kačių pašaro. Tokiu atveju rekomenduojama tokia schema:

  • 1–3 dienos: 75 % įprasto + 25 % naujo pašaro;
  • 4–6 dienos: po 50 % seno ir naujo;
  • 7–8 dienos: 25 % seno + 75 % naujo pašaro;
  • 9 diena: 100 % naujas pašaras.

Sausas pašaras

Aukščiau pateikta schema labiausiai tinka pereinant nuo vieno sauso pašaro prie kito. Kad padėtumėte katei priprasti, galite palikti dubenėlį su sausomis granulėmis visai dienai – tai ypač patogu, kadangi sausas maistas ilgai išlieka šviežias.

Jei norite katę pervesti nuo šlapio prie sauso pašaro, procesas gali užtrukti ilgiau. Tokiu atveju gyvūnui teks priprasti ne tik prie kito skonio ir kvapo, bet ir prie visiškai kitokios konsistencijos. Būtinai stebėkite porcijų dydžius nurodytus ant pakuotės ir užtikrinkite nuolatinę prieigą prie švaraus geriamo vandens.

Katės, kurios ilgą laiką buvo šeriamos šlapiu pašaru, linkusios gerti mažiau, nes jų racione drėgmės pakanka. Todėl pereinant prie sauso pašaro būtina skatinti vandens vartojimą. Tam puikiai tinka geriamieji fontanėliai arba kelios vandens dubenėlių vietos namuose.

Šlapias pašaras

Šlapias kačių maistas ypač naudingas toms katėms, kurios mažai geria vandens – jis padeda išlaikyti tinkamą organizmo skysčių balansą. Dėl stipresnio kvapo ir minkštos tekstūros jis dažnai būna patrauklesnis net ir išrankioms katėms. Reguliarus šlapio pašaro vartojimas taip pat gali padėti sumažinti inkstų ir šlapimo takų ligų riziką. Daugiau apie šlapią maistą katėms ir platų pasirinkimą galite rasti čia: https://fera.lt/slapias-kaciu-maistas/

Jei norite prie sauso pašaro pridėti ir šlapio kačių maisto – tai galima padaryti teisingai ir subalansuotai. Rekomenduojama naudoti tris atskiras dubenėlius:

  • vieną sausam pašarui,
  • kitą šlapiam pašarui,
  • trečią – vandeniui.

Niekada nemaišykite sauso ir šlapio pašaro viename dubenyje. Drėgnas maistas padaro sausas granules minkštomis, o šlapias pašaras sumaišytas su sausu tampa lipnus ir praranda patrauklią konsistenciją, todėl katė gali atsisakyti ėsti.

Šlapią pašarą rekomenduojama duoti ryte ir (arba) vakare. Vadovaukitės pakuotėje pateiktomis proporcijomis, ypač jei taikote mišrų šėrimo būdą.

Jei katė atsisako šlapio ėdalo, galite jį šiek tiek pašildyti (neatidarius pakuotės ir panardinus ją į šiltą vandenį). Šiltas maistas (komfortiškos kambario temperatūros) katėms atrodo patrauklesnis, nes jis turi stipresnį kvapą.

Kiti patarimai, kaip lengviau pereiti prie naujo kačių maisto

Kad perėjimas būtų sklandus, svarbu užtikrinti tinkamą aplinką ir pozityvų požiūrį.

  1. Rami aplinka
    Katė geriausiai jaučiasi, kai aplinka stabili. Maitinkite ją atokiau nuo triukšmo, žmonių ar kitų gyvūnų. Venkite didelių pokyčių – nestumdykite baldų, nepradėkite remonto ar neparsiveskite naujų gyvūnų tuo pačiu metu.
  2. Teigiamos asociacijos
    Jei katė suėda naujo pašaro, pagirkite ją ar duokite mėgstamą skanėstą. Prieš ar po valgymo galite pažaisti ar paglostyti – tai sustiprins saugumo jausmą.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---