Dažniausiai žmonės bijo fizinio skausmo, lydinčio mirtį. Bet iš tikrųjų tai nėra pats blogiausias dalykas.
Norėdami išsiaiškinti, kaip žmogus jaučiasi prieš mirtį, mokslininkai atliko didelio masto tyrimą. Tam buvo išanalizuota daugybė informacijos šaltinių, įskaitant ligoninėse dirbančių žmonių istorijas. Todėl ekspertams pavyko išsiaiškinti, ką jaučia žmogus, susitikdamas akis į akį su mirtimi.
„Tiesiogine žodžio prasme, susidūrus su mirtimi, mes tai vadiname „egzistenciniu antausiu“, – sako slaugytoja ir viena iš paliatyviosios medicinos pradininkių Nessa Coyle. – Emocinis sukrėtimas dėl kontakto su naująja tikrove pasirodo aštresnis, nei fizinės ligos pasekmės.
Nes gyvenime nėra vieno veiksnio, kuriam negresia pokyčiai, susiję su šia liga. Visas jūsų buvęs gyvenimas baigiasi. Tai tarsi stiprus smūgis į akmeninę sieną, lekiant visu greičiu.
Dažniausiai žmonės bijo fizinio skausmo, lydinčio mirtį. Tačiau medicina labai dažnai žino, kaip veiksmingai palengvinti kūno kančias. Sunkiau yra suvokti, kad praradote savo gyvenimo kontrolę ir esate visiškai priklausomas nuo kitų.
Mokslininkai pastebėjo, kad yra tam tikra mirštančio žmogaus kūno sistemų išjungimo seka. Pirma, alkio jausmas praeina, tada žmogus nustoja jausti troškulį. Tada atsisako kalba ir regėjimas. Klausa ir prisilietimas išlieka ilgiausiai.
Todėl, jei jums lemta pamatyti, kaip artimas žmogus gęsta, laikykite jo ranką ir pasakykite jam gerus žodžius – tai paskutinis dalykas, kurį jis pajus šiame pasaulyje.