Išgirdę žodį „dieta“ turime omenyje mėgstamų patiekalų apribojimus, iš kurių dingsta bet koks malonumas. Įsivaizduokite, kad galite valgyti skaniai, nekaloringai ir sočiai, tuo pačiu išlikdami liekni, energingi ir aktyvūs iki pat senatvės!
Dauguma dietų padeda numesti svorį, tačiau ar jos daro mus sveikesnius ir laimingesnius? Redakcija pasakos apie Japonijos Okinavos salos gyventojų, kurie gyvena iki 100 metų ir niekada nesiskundžia savo sveikata, mitybą. Mokslininkų teigimu, būtent unikalūs mitybos principai padeda Okinaviečiams jaustis puikiai, gerai atrodyti tiek 30, tiek 70 metų ir nepamiršti išsaugoti jaunystės.
Okinavos jaunystės dietos mitybos taisyklės
Sotus maistas nepersivalgant
Okinavoje dažnai sakoma: „Valgyk, kol alkis nedings“. Mes jaučiamės sotūs, kai skrandis yra pilnas 80%, ir svarbu nepraleisti šios akimirkos. Vieną patiekalą sudaro daugybė nedidelių skirtingų maisto produktų porcijų. Prieš kiekvieną valgį šie japonai suvalgo alkį numalšinantį dubenį lengvos sriubos. Tai padeda sumažinti suvalgomo maisto kiekį. Tuo pačiu metu salos gyventojai valgo su malonumu, lėtai ir mėgaujasi kiekvienu kąsniu.
Sveiki angliavandeniai
Visi žino, kad japoniškos mitybos pagrindas yra ryžiai. Tik Okinavoje jie valgo mažiau ryžių ir daugiau jamų (saldžiųjų bulvių). Grikiai naudojami vietoj kviečių ir ryžių makaronų. Salos gyventojai daugiausia vartoja geltonos ir žalios spalvos daržoves, suteikdami joms trečdalį savo raciono. Sveikoje Okinavanos mityboje yra daug sveikų angliavandenių, kurie nevirsta riebalais, bet naudingi organizmui, todėl jie visada tinkami.
Jūros gėrybės
Okinavos virtuvėje pirmenybė teikiama augaliniam maistui, jaunystės išsaugojimui jie valgo jūros gėrybes tris kartus per savaitę. Salos gyventojai valgo daug įvairių rūšių jūros dumblių, džiovintų kalmarų, vėžiagyvių sriubų. Tokie valgiai turi mažai kalorijų, tačiau turi daug geležies, jodo ir kalcio.
Okinaviečiai pagal gyvenimo trukmę užima pirmąją vietą pasaulyje, nes vartoja rudadumblius, kuriuose yra fukoidano. Šis biologiškai aktyvus polisacharidas turi priešvėžinį ir antibakterinį poveikį, kovoja su virusais, mažina cholesterolio ir riebalų kiekį kraujyje bei apsaugo nuo kraujo krešulių susidarymo.
Įdomus faktas: Okinavoje mėsa beveik niekada nevalgoma. Kaip išimtis, taukai su sojos padažu naudojami kaip užkandis vietinei 50 laipsnių avamori degtinei.
Fermentuoti maisto produktai
Tradicinis japoniškas tofu sojos sūris Okinavos moteris apsaugo nuo ankstyvos menopauzės, nes jame yra medžiagų, panašių į moteriškus hormonus. Fermentuotas sojos maistas (miso, tempeh, sojos padažas ir pupelės) padeda maistą geriau virškinti ir ląstelėms tiekia daugiau maistinių medžiagų. Juose gausu probiotikų, gerinančių žarnyno mikroflorą ir virškinamąjį traktą.
Gydymo režimas
Skundžiatės dėl pilvo sunkumo, rėmens ir pykinimo? Pradėkite valgyti lėtai ir reguliariai, kaip japonai. Taigi, maistas bus geriau virškinamas ir absorbuojamas. Be to, valgant nedidelius patiekalus visą dieną ir kruopščiai sukramtant maistą, laiku pasijusite sotūs.
Pusryčių metu turėkite žuvies, daržovių ir žaliosios arbatos. Per pietus valgykite miso sriubą, ryžius su žuvimi ir daržovėmis, sojos sūrį, vištienos kiaušinius ir vaisius. Vakarieniaukite su grikių makaronais arba košėmis su saldžiomis bulvėmis, daržovių salotomis su žolelėmis.
Okinaviečių tarmėje yra žodis „kusuimun“, kuris verčiamas kaip „medicininis maistas“. Jų mityba yra žymiai maistingesnė ir mažiau kaloringa, nei vakarų ir tradicinių japonų. Jei tris kartus sumažinsite kalorijų skaičių, teoriškai tuo pačiu dydžiu galite padidinti gyvenimo trukmę. Okinaviečiai palaiko šią teoriją!
Nors nesame Okinavoje, tinkamą dietą galime rasti, naudodami „vietinius“ produktus. Atkreipkite dėmesį į antioksidantus, kurių gausu daržovėse, vaisiuose ir žolumynuose. Valgykite jūros dumblius, špinatus, salotas, bazilikus, petražoles ir įvairius šakniavaisius. Okinavos dieta patiks, mėgstantiems jūros gėrybes – jų galima vartoti bet kokiu kiekiu.
Valgykite fermentuotą maistą: kefyrą, jogurtą, sūrį, raugintus kopūstus, marinuotus agurkus, duonos girą, sojos padažą. Gerkite žalią ar žolelių arbatą vietoj juodos arbatos ir kavos. Kiekvieną patiekalą traktuokite kaip atskirą ceremoniją, patiekite gražiai dekoruotus patiekalus, neskubėdami ir gerai nusiteikę.