Penktadienis, 25 balandžio, 2025

Naujausi

Įvardyta kraujo grupė, kuri traukia erkes kaip magnetas

Mokslininkai išsiaiškino, kad erkės turi aiškias preferencijas dėl savo aukų kraujo grupės, o vienos iš jų savininkai rizikuoja tapti „taikiniu“ daug dažniau nei kiti. Koks kraujas traukia erkes?

Kraujo grupė, kuri traukia erkes

Atšilus orams, suaktyvėja ne tik pasivaikščiojimai gamtoje, bet ir pavojingi kaimynai – erkės, kurių įkandimai gali sukelti rimtų ligų.

Ilgą laiką buvo manoma, kad šie kraujasiurbiai atakuoja visus be atrankos, orientuodamiesi į kūno šilumą, prakaito kvapą ir anglies dioksido lygį.

Tačiau naujausi moksliniai tyrimai atskleidžia netikėtą dėsningumą: pasirodo, erkės turi savo „skonio“ preferencijas, ir žmonės su tam tikra kraujo grupe tampa joms daug patrauklesniu „maistu“.

Tarptautinė mokslininkų grupė iš Masaryko universiteto Brno mieste, Čekijoje, atliko seriją eksperimentų, kad išsiaiškintų, kuri kraujo grupė yra labiausiai pageidaujama šiems pavojingiems parazitams.

Jų tyrimų rezultatai, publikuoti moksliniame žurnale „Annals of Agricultural and Environmental Medicine“, daugeliui tapo tikru atradimu.

Eksperimentas apie erkes

Eksperimento metu tyrėjai surinko įvairių kraujo grupių kraujo mėginius iš savanorių ir patalpino juos ant filtrinio popieriaus Petri lėkštelėse.

Po to į lėkšteles įdėjo erkes – Europoje labiausiai paplitusią rūšį Ixodes ricinus, kuri yra pagrindinė bakterijų, sukeliančių Laimo ligą, pernešėja.

Tam tikrą laiką mokslininkai stebėjo parazitų elgesį, fiksuodami, kuriems kraujo mėginiams jie rodė didžiausią susidomėjimą.

Eksperimento rezultatai buvo gana vienareikšmiai: dažniausiai erkės rinkosi antrosios grupės – A (II) kraują. Ši kraujo grupė joms pasirodė patraukliausia, gerokai pranokdama kitus variantus.

Norėdami patvirtinti šį dėsningumą, eksperimentą pakartojo daugiau nei šimtą kartų, ir kiekvienu atveju buvo stebima analogiška tendencija.

Priešingai, mažiausią susidomėjimą erkės rodė trečiosios grupės – B (III) kraujui. Žmonės su šia kraujo grupe laboratorinėmis sąlygomis pasirodė mažiausiai linkę sulaukti kraujasiurbių „dėmesio“. Kalbant apie pirmąją (0) ir ketvirtąją (AB) kraujo grupes, jos parodė vidutinius patrauklumo erkėms rezultatus.

„Žmonės su antra kraujo grupe turėtų būti ypač atsargūs ir imtis papildomų priemonių apsisaugoti nuo erkių“, – teigė tyrimo autorė, daktarė Alena Zakovská.

Mokslininkai kol kas negali pateikti išsamaus paaiškinimo tokioms erkių „gastronominėms“ preferencijoms.

Viena iš hipotezių teigia, kad tam tikri biocheminiai veiksniai arba specifiniai kvapai, kuriuos išskiria skirtingų kraujo grupių žmonių oda, gali skirtingai pritraukti parazitus.

Tolesni šios srities tyrimai gali padėti atskleisti šiuos mechanizmus ir sukurti naujas, efektyvesnes apsaugos nuo erkių priemones.

Svarbu pažymėti, kad laboratorinių tyrimų rezultatai ne visada visiškai atspindi situaciją realioje aplinkoje. Erkės orientuojasi ne tik į kraujo kvapą, bet ir į kitus veiksnius, tokius kaip kūno temperatūra, odos drėgmė ir kvėpuojant išsiskiriantis anglies dioksido lygis.

Todėl kitų kraujo grupių savininkams nereikėtų prarasti budrumo ir nepaisyti saugos taisyklių būnant gamtoje.

kraujas traukia erkes

Kaip apsisaugoti nuo erkių nepriklausomai nuo kraujo grupės:

  • Dėvėkite apsauginius drabužius: vykdami į gamtą, rinkitės šviesius drabužius ilgomis rankovėmis ir kelnėmis, kurias reikėtų sukišti į kojines.
  • Naudokite repelentus: specialias erkes atbaidančias priemones tepkite ant odos ir drabužių pagal instrukcijas.
  • Venkite aukštos žolės ir krūmynų: erkės dažniausiai gyvena būtent tokiose vietose.
  • Kruopščiai apžiūrėkite save ir savo artimuosius: grįžę iš pasivaikščiojimo, atidžiai patikrinkite odą, ypač raukšlėse ir plaukuotoje galvos dalyje.
  • Apžiūrėkite drabužius ir įrangą: erkės gali prilipti prie daiktų, todėl juos taip pat reikia kruopščiai patikrinti.

Ką daryti, jei erkė vis dėlto įsisiurbė:

  • Neišsigąskite: pabandykite atsargiai pašalinti erkę pincetu arba specialiu prietaisu, suimdami ją kuo arčiau odos.
  • Nesukite erkės: tai gali sukelti jos dalių likimą odoje.
  • Dezinfekuokite įkandimo vietą: nuplaukite žaizdelę antiseptiku.
  • Kreipkitės į gydytoją: jei po įkandimo jaučiatės blogai, pakyla temperatūra arba atsiranda bėrimas, nedelsdami kreipkitės medicininės pagalbos.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva

Šaltinis: https://www.rbc.ua/

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

Pranašystė iš „gyvojo Nostradamo“: ar popiežiaus mirtis pakeis Bažnyčią iš pagrindų?

Pranašystė, paskelbta brazilų ekstrasenso Atoso Salomė, kelia ažiotažą visame pasaulyje. Jo teigimu, artėja dvasinė revoliucija, kuri pakeis katalikų bažnyčią iš esmės. Pasak ekstrasenso, po...

6 sezoniniai supermaisto produktai, kuriuos reikia valgyti būtent dabar

Atėjus pavasariui ir aktyviai šviečiant saulei, reikia atnaujinti mitybą. Įvardyti supermaisto produktai, kurie ne tik stiprins imunitetą, bet ir suteiks energijos visai dienai. Supermaisto produktai:...
---