Penktadienis, 18 balandžio, 2025

Naujausi

Augalas, kuris yra toksiškas ir kenksmingas sveikatai. Beveik kiekvienas jį turi savo sode

Tujos – tai vienas iš dažniausiai sutinkamų dekoratyvinių augalų mūsų soduose. Dėl savo formos, sodrios žalumos ir gebėjimo augti tankiai jos plačiai naudojamos ne tik kaip estetinė kiemo detalė, bet ir kaip praktiška gyvatvorė, efektyviai atskirianti sklypus ar apsauganti nuo smalsių akių. Šie visžaliai augalai pasižymi gebėjimu lengvai prisitaikyti prie aplinkos sąlygų, gerai toleruoja genėjimą ir nereikalauja sudėtingos priežiūros. Tačiau pastaraisiais metais vis dažniau pasigirsta svarstymų – ar jos tikrai tokios nekaltos, kaip daugelis mano?

Ar tujos yra toksiškos?

Tują galima rasti beveik kiekviename sode. Šis augalas priklauso kiparisų šeimai, užauga iki 15 m ir puikiai tinka kiemo atskyrimui nuo kaimynų. Be to, tujos gerai toleruoja genėjimą. Tačiau ar jos yra visiškai saugios mūsų sveikatai? Atsakymas į šį klausimą yra sudėtingas.

tujos

Toksiškas tujonas

Tujose yra eterinio aliejaus, kuriame yra nuodingos cheminės medžiagos, vadinamos tujonu. Jo gausiausia lapuose (apie 65%) ir ūgliuose. Tačiau reikia pabrėžti, kad tujono taip pat yra šalavijuose, pelynuose ir braškėse. Ši kenksminga medžiaga iš tikrųjų gali sukelti dusulį, traukulius, didesnį širdies plakimą, pykinimą, haliucinacijas, galvos skausmą, aritmiją ir virškinimo sutrikimus. Kad apsinuodytumėte šia medžiaga, turėtumėte suvalgyti daug tujų šakelių arba gerti naminį alkoholį, pagamintą iš augalų, kuriuose yra didelė tujono koncentracija.

Jūs taip pat turite žinoti, kad tujų užpilai anksčiau buvo naudojami liaudies medicinoje. Be to, tujonas yra įtrauktas į kai kuriuos vaistus. Vartojant nedideliais kiekiais, jis stimuliuoja virškinimo sistemą ir teigiamai veikia motoriką ir nervų sistemą.

augalas

Ar tujos dirgina odą?

Tujos išskiria eterinius aliejus. Jų įkvėpimas neturi neigiamos įtakos kvėpavimo sistemai, nes per mažai šios medžiagos patenka į mūsų organizmą.

Tiesa, tujos gali sukelti odos sudirginimą ir bėrimą. Todėl visos priežiūros procedūros turi būti atliekamos užsimovus pirštines ir vilkint drabužiais ilgomis rankovėmis. Žinoma, viskas priklauso nuo mūsų organizmo ir jo polinkio į alergiją. Ne kiekvienas, trumpinantis gyvatvorę be pirštinių, bus alergiškas.

tujos

Nuodingi sodo augalai

Kaip matote, su tujomis reikalas yra sudėtingas. Jos yra nuodingos kaip ir daugelis kitų sodo augalų (pakalnutės, kukmedis ir bugienių vaisiai, gebenės, aguonos, hortenzijos). Tačiau jūs turite būti labai atsargūs, kad tujų lapų nevalgytų vaikai. Jie turėtų būti nuo mažens išmokyti, kad kai kurie sodo augalai yra nuodingi.

augalas

Ar turėtumėte sodinti tujas sode?

Vakarinė tuja atvyko į Europą iš Šiaurės Amerikos. Ji tapo labai populiari, nes ūgliai greitai įsišaknija, o pats tujos auginimas nėra sunkus. Tačiau turėtumėte žinoti, kad iš jų padaryta gyvatvorė gerai atrodys maždaug 15 metų. Praėjus šiam laikui, tujos pradės ruduoti ir džiūti.

Be to, tuja yra mėgstamiausia erkių buveinė. Šie voragyviai ten gyvena ištisomis grupėmis. Taigi, kuo pakeisti šį augalą? Galite rinktis kadagius, kukmedžius, egles, pušis. Šie medžiai puikiai tinka sodui.

tujos ir erkės

 

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

Kaip papuošti Velykų pyragą be glajaus: madingiausios 2025 metų idėjos

Velykų pyragas jau seniai nebėra tik šventinis kepinys – tai tikras prisikėlimo simbolis, kuriam skiriamas ypatingas dėmesys. Jei norite atsisakyti klasikinio glajaus arba tiesiog...

Žuvis bus sausa, jei tai darysite: pagrindinė klaida kepant skumbrę

Yra daugybė skumbrių paruošimo būdų, tačiau tarp kulinarų ir dietologų vyrauja beveik vieninga nuomonė: kepti skumbrę geriausia visą. Kodėl skumbrę reikia kepti visą? Iš pirmo žvilgsnio...
---