Beveik visi daiktai turi galiojimo laiką. Tačiau kartais mes to net nežinome ir toliau jais naudojamės, nors tai net gali būti nesaugu. Pristatome, koks yra kai kurių daiktų galiojimo laikas!
Prailgintuvai
2 metai
Jie skirti tam tikram skaičiui džaulių. Po to prailgintuvai pradeda paprasčiausiai sugesti. Be to, pigių prailgintuvų paprastai nerekomenduojama daug naudoti, nes jie gali perkaisti, patamsėti ir išsilydyti.
Vandenilio peroksidas
2 mėnesiai
Uždarytą galima laikyti ne ilgiau kaip metus, o atidarytą – apie 2 mėnesius. H2O2 vandenilio molekulė yra labai nestabili, todėl peroksidą reikia laikyti tik uždarytą ir tamsioje vietoje. Dėl šviesos peroksidas skyla į vandenį ir deguonį ir tampa visiškai nenaudingas.
Sportiniai bateliai
6 mėnesiai
Bėgimo bateliai praranda savo amortizacijos savybes nuėjus/nubėgus su jais maždaug 500 km, vadinasi, jie nebeatlieka savo pagrindinės funkcijos – nebesumažina sąnarių apkrovos. Kitiems sportiniams batams greitai susidėvi padai, jie blogai sugeria drėgmę ir tampa tiesiog nehigieniški. Tie, kas sportuoja profesionaliai ir treniruojasi kiekvieną dieną, gali per metus sunešioti iki 10 porų batų.
Arbatos maišeliai
6 mėnesiai
Netgi hermetiškoje pakuotėje arbatos maišeliai po 6 mėnesių tampa nebenaudojami dėl galimybės oksiduotis (fermentuotis). Juodąją arbatą galima laikyti iki 9 mėnesių, tačiau kadangi arbatos maišelių arbatžolės yra pigesnė medžiaga, jos galiojimo laikas sutrumpėja iki šešių mėnesių.
Pjaustymo lentelės
3 metai
Jos susidėvi dėl drėgmės ir nuolatinio metalo (peilių) poveikio. Laikui bėgant lentelės tampa padengtos įtrūkimais ir įbrėžimais, kurie yra puiki vieta daugintis bakterijoms.
Akiniai nuo saulės
2 metai
Kaip žinote, UV spindulius blokuojanti danga taikoma geriems akiniams nuo saulės. Bet veikiama ultravioletinių spindulių danga palaipsniui plonėja ir nustoja saugoti akis nuo saulės. Tikslią galiojimo datą nustato gamintojas, tačiau yra bendra taisyklė: akinius nuo saulės rekomenduojama keisti kas dvejus metus.
Dantų pasta ir dantų šepetukas
1 metai ir 3 mėnesiai
Dantų šepetėlį reikia keisti kas 3 mėnesius, kad jis netaptų bakterijų židiniu, o dantų pastą galima laikyti ne ilgiau kaip metus. Jei turite mažų dantų pastos kelionių pakelių, patikrinkite, ar jų galiojimo laikas dar nesibaigė.
Rankšluosčiai
3 metai
Norėdami užkirsti kelią bakterijų dauginimuisi, rankšluosčius reikia keisti kas 3-4 metus. Dėl dažno skalbimo audinys paprasčiausiai susidėvi, ypač jei skalbiate aukštoje temperatūroje.
Šukos
1 metai
Net jei reguliariai valote ir plaunate šukas, ant jų kaupiasi mikrobai ir bakterijos. Laikui bėgant, senos šukos gali sukelti pleiskanas ir kitas plaukų problemas.
Makiažo šepetėliai ir kempinės
makiažas, galiojimo laikas" width="722" height="481" />
5 metai ir 6 mėnesiai
Jie turi būti ne tik reguliariai plaunami, bet ir po penkerių metų keičiami naujais. Verta pakeisti šepetėlius tuo atveju, jei ant odos pradeda atsirasti bėrimai. Yra žinoma, kad 30% atvejų įvairių odos uždegimų priežastis yra nešvarūs makiažo šepetėliai ir kempinės.
Liemenėlės
2 metai
Po 1,5-2 metų liemenėlė praranda formą, išsitampo ir nustoja palaikyti krūtinę. Jei turite dideles krūtis, tai atsitinka šiek tiek anksčiau. Bet kokiu atveju liemenėlę reikia pakeisti, kai dirželis išsitempia ir ji nebeprilaiko gerai krūtinės.
Šlepetės
6 mėnesiai
Šlepetės galima nešioti ne ilgiau kaip šešis mėnesius, o tada jos tampa puikia vieta bakterijoms ir grybeliams daugintis.
Pagalvės
2-3 metai
Nepriklausomai nuo užpildo tipo, pagalvė po 2-3 metų praranda formą. Be to, joje atsiranda dulkių erkučių ir veisiasi bakterijos. Sveikas miegas yra svarbesnis.
Antklodės
7 metai
Su antklodėmis yra panašiai kaip ir su pagalvėmis, tačiau galiojimo laikas yra šiek tiek ilgesnis – nuo 7 iki 10 metų, atsižvelgiant į tai, kai ja rūpinatės.
Čiužiniai
8-10 metų
Kartu su antklode galite nusipirkti naują čiužinį, nes jo galiojimo laikas maždaug toks pat. Taip pat ilgesniam naudojimui čiužinį rekomenduojama apversti kita puse kas šešis mėnesius ir reguliariai išsiurbti.