Šeštadienis, 11 sausio, 2025

Naujausi

11 faktų apie miegą, kurių nežinojote

Žmonija bando išsiaiškinti, kas vyksta už milijardų šviesmečių nuo Žemės, tačiau mokslas vis dar negali iki galo suprasti, kodėl mes sapnuojame. Tai viena iš labiausiai intriguojančių ir svarbiausių mokslinių diskusijų temų. 

Mūsų energija ir sveikata labai priklauso nuo miego kokybės ir kiekio. Be poilsio žmogus negali normaliai gyventi. Miegas būtinas čakrų atsivėrimui ir stabiliam psichikos funkcionavimui. Šiame straipsnyje pateiksime jums 11 faktų apie miegą, kurių greičiausiai nežinojote.

Miegas atkuria nervų ląsteles smegenyse

Pasirodo, kad šias svarbias ląsteles galima atkurti! Tad jei jūsų gyvenimas yra kupinas negatyvo ir problemų, miegas jums gali būti pagrindinis išsigelbėjimas nuo intelektualinės ir dvasinės užmaršties bei psichinių problemų. Žinoma, ląstelių atkūrimas yra labai lėtas procesas, tačiau sutvarkę savo miego ciklą, iš pradžių pajusite kitokias naudas.

Miegant kūnas išsivalo

Miegant smegenys provokuoja organizmą atsikratyti kenksmingų medžiagų, renka duomenis apie visų organų darbą ir nukreipia reikiamą resursų kiekį tam tikroms probleminėms sritims atkurti. Pavyzdžiui, jei žmogui buvo atlikta operacija, smegenys stengiasi padėti organizmui atsinaujinti vidinius audinius. Jei žmogus peršalo, smegenys visus resursus nukreipia organizmo gydymui ir valymui.

Sapnuodami negalime judėti

Gilaus miego metu, kai kažką intensyviai sapnuojate, smegenys visiškai išjungia raumenų tonusą, todėl jūs negalite judėti. Kartais nutinka taip, kad žmogus šioje miego fazėje pabunda, tačiau negali pajudinti rankų, kojų ar galvos. Specialistai sako, kad tai kai kuriems žmonėms nutinka dažniau nei kitiems, tačiau jei pastebite, kad tokie prabudimai ima trukdyti jūsų kasdieniam gyvenimui – vertėtų kreiptis į specialistus.

Raumenų funkciją smegenys išjungia dėl to, kad žmogus intensyviai sapnuodamas nesusižeistų.

Su laiku žmogaus miego trukmė mažėja

Vos per šimtą metų technologijų pažanga sumažino miego trukmę nuo devynių iki septynių valandų. Bet mokslininkai mano, kad tai dar ne riba – žmonės ir toliau miegos vis mažiau. Prie ko tiksliai tai prives, kol kas neaišku, bet gali būti, kad dėl mažiau miego pablogės daugelio žmonių sveikata.

Metę rūkyti sapnuoja itin ryškius sapnus

Remiantis tyrimais, eksperimentais ir apklausomis, žmonės, kurie kažkada rūkė, bet metė, dažniausiai patiria labai ryškius sapnus. Tuo pasigirti negali tie, kurie vis dar rūko ar net tie, kurie niekada nerūkė.

Vyrų ir moterų miegas skiriasi

Vyrai dažniausiai sapnuose mato kitus vyrus – maždaug dvigubai dažniau nei moterys. Tuo tarpu moterys abi lytis sapnuose mato vienodai.

Ne visi sapnuoja spalvotai

23-25 metų žmonės sapnuoja ryškiausiai, vėliau sapnai blėsta. Kodėl taip nutinka – kol kas iki galo nėra aišku.

Dauguma sapnų sukelia nerimą

Remiantis statistika, dauguma sapnų apima žmogaus nerimą ir rūpesčius. Manoma, kad taip nutinka dėl to, jog smegenys bando mus paruošti kažkokiam svarbiam įvykiui, nutiksiančiam realiame gyvenime.

Daugumos sapnų neprisimename

Praėjus penkioms minutėms po pabudimo, nebeprisimename daugiau nei pusės savo sapnų. Po 10-15 minučių pamirštame net 90 proc. sapnų, kuriuos teko matyti naktį. Tik patys ryškiausi ir neįprasčiausi sapnai įsimenami ilgam, o daugumą jų sapnuojame jaunystėje ar vaikystėje. 

Ilgiausias laikas be miego – 11 dienų

Asmuo, sąmoningai pasiekęs tokį rekordą, eksperimento pabaigoje visiškai nebegalėjo susikoncentruoti ties paprasčiausiomis užduotimis, taip pat sutriko jo trumpalaikė atmintis, kilo haliucinacijos, paranojinės psichozės.  Atlikdamas keletą paprastų užduočių, kad patikrintų smegenų veiklą, jis nuolat pamiršdavo, ką daro.

Kuo didesnis jūsų atlyginimas, tuo geriau miegate

Remiantis tyrimais, žmonės, kurių pajamos viršija vidutines, miega daug geriau nei tie, kurie uždirba mažai arba visai nedirba. Taip yra dėl rūpesčių ir streso, neužtikrintos ateities ir baimės, kad viskas bus dar blogiau nei yra dabar.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---