Ne visi manipuliatoriai atrodo kaip žiaurūs ir nemandagūs piktadariai, priešingai, daugelis jų iš pat pradžių gali atrodyti malonūs ir rūpestingi…
Smurtas toli gražu nėra tik fizinis, nors kai kurios jo formos toli gražu nėra tokios akivaizdžios kaip kitos. Ir jei jūs kada nors turėjote asmeninius ar profesinius santykius su tikru manipuliatoriumi, tikriausiai patyrėte tiek asmeninę, tiek emocinę prievartą. Dažniausiai jie manipuliuoja jumis siekdami savo tikslų, perkeldami kaltę už viską, kas jūsų santykiuose vyksta ne taip, ant jūsų pečių. Bet kaip jie tai daro? O svarbiausia – kaip juos atpažinti?
Ne visi manipuliatoriai atrodo kaip žiaurūs ir grubūs piktadariai, kurie savo tikslą pasiekia tik grasindami. Priešingai, daugelis jų iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti malonūs ir rūpestingi, o jų socialiniai įgūdžiai gali būti labai aukšto lygio. Tačiau šalia viso to jie vis dar naudoja savo iškreiptus psichologinius įgūdžius, kad galėtų kontroliuoti kitus žmones – arba tam, kad pasiektų savo tikslus, arba tiesiog savęs įtvirtinimui.
Jei tarp jūsų buvusių ar esamų pažįstamų yra akivaizdžių manipuliatorių, tikriausiai pastebėjote, kad dauguma jų taip pat yra save įsimylėję narcizai. Pirmą kartą to galima ir nepastebėti, bet atidžiau pažvelkite į provokuojantį ir kontroliuojantį jų elgesį, ir visa paslaptis paaiškės. Pavyzdžiui, manipuliuojantys giminaičiai dažnai daro spaudimą šeimos ryšiams, įtikinėdami, kad jūs tiesiog negalite jų imti ir visiškai ištrinti iš savo gyvenimo, nes „taip nedaroma“.
Kodėl manipuliatoriai bando suversti savo kaltę jums?
Kaip jau skaitėte aukščiau, dažniausiai šių žmonių asmenybės būna atvirai narciziškos. Vienintelis dalykas, kuris jiems kelia nerimą, yra jie patys, o kitais žmonėmis domisi tik tiek, kiek gali iš jų ką nors gauti. Ir jei jūs įstrigote jų tamsiame manipuliavimo ir smurto tinkle, jie greitai pasirodo visame gražume. Jie yra pasirengę beveik viskam, kad išlaikytų savo valdžią ir privilegijuotą padėtį.
Štai kodėl, jei pradėsite su jais pokalbį apie bet kokią jų padarytą klaidą, nesitikėkite, kad jie pripažins savo kaltę, o tuo labiau atsiprašys. Užuot sužeidę savo neįtikėtinai jautrų ego pripažindami kaltę, jie griežtai neigs, kad yra dėl ko nors kalti. Ir jei įmanoma, jie taip pat bandys perkelti kaltę dėl to, kas nutiko jums ar kam nors kitam.
Pagrindiniai manipuliatoriaus įrankiai
Žinoma, vargu ar kas nors dar vaikystėje svajoja užaugęs tapti narcizu ir meistrišku manipuliatoriumi. Tačiau būsimojo emocinio manipuliatoriaus bruožai dažnai išryškėja ankstyvame amžiuje. Dažnai iš pradžių jie tiesiog mėgdžioja manipuliuojančius tėvus ir ilgus metus šlifuoja savo meną.
Manipuliatoriai absoliučiai atsisako prisiimti atsakomybę už savo veiksmus – net jei norėdami to išvengti, jie turi meluoti ar padaryti kokį nors kitą neetišką veiksmą. Jiems bus daug patogiau, jei kaltė už jų klaidas teks kam nors kitam. Žemiau rasite keletą tipiškų būdų, kuriais manipuliatoriai perkelia kaltę kitiems, bandydami išteisinti save.
1. Jie naudoja dramatiškus gestus
Dažnai manipuliatoriai geriausiai jaučiasi minioje. Jei jie dėl ko nors kalti, vaizdingais ir dramatiškais gestais gali bandyti priversti kitus apie tai pamiršti. Jie gali tapti pernelyg emocingi ir pakelti balsą, kad kuo daugiau žmonių juos išgirstų. Jie dejuos, verks, kankinsis demonstruos pykčio priepuolius tol, kol viešoji nuomonė prieis prie išvados, kad tai jūs esate kaltas, atvedęs į tokią būseną nekaltą žmogų. Ir net jei vėliau bandysite paaiškinti, kas iš tikrųjų atsitiko, tikimybė, kad niekas jumis nepatikės, yra labai didelė.
2. Jie nuolat atkasinėja seniai „užkastus kaulus“
Yra ir kitas būdas, kuriuo manipuliatoriai suverčia kaltę kitiems, kai yra netikėtai užklupti. Jie pradeda prisiminti visas klaidas, kurias padarėte praeityje, net ir tas, kurios turėjo būti pamirštos jau seniai. Užuot pripažinę savo trūkumus ir klaidas, manipuliatoriai stengiasi padaryti viską, kas įmanoma ir neįmanoma, kad nesuteptų savo „balto apsiausto“ aplinkinių akyse.
Siekdami nukreipti kitų žmonių dėmesį nuo savęs į jus, jie dažnai pradeda viešai priminti visas praeityje padarytas klaidas. Jie tai daro tikėdamiesi, kad praeities klaidų krovinys su savimi nusineš ir dabartinę klaidą. Dažniausiai tai, ką jie jums primena, visiškai nesusiję su esama situacija. Vaizdžiai tariant, manipuliatoriai visada su savimi turi kastuvą, kad galėtų atkasti praeitį, apie kurią jums nesinorėtų dar kartą prisiminti.
3. Jie ignoruoja faktus ir „pamiršta“ apie juos
Kartais galima kone žavėtis, kaip meistriškai ir selektyviai manipuliatoriai „pamiršta“ tai, ką jiems nenaudinga prisiminti. Jie atvirai ignoruoja bet kokius faktus ar situacijas, kurios gali rodyti jų kaltę dėl to, kas atsitiko, ir vos tik jūs apie tai užsimenate, jie pradeda apsimesti nekaltais avinėliais, nesuprantančiais, apie ką kalbate, ar net elgiasi taip, tarsi meluotumėte, bandydamas juos apšmeižti.
4. Jie nesidrovi pasinaudoti kitų pasitikėjimu siekdami savo tikslų
Jei palyginsite daugumą religinių kultų ir emocinės prievartos atvejų, pamatysite, kad jie turi daug bendro. Ir vieno, ir kito centre jūs rasite itin narcizišką žmogų, turintį didybės maniją. Ir jei manipuliatoriui bus leista visiškai atsigręžti į religinę aplinką, jo aukos seks jį, kad ir kas nutiktų, kad ir kaip būtų įtikinėjamos atsisakyti šio žalingo prisirišimo. Bet net jei nesate tokio kulto narys, manipuliatorius vis tiek gali bandyti panaudoti jūsų tikėjimą prieš jus. Religiniai manipuliatoriai kaltina jus, bandydami įtikinti, kad elgiatės nuodėmingai, ir savo elgesiu žudote savo sielą.
Kai tenka susidurti su didele netektimi arba atsiduriate sunkioje gyvenimo situacijoje, tokie žmonės iš karto bando jus įtikinti, kad jūs pats esate kaltas dėl to, kas nutiko, nes kai kurie jūsų veiksmai neva sukėlė dangaus rūstybę. Niekada nepasiduokite tokiai emocinei prievartai. Religija turi dvasiškai maitinti žmones ir padėti jiems pakilti į dangų, o ne nukirpti sparnus, prirakindama juos prie žemės. Ir todėl bet kuris asmuo, kuris bando manipuliuoti kitais religijos pagalba, tiesiog nėra vertas jūsų laiko.
santykiai-lova-seksas-vyras-73837846.jpg" alt="" width="1600" height="1272" />
5. Jie mėgsta vaidinti nekaltą auką
Žinoma, niekas iš mūsų nemėgsta klysti, tačiau sąžiningi ir emociškai brandūs žmonės savo klaidas pripažįsta ir, kai tik įmanoma, stengiasi jas ištaisyti. Tačiau manipuliatoriai, kaip ne kartą rašėme, yra pasirengę padaryti bet ką, kad savo kaltę perkeltų kam nors kitam, likdami nekalti aplinkinių akyse. Viena iš taktikų, kurią jie naudoja, yra aukos vaidmuo.
Ar jūsų aplinkoje yra kas nors, kuris, užuot pripažinęs savo klaidą ar trūkumą, vėl ir vėl apsimeta kankiniu? Tada galite būti beveik tikri, kad šis asmuo jumis manipuliuoja. Šie narcizai naudojasi jūsų gebėjimu parodyti empatiją, jie stengiasi sukelti jums gailestį. Jie yra pasirengę panaudoti bet kokią savo netektį ar bėdą (tikrą ar įsivaizduojamą) kaip pasiteisinimą, kad nuo savęs nuimtų kaltę, tikėdamiesi, kad niekuo nekaltinsite ir taip sužlugdyto žmogaus.
6. Jie mėgsta emocines manipuliacijas
Narciziškos asmenybės žmonės dažnai yra talentingi aktoriai ir daugeliu atvejų jie puikiai žino, ką pasakyti ar kokias emocijas išreikšti, kad iš kitų gautų tai, ko nori. Be jokios abejonės, ne kartą matėte, kaip manipuliatoriai susijaudinę verkšlendami bando išvengti atsakomybės.
Jie apsipila krokodilo ašaromis, tikėdamiesi, kad jų pasigailėsite ir nereikalausite iš jų prisipažinimo dėl to, ką padarė. Kita vertus, kai kurie manipuliatoriai bando apeiti savo kaltę pasitelkdami baimę. Kai bandote, kad toks žmogus už ką nors atsakytų, jis beveik iš karto pradeda rėkti, grasinti ir bauginti. Paprastai šią taktiką naudoja manipuliatoriai, kurie jau yra linkę į fizinę, žodinę ir emocinę prievartą.
7. Jie yra klasikiniai socialiniai smurtautojai
Kai narcizas patenka į kitų žmonių kompaniją, jis tikrai nori pritraukti visą jų dėmesį sau – nori, kad esantys žiūrėtų ir klausytųsi tik jo. Jiems reikia visų patalpoje esančių žmonių dėmesio, ir jie dažnai bando kontroliuoti diskusiją, neleisdami niekam kitam pasakyti nė žodžio. Tačiau vos tik situacija pasisuka jiems nemalonia linkme (ypač jei dėl to, kas įvyko, tiesiogiai ar netiesiogiai kaltas narcizas), ir jis iš karto pereina į aktyvią gynybą, bandydamas dėl šios situacijos iš karto kaltinti bet ką, išskyrus save, ir naudoja visus tuos pačius metodus.
Siekdami perteikti kitiems savo (jų manymu vienintelį teisingą) požiūrį, narcizai dažnai kalba garsiau nei visi kiti ir nedvejodami ką nors pertraukia. Na, o jei jie tikrai dėl ko nors kalti, jie tikrai stengsis lygiai taip pat garsiai ir su tokia pat agresija bei atkaklumu pokalbio temą perjungti į ką nors kita. Jei tuo pačiu metu jie dar yra ir girti, jie visai nebekreipia dėmesio į aplinkinius.
8. Jie mėgsta gaslaitingą
Gaslaitingas yra psichologinis terminas, apibūdinantis būdą, kaip smurtaujantys žmonės manipuliuoja savo artimaisiais. Jie daro viską, ką gali, kad artimas žmogus jaustųsi psichiškai nestabilus ir nenormalus, ir kaltina jį dėl visų jų gyvenimo ir santykių problemų.
Pavyzdžiui, galite apkaltinti narcizišką partnerį išdavyste. Užuot atgailavęs, atsiprašydamas ir kalbėdamas apie tai, kas lėmė tai, jis gali naudoti gaslaitingą ir įtikinti jus, kad jums tiesiog taip atrodo, kad tai yra nepagrįstas pavydas, ir netgi suabejoti savo sveiku protu (pavyzdžiui, prisiekdamas, kad jis negalėjo būti kavinėje, kurioje pastebėjote jį su kažkokia mergina, nes tuo pat metu jis skaitė pranešimą). Jis netgi gali užsiminti, kad kaltinate jį neištikimybe, nes pati jaučiatės kalta, nes jį apgaudinėjate (arba pagalvojate apie neištikimybę), ir tokiu būdu bandote pasiteisinti.
9. Jie eina į kontrataką
Kitas klasikinis būdas, kuriuo manipuliatorius perkelia savo kaltę ant svetimų pečių, yra pereiti į kontrataką ir „užpudrinti“ jūsų smegenis visiškai pašalinėmis temomis. Jei jų pasiteisinimai jūsų neveikia, jie gali bandyti išbalansuoti jus įvairiais kaltinimais ar žodiniais išpuoliais. Jie gali pradėti kritikuoti jūsų išvaizdą, intelektą ar charakterį.
Pavyzdžiui, įsivaizduokite, kad nusprendėte pasikalbėti su narcizišku partneriu apie tai, kaip jis nuolat vagia pinigus iš šeimos biudžeto, kad galėtų žaisti kortomis ar lošimo automatais. Žinoma, jis niekada nepripažins savo kaltės ir jūsų neklausys, net jei turite visus įrodymus, kad esate teisus. Ir jei nepriimsite jo pasiteisinimų ir įtikinėjimų, kad jis nieko panašaus nepadarė, jis gali atsisukti į jus ir pasakyti, kad taip, jis leidžia pinigus lošimo automatuose, bet viskas todėl, kad jūs jį nuolat „ėdate“, ir jam reikia kažkur atsipalaiduoti.
10. Jie meluoja pirmai progai pasitaikius
Ar pamenate, kad narcizai yra pasirengę padaryti beveik bet ką tik tam, kad, kaip sakoma, „išliktų nekalti“? Na, taip tikrai, taip yra. Ir nors kartais jie, manipuliuodami jumis, tik iškraipo faktus, jei reikia permesti kaltę jums kokioje nors nemalonioje situacijoje, jie nevengia atviro melo. Tai ypač žalinga taktika, nes kartais sumanus melas gali visiškai sugriauti žmogaus gyvenimą, ypač jei kitiems jis atrodo įtikinamas.
Ir jei manipuliuojantis žmogus negali rasti patikimos dingsties apkaltinti ką nors kitą dėl savo trūkumų, jis gali tiesiog apšmeižti šį asmenį, kad sukurtų savotišką dūmų uždangą, dėl kurios bus sunku įžvelgti narcizo kaltę. Vargu ar jus nustebintų toks faktas, kad daugeliu atvejų narcizai mano, kad melas yra visiškai priimtinas, jei dėl to jie atrodo geriau kitų akyse. Na, o tai, kad tai konkrečiai jums kenkia, jų visai netrikdo.
11. Jie patiria malonumą manipuliuodami jus supančiais žmonėmis.
Kaip manote, ką daro narcizai, kai, tikėdamiesi ką nors iš jūsų gauti, jau išbandė ant jūsų visas savo arsenale esančias priemones ir viskas veltui? Teisingai, jie eis pas jūsų artimus draugus ir gimines. Jei jie negali jumis manipuliuoti, jie naudoja jūsų aplinką, kad mestų šešėlį ant jūsų. Jie naudos vieną iš aukščiau aprašytų metodų (ar net visus kartu), kad apkaltintų jus visomis nuodėmėmis ir parodytų jus tikru piktadariu.
Pirmiausia jie tarsi paslapčia apie tai papasakos tiems žmonėms iš jūsų aplinkos, kuriuos lengviausia apgauti, o tada pradės vaidinti dramą, taikys emocinį poveikį, demonstruos netikrą kuklumą ir imsis atviro melo, kad patrauktų į savo pusę visus kitus žmones iš jūsų artimo rato į savo pusę. Visada atminkite, kad narcizai-manipuliatoriai naudojasi visomis jiems prieinamomis galimybėmis, kad sumenkintų jus kitų žmonių akyse, ypač jei esate to pačio rato dalis. Ir nors jūs galite atpažinti jų psichologinius triukus, kiti žmonės gali būti ne tokie atsparūs kaip jūs. O kai narcizas baigs savo dosniai ašarų kupiną spektaklį, kuriame jis puikiai atlieka nekaltos aukos vaidmenį, visi laikys jus agresoriumi ir skriaudėju.
Keletas minčių pabaigai
Niekada neleiskite sau tapti marionete, kai manipuliatoriai bando suversti kaltę dėl savo klaidų jums ar jums artimam asmeniui. Tai neįtikėtinai toksiški asmenys, kurie niekada nepripažins savo kaltės ir niekada negalės nutraukti šio užburto emocinės prievartos rato be psichologo ar psichoterapeuto pagalbos – tačiau jie patys turi norėti pasikeisti.
Taigi, jei jūs turėjote nesveikų santykių su manipuliatoriumi, nesvarbu, ar tai partneris, šeimos narys, draugas ar kolega, nebandykite jo pakeisti. Geriau tiesiog nutraukite bet kokį ryšį su juo, kol jūsų sveikas protas ir savigarba tebėra su jumis.