Ar esate protingesnis, nei galvojate? Norint tai sužinoti, išsamus IQ testas nėra būtinas. Mes sudarėme įpročių sąrašą, pagal kuriuos žmonės, turintys aukštą intelekto koeficientą, skiriasi nuo tų, kurie turi šiek tiek žemesnį. Sąrašą galite rasti žemiau.
Kitas dalykas, kurį gera žinoti, yra tai, kad būti protingesniu už savo bendraamžius ne visada yra pranašumas.
- Protingi žmonės išlieka ramūs
Ginčas su partneriu, ilga spūstis kelyje ar staiga nutrūkusi artima draugystė – daug ką gali priversti užvirti iš pykčio. Net intelektualūs žmonės kartais netenka savikontrolės ir leidžia emocijoms įsiplieksti. Bet tai vyksta kur kas rečiau nei žmonėms, turintiems žemesnį IQ.
Mičigano universitete buvo atliktas tyrimas, kurio metu 22 metus buvo analizuojamas 600 žmonių, taip pat jų vaikų ir tėvų elgesys. Tyrėjai norėjo išsiaiškinti, ar tarp agresyvaus elgesio ir žemo intelekto nėra jokio ryšio. Rezultatai parodė, kad vaikai labai anksti išmoksta reaguoti į pyktį ir agresiją konfliktuose. Šis elgesys yra kliūtis aukšto intelekto vystymuisi.
- Protingi žmonės nelaiko savęs geresniais už kitus.
Žmonės su žemesniu intelekto koeficientu dažnai jaučiasi vertingesni ir pranašesni už kitus. Remiantis žurnalo Psychological Science paskelbtu tyrimu, žmonės su žemesniu intelekto koeficientu yra labiau linkę būti homofobais, rasistais ir dažniau skirsto žmones pagal jų tam tikras savybes. Jiems patinka, kai kiti jaučiasi blogai, taip jie save labiau išaukština.
Protingi žmonės žino savo vertę, todėl į kitus nežiūri. Priešingai: jie dažnai yra paslaugesni ir laimingesni už savo bendraamžius.
- Protingi žmonės pripažįsta klaidas
Prisiimti atsakomybę už savo nusižengimus? Tai nėra žmonių, turinčių žemą intelekto koeficientą, savybė. Greičiau jie bando kaltinti kitus. Klaidos jiems yra mirtina nuodėmė. Kita vertus, protingi žmonės sugeba pripažinti savo klaidas ir prisiimti jų pasekmes. Jie nebūtinai vertina klaidas kaip kažką blogo, bet kaip galimybę mokytis ir tobulėti. Mičigano valstijos universiteto atliktas tyrimas taip pat parodė, kad žmonių, turinčių aukštesnį intelekto koeficientą, smegenys į klaidas reaguoja kitaip nei tų, kurių intelekto koeficientas yra žemesnis.
- Protingi žmonės gali suprasti kitų situaciją
Žmonės, turintys žemą intelekto koeficientą, dažnai elgiasi savanaudiškai. Draugų norams ir poreikiams jie abejingi. Viena iš to priežasčių yra ta, kad jie negali suprasti kito žmogaus situacijos ir suprasti jų minčių. Norint suprasti, kaip kitas žmogus jaučiasi, reikia būti empatišku. Mažiau intelektualūs žmonės taip pat mažiau nori persvarstyti ar keisti savo nuomonę, žūtbūt bandydami įtikinti kitus matyti dalykus taip, kaip jie mato.
Tyrėjas Russellas Jamesas iš Teksaso technikos universiteto parodė reprezentatyvų tyrimą, kad protingi žmonės dažniau sugeba suprasti kito žmogaus poreikius. Be to, intelektualūs žmonės labiau nori išpildyti kitų norus, nieko negaudami už tai mainais.
- Protingi žmonės yra vieniši
Taip, jūs teisingai perskaitėte. Protingi žmonės dažniausiai būna vieniši, daugeliu atvejų turi nedaug draugų. Viena to priežasčių yra ta, kad tik kai kurie iš jų būna protingi. Tai parodė psichologų Santoshi Kanazawos ir Normano Li atlikto tyrimo rezultatas, kuriame dalyvavo 15.000 18–28 metų žmonių. Kad melas ar blefas nebūtų atskleistas, reikia naujo mąstymo ir planavimo. Todėl protingi žmonės dažnai veda žmones šviesos link, o tai nėra labai populiaru tarp kitų.
Dėl to, protingų žmonių draugystė dažnai būna ilgesnė ir stabilesnė. Taip yra todėl, kad jie ieško tik draugų, kuriais galėtų visiškai pasitikėti. Galų gale, jie tvirtai žino, kad tai yra svarbiausias santykių pagrindas.
- Protingi žmonės yra netvarkingi
Apsidairykite savo darbovietėje ir pamatysite, kurie iš jūsų kolegų yra protingiausi. To įrodymas nebūtinai turi būti tingumo ženklas. Žmonės, kuriems nerūpi tvarkingumas, yra kūrybiškesni ir labiau linkę leistis į naujas keliones. Tai jau įrodyta keliuose tyrimuose.
- Protingi žmonės dažnai keikiasi
Išmintingesni žmonės yra mažiau linkę susierzinti nei kiti. Bet jei jie susinervina, jie dažniau išreiškia savo pyktį keikdamiesi. Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad tai nėra protingas žmogus, bet iš tikrųjų yra priešingai. Žurnalo „Kalbos mokslas“ paskelbtas tyrimas parodė, kad inteligentiški žmonės turi platesnį žodyną, todėl geriau ir sklandžiau išreiškia savo pyktį.
- Protingi žmonės yra naktinės pelėdos
Santoshi Kanazawa iš Londono ekonomikos ir politikos mokslų mokyklos, atlikęs kelis tyrimus sugebėjo įrodyti, kad protingi žmonės nemiega ilgiau nei žmonės, turintys žemesnį intelekto koeficientą. Tie, kurių intelekto koeficientas 75, darbo dienomis eidavo miegoti prieš vidurnaktį, o tie, kurių intelekto koeficientas – 125, tik po vidurnakčio. Taip pat savaitgaliais protingesni žmonės eidavo miegoti vėliau, nei mažiau protingi. Tačiau atkreipkite dėmesį, kad tyrimas buvo atliktas su maždaug 20 metų amžiaus žmonėmis.
- Protingi žmonės yra tingūs
Ar jūs to tikėjotės? Jei jums patinka nieko nedaryti ir tiesiog leisti mintims skrajoti svajonėse, greičiausiai, esate protingas. Tai parodė Floridos pakrantės universitete atliktas tyrimas. Protingesni žmonės mėgsta svajoti gulėdami, o turintys žemesnį IQ pradeda greičiau nuobodžiauti ir turi save stimuliuoti įvairia veikla.
- Išmintingesni žmonės naudoja snaudimo mygtuką
Kas to nėra patyręs: žadintuvas skamba ryte, o jūs tiesiog nenorite keltis iš lovos. Vietoj to, paspaudžiate snaudimo mygtuką ir šiek tiek atidedate kėlimosi laiką. Dabar skirtumas tas, kad jūs atsikratote kaltės, kurią patiriate dėl šio įpročio. Žurnalo „Asmenybė ir individualūs skirtumai“ paskelbtas tyrimas parodė, kad protingi žmonės dažniau nepaiso pirmojo savo žadintuvo signalo. Be to, šis įprotis jiems suteikia geresnę nuotaiką.
Taigi, jei jus kas nors vadina tingia, netvarkinga naktine pelėda, remkitės šiais 10 aukščiau pateiktų punktų.
Ar ką nors sužinojote apie save iš šio straipsnio?