Šeštadienis, 22 vasario, 2025

Naujausi

Sausa ar dehidratuota oda: kaip atskirti ir tinkamai prižiūrėti?

Sausa ir dehidratuota oda – du terminai, kurie dažnai painiojami, tačiau iš tikrųjų reiškia skirtingas odos būklės. Nors abu atvejai gali pasireikšti panašiais simptomais, tokiais kaip tempimo jausmas, niežulys ir pleiskanojimas, supratimas, kuo jie skiriasi, yra raktas į veiksmingą odos priežiūrą. Jei neteisingai nustatysite savo odos būklę, galite nesulaukti norimo rezultato ir toliau kovoti su nemaloniais pojūčiais.

Gydytoja dermatologė Marisa Garshick paaiškina, kad pagrindinis skirtumas tarp sausos ir dehidratuotos odos yra jų priežastys. Sausa oda yra odos tipas, kuriam būdingas nepakankamas riebalų gamyba dėl mažo aktyvių riebalinių liaukų skaičiaus. Todėl tokiai odai nuolat reikalingas drėkinimas. Dehidratuota oda, priešingai, gali gaminti riebalus, tačiau jai trūksta vandens. Taip pat pasitaiko atvejų, kai oda yra ir sausa, ir dehidratuota vienu metu, nes riebalų trūkumas apsunkina vandens išlaikymą odoje. Tačiau žinant skirtumą tarp šių dviejų būklių, galėsite pasirinkti tinkamiausias odos priežiūros priemones.

Sausa ar dehidratuota oda: skirtumai

Sausa ar dehidratuota oda: kaip atskirti?

  1. Sausumas yra lėtinis, o dehidratacija – laikina būklė. Sausa oda yra odos tipas, panašiai kaip riebi ar jautri oda. Šis tipas dažnai yra paveldimas ir susijęs su nepakankama riebalų gamyba arba lipidų trūkumu, kurie yra būtini odos drėgmės barjero palaikymui. Hormoniniai pokyčiai, tokie kaip menopauzė, ir lėtinės ligos, pavyzdžiui, egzema, taip pat gali turėti įtakos odos sausumui. Dehidratacija, kita vertus, nėra įgimta būklė. Tai laikinas reiškinys, atsirandantis dėl vandens trūkumo odoje. Šį trūkumą gali sukelti šaltas, sausas oras, prakaitavimas, nepakankamas vandens vartojimas arba per didelis stiprių veikliųjų medžiagų, tokių kaip šveičiamosios rūgštys ir retinolis, naudojimas.
  2. Dehidratuota oda gali būti riebi, bet jaustis tempimas. Net jei oda jaučiasi sausa ir įtempta, T zonos srityje ji gali atrodyti blizganti, jei problema yra dehidratacija. Kadangi dehidratacija nėra susijusi su odos tipu, ji gali pasireikšti bet kam, net ir tiems, kurių oda yra riebi ar mišri. Kai kurie ekspertai mano, kad organizmas kompensuoja trūkstamą drėgmę gamindamas per daug riebalų. Tačiau kodėl riebi oda vis dar jaučiasi įtempta, kai yra dehidratuota? Riebalai gali padėti išvengti tolesnio vandens praradimo, tačiau jie neprideda drėgmės. Štai kodėl sausa oda paprastai atrodo šiurkšti, suskilinėjusi ir pleiskanojanti, o dehidratuota oda pasižymi tuo pačiu tempimo jausmu, kaip ir sausa, bet papildomai dar ir blizgesiu.
  3. Sausa oda išlaiko elastingumą. Švelniai suimkite odą ant rankos nugaros, palaikykite tris sekundes ir atleiskite. Normaliai, net ir esant sausai odai, ji turėtų iškart grįžti į savo pradinę padėtį. Jei „atsigavimo“ efektas yra pastebimai lėtesnis, tai gali būti bendras dehidratacijos požymis. Vanduo, o ne riebalai, suteikia odai elastingumą ir putlumą. Riebalai veikia kaip lubrikantas, kuris gerina tekstūrą, t.y. padeda išvengti šiurkštumo ir pleiskanojimo, bet nedaug prisideda prie elastingumo.
  4. Dehidratuota oda gali išryškinti smulkias raukšleles. Dehidratacija gali sumažinti odos elastingumą, todėl smulkios raukšlelės, ypač aplink akis, tampa labiau matomos. Be vandens suteikiamo putlumo ir natūralaus tūrio, oda gali atrodyti plonesnė, todėl raukšlės išryškėja. Tačiau šios su dehidratacija susijusios linijos turėtų išnykti, kai atkursite drėgmės balansą, pavyzdžiui, gerdami daugiau vandens ar naudodami tinkamas vietines priemones.
  5. Dehidratuotai odai reikalingos vandens pritraukiančios medžiagos, o sausai odai – riebios. Dauguma drėkinamųjų kremų ir serumų gali padėti abiem atvejais. Tačiau kai kurios sudedamosios dalys veikia geriau sausai arba dehidratuotai odai. Pavyzdžiui, dehidratuotos odos gydymas sunkiais, riebalų pagrindu pagamintais produktais gali būti ne toks veiksmingas. Dehidratacijos atveju svarbiausia yra vandens sulaikymas, todėl geriau naudoti vandens pritraukiančias medžiagas, tokias kaip hialurono rūgštis ir glicerinas. Sausai odai šios lengvos formulės paprastai nepakanka, kad būtų atkurti prarasti riebalai. Šiuo atveju reikalingos riebesnės formulės, kurių sudėtyje yra emolientų (minkština ir lygina) ir okliuzinių medžiagų (sulaiko drėgmę). Reikėtų atkreipti dėmesį į tokias sudedamąsias dalis kaip keramidai, taukmedžio sviestas ir skvalanas.

Jei turite ir sausą, ir dehidratuotą odą arba tiesiog negalite suprasti, kuri būklė jus vargina, naudokite visas tris – humektantus, emolientus ir okliuzines medžiagas – kad pritrauktumėte vandenį ir sulaikytumėte riebalus. Nepriklausomai nuo to, kas sukelia tempimo ir šiurkštumo pojūtį, svarbu sumažinti stiprių veikliųjų medžiagų naudojimą ir sutelkti dėmesį į švelnią odos priežiūrą.

Šaltinis: https://www.self.com/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

Kodėl žmonės naudojasi „Tinder“? Naujas tyrimas atskleidžia skirtingas vartotojų motyvacijas

Pastaraisiais metais pažinčių programėlės, tokios kaip „Tinder“, iš esmės pakeitė žmonių bendravimo ir santykių kūrimo būdus. Šios platformos suteikia patogią galimybę susipažinti su naujais...

Tobulas citrininis morengų pyragas: receptas, kurį turite išbandyti

Ieškote deserto, kuris nustebins tiek skoniu, tiek išvaizda? Citrininis morengų pyragas – tai klasikinis desertas, kuriame puikiai dera traškus naminis pyrago pagrindas, gaivi ir...
---