Dėl savo nepretenzingumo ir spalvų, dydžių ir formų įvairovės tulpės jau seniai pelnė didžiulį populiarumą tarp gėlių augintojų.
Mūsų platumose pagrindinės pavasario gėlės dažniausiai žydi gegužės mėnesį, juodos žemės ir vis atsirandančios žalumos fone blykstelėdamos ryškiomis spalvomis.
Bet kas, jei dėl kokių nors priežasčių rudenį pasodintos tulpės nepražydo? Tulpių sodinimas į žemę pavasarį turi savo ypatybes, ir mes stengsimės jas išsamiai papasakoti.
KAIP SODINTI TULPES PAVASARĮ?
Norėdami pradėti, turite apsvarstyti dvi galimybes vienu metu. Pirmasis variantas yra sodinti visiškai pasiruošusius tulpių svogūnėlius. Tam reikės papildomų pastangų, tačiau jau šį pavasarį galėsite grožėtis žydinčiais pumpurais.
Antras variantas – tradicinis svogūnėlių sodinimo būdas, kai tulpės, susodintos į vazonus, džiugins spalvingais žiedais tik kitais metais.
Palyginti su „žieminėmis“ tulpėmis, pavasarį pasodintos tulpės žydės vėliau ir ne taip gausiai, tačiau tai turi neabejotiną pranašumą. Gėlių lysvė, sudaryta iš rudenį ir pavasarį pasodintų gėlių, žydės ilgiau ir vešliau.
Sodinimo datos
Svogūnėliai sodinami pavasarį, kai tik leidžia klimatas. Geriausias variantas būtų sodinti svogūnėlius specialiuose induose ir vazonuose, kol dar galimos šalnos, o atšilus orams, svogūnėlius galima perkelti į nuolatinę gyvenamąją vietą.
Tokiu atveju reikia sutelkti dėmesį ne į oro, o į dirvožemio temperatūrą 6–8 cm gylyje. Priimtina temperatūra yra 7 laipsniai. Žemesnėje temperatūroje svogūnėliai gali būti pažeisti.
Vietos ir dirvožemio pasirinkimas
Iš močiutės paveldėtos raudonos tulpės gali augti bet kurioje sodo vietoje, net ir tankiame pavėsyje ar esant nuolatinei drėgmei. Bet jei šiuolaikinių veislių svogūnėliai perkami parduotuvėje, tada vietą jų sodinimui teks rinktis atidžiau.
Kaip ir visos svogūninės gėlės, taip pat ir tulpės nemėgsta per didelės drėgmės, todėl užmirkusios žemumos joms netinka. Tulpės taip pat nemėgsta stipraus vėjo, todėl sodinimo vietą reikia rinktis labai atsakingai.
Geriausias tulpių dirvožemio tipas yra dirbamas, humusingas, neutralus priesmėlio ir priemolio tipas. Prieš sodinant, reikia pagerinti sunkų ir molingą dirvožemį, įterpiant upių smėlio, įdedant durpių ir mėšlo.
Svogūninės gėlės nemėgsta rūgščių dirvožemių, todėl, jei jūsų vietovėje dirvožemio pH yra mažesnis nei 5-6, turite neutralizuoti rūgštingumą. Tam galite naudoti susmulkintus kiaušinių lukštus arba kalkes.
Svogūnėlių apdorojimas
Jei norite pamatyti tulpių žydėjimą pirmaisiais metais po pasodinimo, rinkitės svogūnėlius, kurių skersmuo didesnis nei 5 centimetrai, be defektų ir pažeidimų.
Norėdami išvengti grybelinių ligų, svogūnus pusvalandį palaikykite silpname kalio permanganato tirpale.
Sodinimas
Prieš sodinant žemė turi būti iškasta. Sodinimo duobutės gylis turi būti ne mažesnis kaip 8 centimetrai.
Optimalus atstumas tarp sodinukų yra nuo 10 iki 20 centimetrų, priklausomai nuo žemės ploto ir svogūnėlių dydžio. Sodindami stenkitės nepažeisti svogūnėlių, tiesiog švelniai įspauskite juos į žemę.
Didėjantis populiarumas tarp sodininkų yra tulpių auginimas induose ir krepšeliuose. Tam yra daugybė priežasčių. Pirma, induose augančias tulpes daug lengviau iškasti iš žemės, kastuvu nepažeidžiant svogūnėlių.
Antra, šis sodinimo būdas padeda apsaugoti augalus nuo graužikų. Trečia, jei jūsų sode yra blogas dirvožemis, tada naudojant indus, bus lengviau jį pagerinti.
Trąšos
Jei praėjusį sezoną dirvožemis nebuvo patręštas, tai pavasarį būtina jį patręšti. Pirmasis tulpių tręšimas atliekamas naudojant azoto turinčias trąšas, kurios stimuliuoja lapų susidarymą ir greitą augimą.
Aplink pasirodžiusius mažus tulpių daigus turėtumėte atsargiai purenti dirvą. Tai padidins deguonies patekimą į šaknų sistemą ir sumažins drėgmės išgaravimą.
Tulpės yra gana nepretenzingos, todėl, laikantis visų pateiktų rekomendacijų, jos vystysis normaliai ir tikrai džiugins gausiu žydėjimu.