Orchidėja, dar vadinama egzotiška gėle, vis dar nepraranda savo populiarumo. Ji išgarsėjo dėl unikalios formos žiedynų ir antžeminių šaknų, kurios dažnai kyšo iš vazono. Sužinokite, kas tai yra ir kam naudojamos orchidėjos antžeminės šaknys.
Kai augalas turi daug paviršinių šaknų, tai reiškia, kad jis netinkamai auga. Jos sugeria drėgmę ir yra augimo natūralioje aplinkoje liekana. Įdomu tai, kad jos suteikia augalui atramą, tačiau jų neturėtų būti per daug.
Orchidėjų paviršinių šaknų vystymosi priežastys
Kaip ir bet kuriam augalui, orchidėjai augti reikia tinkamų sąlygų. Tačiau dėl to, kad ji kilusi iš tropikų, tai nėra lengva užduotis. Ypač vasarą ir šildymo sezono metu, kai yra labai mažai drėgmės ir aukšta temperatūra. Tuomet orchidėjų dirvožemis išdžiūsta, todėl šaknys ieško drėgmės ir pasklinda įvairiomis kryptimis. Todėl susidaro paviršinės šaknys, kurios yra virš vazono viršaus. Tuomet gėlę reikia persodinti į kitą vietą, uždengti šaknis ir, žinoma, augalą palaistyti drungnu vandeniu. Oro šaknų atsiradimas taip pat gali būti susijęs su pertekliniu augalo laistymu, kas gelbsti jo šaknis nuo puvimo. Tas pats atsitinka, kai orchidėja gauna mažai šviesos arba turi nelaidų substratą.
Kaip auginti orchidėjas?
- Laistymas turėtų priklausyti nuo oro sąlygų, nes tai yra pagrindinis rodiklis, pagal kurį parenkame tinkamą vandens kiekį. Geriausia tai daryti kas 7-10 dienų, kai viršutinis dirvos sluoksnis būna sausas. Vandenį reikėtų virinti ir palikti pastovėti bent 24 valandas, nerekomenduojama naudoti chloruoto ar kieto vandens. Laistymo kiekis neturėtų būti per didelis, kad augalas nestovėtų vandenyje, nes pradės pelyti ir atsiras paviršinės šaknys. Taip pat laistyti reikėtų ne per mažai, nes orchidėja per daug išdžius.
- Orchidėjos vieta turėtų būti šviesi, bet ne tiesioginiuose saulės spinduliuose. Todėl geriausia rytinė palangė ir aukštesnė nei 15 laipsnių Celsijaus temperatūra, nes esant žemesnei temperatūrai šie augalai gali nušalti. Vasarą orchidėją pravartu perkelti į kitą vietą, kad saulės spinduliai netrukdytų vystytis žiedynams.
- Orchidėjas reikėtų persodinti kas dvejus metus, nes jų šaknų sistema dauginasi. Šioms gėlėms patinka laidus substratas, į kurį pridedama keramzitbetonio drenažo. Geriausia tai atlikti pavasarį, o visas sausas ir supuvusias šaknis reikia pašalinti.
- Tręšimas taip pat yra svarbus orchidėjų auginimo veiksnys. Paprasčiausiai paruoškite maitinamąją medžiagą iš česnakų, mielių arba bananų žievės.