Skonio stiprikliai, kurie slepiasi įprastų produktų sudėtyje, ir jų reguliarus poveikis gali nepastebimai pakenkti jūsų savijautai. Kuo gi jie tokie pavojingi?
Kas yra skonio stiprikliai?
Skonio stiprikliai – tai maisto priedų klasė, kurie patys savaime neturi ryškaus skonio, tačiau gali sustiprinti arba modifikuoti kitų produkto sudėtyje esančių ingredientų skonį.
Žinomiausias ir labiausiai paplitęs iš jų yra natrio glutamatas (E621), atsakingas už vadinamąjį „umami“ skonį – penktąjį pagrindinį skonį, apibūdinamą kaip mėsiškas, sodrus ir apetitą žadinantis.
Be natrio glutamato, yra ir daugybė kitų skonio stipriklių, tokių kaip natrio guanilatas (E627), natrio inosinatas (E631), natrio ribonukleotidai (E635) ir kiti.
Neurotoksinis poveikis ir skonio stiprikliai
Vienas rimčiausių galimų pavojų, susijusių su per dideliu natrio glutamato vartojimu, yra jo neurotoksinis poveikis.
Kai kurie tyrimai rodo, kad didelės šios medžiagos dozės gali taip sužadinti smegenų nervų ląsteles, kad tai sukelia jų pažeidimą arba žūtį.
Nors mokslinė bendruomenė vis dar nepriėjo vieningos išvados dėl natrio glutamato saugumo vartojant jį saikingais kiekiais, yra nerimaujama dėl jo poveikio vaikų ir paauglių nervų sistemos vystymuisi, taip pat žmonėms, turintiems padidintą jautrumą.
Kitas žinomas reiškinys, susijęs su produktų, kuriuose gausu natrio glutamato, vartojimu, yra vadinamasis „kinų restorano sindromas“.
Kai kuriems žmonėms po tokio maisto vartojimo gali pasireikšti nemalonūs simptomai, tokie kaip galvos skausmas, odos paraudimas, prakaitavimas, pykinimas, krūtinės skausmas ir bendras silpnumas.
Nors tikslūs šio sindromo mechanizmai iki galo neištirti, manoma, kad jis gali būti susijęs su individualiu jautrumu natrio glutamatui.
Kaip maskuojami nekokybiški ingredientai?
Skonio stiprikliai dažnai naudojami gamintojų siekiant užmaskuoti žemos kokybės žaliavas arba nepakankamą natūralių kvapiųjų medžiagų kiekį produkte.
Jų dėka net ne itin šviežia mėsa, pigios daržovės ar sintetiniai kvapikliai gali atrodyti apetitnesni. Tai klaidina vartotojus ir mažina paskatas gaminti kokybišką ir natūralų maistą.
Be to, ryškus ir intensyvus skonis, kurį sukuria stiprikliai, gali formuoti vartotojų savotišką priklausomybę nuo maisto.
Reguliarus produktų, kuriuose yra didelis šių priedų kiekis, vartojimas gali lemti tai, kad natūralus maistas atrodys beskonis ir nepatrauklus, o tai apsunkina perėjimą prie sveikos mitybos.
Galimos alerginės reakcijos ir kiti šalutiniai poveikiai
Kai kuriems žmonėms skonio stiprikliai gali sukelti alergines reakcijas arba kitus nepageidaujamus šalutinius poveikius.
Nors natrio glutamatas retai yra tikras alergenas, jautriems asmenims jis gali provokuoti odos bėrimus, niežulį, patinimus arba astmos paūmėjimą. Kiti skonio stiprikliai taip pat gali turėti individualių kontraindikacijų.
Be tiesioginio poveikio organizmui, per didelis produktų su skonio stiprikliais vartojimas dažnai yra susijęs su apskritai nesveika mityba, kurioje gausu transriebalų, druskos, cukraus ir dirbtinių priedų, o tai didina nutukimo, širdies ir kraujagyslių ligų, diabeto ir kitų lėtinių ligų riziką.
Kaip sumažinti riziką?
Geriausias būdas apsaugoti save ir savo šeimą nuo galimos skonio stipriklių žalos – tai atidžiai skaityti produktų sudėtį prieš perkant.
Etiketėse skonio stiprikliai paprastai žymimi raide „E“ ir atitinkamu trijų skaitmenų numeriu (pvz., E621, E627, E631). Stenkitės rinktis produktus su minimaliu kiekiu maisto priedų arba visai be jų.
Teikite pirmenybę natūraliems ir šviežiems produktams – daržovėms, vaisiams, viso grūdo kruopoms, liesai mėsai ir žuviai, paruoštiems namuose. Naudokite natūralius prieskonius ir žoleles patiekalų skoniui sustiprinti.
Ribokite perdirbtų produktų, pusgaminių, greito maisto, užkandžių ir kitų produktų, kuriuose dažnai būna didelė skonio stipriklių koncentracija, vartojimą.
Būkite ypač atidūs vaikų maistui. Vaikai yra jautresni cheminių medžiagų poveikiui, todėl jų racioną turėtų sudaryti daugiausia natūralūs produktai.
Šaltinis: https://www.rbc.ua/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva

Sveiki, esu Kamilė, Hitas.lt straipsnių autorė. Aistra maisto gamybai, namų jaukumui ir asmeninei gerovei mane įkvepia dalintis atradimais – receptais ir patarimais apie meilę sau – su jumis, mieli skaitytojai.