Mokslininkų teigimu, reguliariai vartojamas paracetamolis gali kauptis organizme ir sutrikdyti vyrų reprodukcinės sistemos veiklą. Visų pirma — sumažinti spermatozoidų kiekį ir judrumą.
Brunelio universiteto (Jungtinė Karalystė) tyrimas parodė, kad visų eksperimento dalyvių šlapime paracetamolio kiekis viršijo saugią ribą. Tyrėjai įtaria, kad kartu su kitais endokrininę sistemą ardančiais junginiais — tokiais kaip cheminės medžiagos, randamos plastike, kosmetikoje ar maisto pakuotėse — tai gali lemti testosterono gamybos sumažėjimą ir pakenkti spermos kokybei.
Ypač jautrūs šiam poveikiui yra dar negimę berniukai. Eksperimentai su pelėmis parodė, kad paracetamolis mažina testosterono kiekį vaisiaus audiniuose, o tai ateityje gali kelti vaisingumo problemų vyrams. Dėl šios priežasties specialistai ragina nėščiąsias būti itin atsargiomis ir vartoti šį vaistą tik esant būtinam reikalui — minimaliais kiekiais ir trumpą laiką.
Vaisingumo problemos vis dažniau paliečia šiuolaikinius žmones. Skaičiavimais, nuo 1973 iki 2018 metų vidutinis spermatozoidų skaičius viename mililitre spermos pasaulyje sumažėjo nuo 104 iki 49 milijonų. Nuo 2000-ųjų kritimo tempas padvigubėjo.
Kai kurie ekspertai tai sieja ir su socialiniais veiksniais — pavyzdžiui, vis dažnesniu sprendimu susilaukti vaikų vėlesniame amžiuje. Vis dėlto medikai pabrėžia, kad nederėtų nuvertinti ir nereceptinių vaistų poveikio: vartojant paracetamolį būtina įvertinti riziką ir naudoti jį atsakingai.
Šaltinis: „Daily Mail„
Nuotraukos: @Canva

Mane labiausiai domina pasaulis ir visi jame vykstantys įvykiai. Savo straipsniais stengiuosi kiek įmanoma daugiau informuoti visuomenę ir supažindinti skaitytojus su įvairiais šios žemės kampeliais. Mėgstu keliauti, tad mano, kaip redaktorės skiltyje rasite įvairių šalių naujienų.