Šeštadienis, 22 vasario, 2025

Naujausi

Kodėl negalite nustoti valgyti naktį? Šis tyrimas pagaliau paaiškina tai

Naujausi moksliniai tyrimai atskleidžia, kad mūsų organizmo vidinis laikrodis, arba cirkadiniai ritmai, vaidina esminį vaidmenį reguliuojant ne tik kada, bet ir kiek mes valgome. Šis atradimas gali turėti svarbių implikacijų kovoje su viršsvoriu ir paaiškina, kodėl negalime nustoti valgyti naktį.

Kodėl negalite nustoti valgyti naktį: revoliucinis tyrimas

Brown universiteto Warren Alpert medicinos mokyklos ir Mass General Brigham mokslininkai atliko išsamų tyrimą, kuris atskleidė stiprų ryšį tarp cirkadinių ritmų, svorio ir mitybos įpročių paauglystėje. Ši amžiaus grupė buvo pasirinkta neatsitiktinai – būtent paauglystėje susiformavę mitybos įpročiai gali turėti ilgalaikį poveikį žmogaus sveikatai.

Tyrimo rezultatai parodė, kad paaugliai, turintys viršsvorio, suvartoja daugiau kalorijų vėlyvą dieną, palyginti su normalaus svorio bendraamžiais.

Tyrime dalyvavo 51 savanoris nuo 12 iki 18 metų amžiaus. Mokslininkai sukūrė unikalias laboratorines sąlygas Bradley ligoninės miego tyrimų laboratorijoje:

Dalyviai buvo suskirstyti į tris grupes pagal kūno masės indeksą ir patalpinti į kontroliuojamą aplinką 11 dienų ir 10 naktų. Jie gyveno pagal 28 valandų miego ir būdravimo ciklą – šiek tiek ilgesnį nei įprastas 24 valandų paros ritmas. Aplinkoje nebuvo jokių išorinių laiko ženklų – nei laikrodžių, nei natūralios šviesos, o būdravimo metu buvo palaikomas prislopintas apšvietimas.

Kodėl negalite nustoti valgyti naktį: cirkadinis ritmas

Vidinio laikrodžio įtaka mitybai

Tyrimas atskleidė kelis svarbius aspektus apie mūsų valgymo įpročius:

Maisto suvartojimas visuose trijose grupėse pasiekdavo piką vėlyvą popietę ir ankstyvą vakarą, o mažiausiai maisto būdavo suvartojama ryte. Šis modelis išliko net ir kontroliuojant aplinkos bei elgesio veiksnius, kas rodo tiesioginę vidinio laikrodžio įtaką mūsų apetitui.

Ypač įdomu tai, kad paaugliai, turintys viršsvorio ar nutukimo problemų, suvartodavo žymiai daugiau kalorijų cirkadiniu vakaro metu, lyginant su normalaus svorio grupe. Svarbu paminėti, kad miego trukmė tarp grupių nesiskyrė.

Praktinės rekomendacijos

Remiantis šio tyrimo rezultatais, galima pateikti keletą praktinių rekomendacijų:

  1. Šviesos kontrolė: Rekomenduojama riboti ryškią šviesą vėlai vakare ir padidinti jos intensyvumą ryte, ypač fizinio aktyvumo metu.
  2. Valgymo laiko reguliavimas: Stenkitės didžiąją dalį dienos kalorijų suvartoti iki vėlyvo popietės meto.
  3. Miego režimas: Palaikykite reguliarų miego režimą, kuris padėtų sinchronizuoti vidinį laikrodį.

Nauji moksliniai atradimai apie cirkadinių ritmų įtaką mitybai keičia mūsų supratimą apie svorio kontrolę. Tai nėra vien tik paprastų kalorijų skaičiavimo ar fizinio aktyvumo klausimas – svarbu atsižvelgti ir į mūsų organizmo vidinį laikrodį. Šis požiūris gali padėti sukurti efektyvesnes svorio kontrolės strategijas, ypač paaugliams, kuriems formuojasi ilgalaikiai mitybos įpročiai.

Vis dėlto, prieš pradedant bet kokius mitybos pokyčius, svarbu pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistais, kurie gali padėti pritaikyti šias žinias individualiems poreikiams ir sveikatos būklei.

Šaltinis: https://scitechdaily.com/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

Ar galime miegoti iškart po valgio? Specialistų atsakymas

Po sočių pietų ar vakarienės daugelis žmonių jaučia norą atsigulti ir šiek tiek pailsėti. Tačiau gydytojai perspėja, kad toks poilsis, iškart po valgio, gali...

Sveikiausias desertas, kurį visi žinome

Chalva nuo seno laikoma ne tik skaniu desertu, bet ir tikru naudingų medžiagų šaltiniu. Gydytojai ir dietologai vis dažniau kalba apie jos unikalias savybes...
---