Daugelis tėvų pastebi, kad jų vaikui kyla temperatūra dygstant dantims, tačiau ar tai tikrai yra tiesiogiai susiję? Pasaulinės pediatrijos organizacijos teigia, kad dantų dygimas gali būti susijęs su prasta vaiko savijauta, tačiau aukšta temperatūra nebūtinai yra to priežastis.
Dantų dygimas ir temperatūra
Gydytoja pabrėžia, kad kūdikiams kūno temperatūra iki 37,4°C yra normali. Jei temperatūra pakyla virš 38°C, tai laikoma karščiavimu.
Remiantis Amerikos pediatrijos akademija, dygstant dantims vaiko būklė „mažai skiriasi“ nuo tų vaikų, kuriems dantys dar nedygsta. Tik 10-20% kūdikių gali patirti nedidelį temperatūros pakilimą (iki 38°C). Dažniausiai tai pasireiškia nuo 6 iki 12 mėnesių, kai pradeda dygti pirmieji dantys.
Pagrindiniai dygstančių dantų simptomai
Be nežymaus temperatūros padidėjimo, gali pasireikšti ir šie požymiai:
- Dantenų skausmas ir patinimas
- Padidėjęs seilėtekis
- Dirglumas, verksmingumas
- Atsisakymas valgyti dėl skausmo kramtant
![dantų dygimas vaikams](https://www.hitas.lt/wp-content//uploads/2025/02/dantu-dygimas-vaikams-1024x683.jpg)
Kaip palengvinti dantų dygimo simptomus?
Tėvai gali padėti savo vaikui keliais paprastais būdais:
- Naudoti vėsintus kramtukus
- Švelniai masažuoti dantenas švariu pirštu
- Esant skausmui, skirti paracetamolio ar ibuprofeno (tik pasitarus su gydytoju)
Ekspertai nerekomenduoja naudoti lidokaino turinčių gelių ar duoti vaikui kietų vaisių ir daržovių graužti, nes tai gali sukelti užspringimo pavojų.
Kada kreiptis į gydytoją?
Jei temperatūra siekia 38°C ar daugiau ir išlieka kelias dienas arba pasireiškia kiti simptomai, tokie kaip viduriavimas, vėmimas ar odos bėrimai, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Dygstant dantims vaiko temperatūra gali šiek tiek pakilti, tačiau jei ji tampa aukšta arba yra kitų ligos požymių, svarbu išsiaiškinti tikrąją priežastį.
Mitas ar realybė: ar dygimas sukelia rimtą karščiavimą?
Daugelis tėvų įsitikinę, kad aukšta temperatūra (virš 38°C) yra tiesioginė dantų dygimo pasekmė, tačiau moksliniai tyrimai to nepatvirtina. Gydytojai pabrėžia, kad jei vaikas karščiuoja stipriai arba ilgiau nei dvi dienas, reikėtų ieškoti kitų priežasčių, pavyzdžiui, virusinės ar bakterinės infekcijos.
Dygstančių dantų simptomai gali sutapti su tuo laikotarpiu, kai vaiko imuninė sistema susiduria su naujomis infekcijomis, todėl svarbu neskubėti visų negalavimų priskirti tik dantų dygimui.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva
Šaltinis: https://www.rbc.ua
![](https://www.hitas.lt/wp-content//uploads/2024/12/Screenshot-2024-12-31-at-10.41.12.png)
Demo text