Penktadienis, 17 sausio, 2025

Naujausi

Atrasta „priemonė“ nuo Alzheimerio ligos – tai kardio treniruotės

Reguliari aerobiniai pratimai ne tik padeda išlaikyti kūną tonuse, palaikyti plaučių sveikatą bei pakelti nuotaiką. San Paulo universiteto (Brazilija) ir Bristolio universiteto (Didžioji Britanija) mokslininkai atrado dar vieną stebuklingą šių treniruočių poveikį – jos gali tapti puikiu sąjungininku kovoje su Alzheimerio liga.

Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) statistikos, demencija visame pasaulyje serga apie 50 milijonų žmonių. Iš jų 60–70 % atvejų yra Alzheimerio ligos forma.

Alzheimerio liga – tai neurodegeneracinė liga, dažniausiai pasitaikanti demencijos forma, kuri trukdo tinkamai funkcionuoti smegenų ląstelėms ir sukelia progresuojantį atminties praradimą, mąstymo įgūdžių sutrikimą bei kitus pažintinių funkcijų pažeidimus. Dažniausiai ši liga diagnozuojama vyresnio amžiaus asmenims ir pasižymi amiloidinių plokštelių bei tau baltymų sankaupų smegenyse formavimusi, o tai lemia neuronų žalą.

Vienas iš pirmųjų smegenų sričių, paveikiamų degeneracijos, yra hipokampas. Jis atsakingas už naujų prisiminimų kūrimą ir erdvinę orientaciją. Tarptautinė mokslininkų grupė nusprendė būtent šiam smegenų regionui skirti didžiausią dėmesį savo tyrime ir išmatuoti aerobinių pratimų poveikį pagrindiniams Alzheimerio ligos požymiams: amiloidiniams dariniams, tau-baltymų sankaupoms bei geležies kaupimuisi ląstelėse, kurios gamina mieliną – vadinamosiose oligodendrocituose.

Tyrimo eiga

Eksperimentas buvo atliktas su 10 laboratorinių pelių. Tyrimo metu visos pelės gavo neribotus kiekius maisto ir vandens, o taip pat buvo laikomos kontroliuojamos temperatūros (apie 22 °C), drėgmės (60 %) ir apšvietimo ciklo (12 valandų šviesos / 12 valandų tamsos) sąlygomis. Visoms pelėms buvo diagnozuota Alzheimerio liga.

Gyvūnus padalino į dvi grupes: pirmoji kasdien atlikdavo keletą aerobinių pratimų, o antroji grupė nesportavo.

Mokslininkai ištyrė pelių smegenų pokyčius, įvykusius tyrimo metu, ir pastebėjo, kad pelėms, kurios atliko aerobinius pratimus, tau baltymų sankaupų sumažėjo apie 63 %, o amiloidinių darinių – net 76 %. Be to, šioje grupėje buvo pastebėta geresnė smegenų ląstelių sveikata, įskaitant oligodendrocitų skaičiaus padidėjimą bei sumažėjusį ląstelių nykimo greitį.

Tyrimo perspektyva

Tyrimo autoriai dabar planuoja atlikti klinikinius bandymus, kuriuose dalyvaus žmonės, siekiant dar kartą patvirtinti aerobinių pratimų poveikį. Jei rezultatai bus sėkmingi, ateityje pacientams, kuriems diagnozuota Alzheimerio liga, gali būti sukurta speciali treniruočių programa kaip gydymo metodas.

Šaltinis: Sciencedirect

Nuotrauka asociatyvinė @Canva

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---