Ketvirtadienis, 9 sausio, 2025

Naujausi

Išmaniųjų laikrodžių pavojai: jų dirželiai gali turėti pavojingų sveikatai cheminių medžiagų

Išmanieji laikrodžiai tapo kasdiene mūsų gyvenimo dalimi – jie padeda stebėti aktyvumą, sveikatą ir laiką, tačiau ar iš tikrųjų žinome viską apie juos? Naujausi tyrimai rodo, kad išmaniųjų laikrodžių pavojai gali slypėti jų dirželių sudėtyje. Kenksmingos medžiagos, tokios kaip polifluoroalkilinės medžiagos (PFAS), randamos kai kuriuose dirželiuose, gali turėti neigiamą poveikį sveikatai. Šį tyrimą paskelbė žurnalas Environmental Science & Technology Letters.

Pasak fiziko Grėjaus F. Pizlio iš Notre Dame Merilando universiteto (JAV), mokslininkai nesitikėjo, kad išmaniųjų laikrodžių dirželiai, pagaminti naudojant polifluoroalkilines medžiagas (PFAS), yra taip plačiai paplitę. Šios medžiagos aptinkamos fluoroelastomere – specialioje medžiagoje, naudojamoje gaminant aksesuarus įvairiems įrenginiams.

Buvo nustatyta, kad fluoroelastomerai gali turėti perfluoroheksano rūgšties (PFHxA), paprastai vadinamos „amžinuoju chemikalu“. Ši medžiaga biologiškai nesuyra ir yra atspari šviesos bei vandens poveikiui. PFHxA buvo aptikta didžiojoje dalyje 22 tirtų išmaniųjų laikrodžių ir fitneso apyrankių dirželių.

Tyrime nurodoma, kad polifluoroalkilinės medžiagos (PFAS) siejamos su vėžio rizika, aukštu kraujospūdžiu ir nevaisingumu. Nepaisant to, jos plačiai naudojamos gaminant neprisvylančius indus, skėčius, kosmetiką, baldus, valymo priemones bei vandeniui atsparius audinius.

Mokslininkai pabrėžė, kad vartotojai dažnai neįvertina galimų pavojų, kuriuos sukelia odos kontaktas su pavojingomis medžiagomis, esančiomis išmaniųjų įrenginių dirželiuose. Visgi tyrėjai pastebi, kad yra išeitis: paprastai bet kurio prekinio ženklo išmaniojo laikrodžio dirželį galima pakeisti į alternatyvų, pagamintą iš neutralios ir saugesnės medžiagos.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---