Penktadienis, 10 sausio, 2025

Naujausi

Spuogų žemėlapis: ką bėrimai ant veido išduoda apie vidaus organų ligas

Vyrauja nuomonė, kad spuogų atsiradimas tam tikroje veido srityje gali išduoti apie tam tikras ligas. Bet ar tikrai? Dermatologas padės mums tą išsiaiškinti.

Yra daug prieštaringos informacijos apie spuogus, todėl dažnai kyla klausimų dėl šios informacijos tikslumo. Pavyzdžiui, tokia sąvoka kaip „spuogų žemėlapis“  kelia daugybę diskusijų: ar tai tikrai egzistuoja, ar tai tėra mitas? Paprašėme dermatologo atsakyti į šį klausimą.

Spuogų žemėlapis nėra moksliškai įrodytas, todėl jo negalima laikyti kažkuo tikrai reikšmingu. Nuomonė, kad spuogelio vieta ant veido rodo tam tikro organo ligą, yra klaidinga. Spuogų atsiradimas yra tiesiogiai susijęs su riebalinių liaukų ir plaukų folikulų būkle. Kai jie užsikemša riebalų ir negyvų odos dalelių mišiniu, išsivysto uždegimas ir atsiranda spuogų.

Spuogų žemėlapis: kas tai yra, kaip tai veikia ir ar tai tikslu?

Kai kurie mano, kad veidas yra padalintas į tam tikras zonas, kurios yra atsakingos už tam tikrus organus, o uždegimo ir spuogų atsiradimas vienoje iš odos vietų signalizuoja apie šio organo veiklos sutrikimą. Taigi, daroma prielaida, kad spuogai ant smakro  išduoda apie skrandžio problemas, o spuogai centrinėje kaktos dalyje  yra širdies nepakankamumo požymis. Vis dėlto, šie „faktai“ ir neturi jokio pagrįsto patvirtinimo. Galbūt tokie teiginiai yra susiję su akupunktūros taškų žemėlapiu, kurie naudojami organams stimuliuoti. Tiesą sakant, spuogai neturi tiesioginio ryšio su vidinėmis sistemomis.

Spuogų atsiradimo priežastys

Odos paviršiuje susidaro apsauginis sebumo sluoksnis, kurį gamina riebalinės liaukos ir specialiais kanalais teka aukštyn. Jis apsaugo epidermį nuo išsausėjimo ir žalingos UV spinduliuotės bei kitų nepalankių išorinių veiksnių. Jei nesilaikoma higienos, riebalai susimaišo su negyvomis dalelėmis ir susidaro tiršta medžiaga, kuri užkemša kanalus. Tai tampa idealia aplinka patogeninių mikrobų, kurių odoje paprastai yra daug, veiklai, o tai sukelia uždegimo vystymąsi ir atvirų bei uždarų komedonų susidarymą.

Yra daug priežasčių, kurios prisideda prie spuogų atsiradimo. Dažniausiai tą lemia šios priežastys:

  • Hormoninis disbalansas – vadinamieji hormonų antplūdžiai brendimo ar nėštumo metu padidina gaminamų riebalų kiekį ir sukelia plaukų folikulų kanalų užsikimšimą.
  • Genetinės priežastys – kartais gaminamų riebalų kiekis ir tankis yra paveldimi.
  • Folikulinės hiperkeratozės išsivystymas – tai yra būklė, kai odos raginis sluoksnis tampa ryškesnis ir prisideda prie riebalinių latakų užsikimšimo.
  • Moterų steroidinių hormonų kiekio padidėjimas tam tikroje menstruacinio ciklo fazėje.
  • Vitamino A trūkumas organizme.
  • Tam tikrų vaistų, pvz., gliukokortikosteroidų hormonų, vartojimas. Geriamųjų kontraceptikų vartojimo nutraukimas taip pat gali sukelti bėrimą.

Spuogai nesusiję su vidaus organais, todėl jų atsiradimo vieta visiškai nepriklauso nuo kokio nors konkretaus organo veiklos sutrikimo. Tai reiškia, kad „spuogų žemėlapis“ nepadės nustatyti tam tikrų sveikatos sutrikimų.

Kur dažniausiai atsiranda spuogai?

Daugeliu atvejų spuogai susidaro ant veido, krūtinės, viršutinės nugaros dalies, sėdmenų ir galvos odos. Tai –  zonos, kurios dar vadinamos seborėjinėmis. Čia yra daug riebalinių liaukų.

Veido T zona jautriausia hormonų lygio svyravimams. Tai apima kaktą, nosį ir smakrą. Šiose vietose susidaro daugiausiai riebalinių išskyrų, dažniausiai čia pasirodo pirmieji paauglių spuogai.

Spuogų ant kaktos priežastis gali būti per didelis plaukų formavimo priemonių, tokių kaip putos ir plaukų lakai, naudojimas. Visa tai prisideda prie porų užsikimšimo ir spuogų atsiradimo.

Spuogų atsiradimas ant skruostų dažniausiai siejamas su dekoratyvinės kosmetikos naudojimu ir netinkamu jos nuvalymu, taip pat su netinkama higiena, pavyzdžiui, spuogų gali atsirasti naudojant nešvarias kempinėles ir kosmetinius šepetėlius.

Kita spuogų atsiradimo ant skruostų priežastis gali būti išmanusis telefonas ar pagalvių užvalkalai. Ant jų nusėda daug bakterijų, kurios patenka ant odos ir sukelia uždegimą. Rekomenduojama reguliariai dezinfekuoti išmaniojo telefono ekraną bei dažniau keisti rankšluosčius ir pagalvių užvalkalus.

Kaip atsikratyti spuogų?

Šiuo klausimu geriau  kreiptis į patikimus specialistus. Kvalifikuotas dermatologas nustatys tikslią diagnozę ir paskirs veiksmingą gydymą, taip pat papasakos apie tinkamą odos priežiūrą. Norint normalizuoti riebalų sekreciją, gali tekti vartoti retinoidus (jie gali būti geriami arba vartojami išoriškai). Taip pat gali būti naudingas rūgštinis veido valymas, fototerapija ir mezoterapija.

Jei turite probleminę odą, geriausia pasikonsultuoti su specialistu, kuris padės nustatyti tikslią spuogų atsiradimo priežastį ir paskirs tinkamiausią gydymą. Taip pat svarbu žinoti, kad retinoidų vartojimas gali turėti šalutinį poveikį, todėl dėl jų vartojimo rekomenduojama pasitarti su gydytoju.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

6 dalykai, kuriuos reikėtų išmesti iš savo šaldiklio dabar pat

Atlaisvinkite daugiau vietos ir sumažinkite maisto švaistymą, pašalindami nereikalingus produktus. Šaldiklis dažnai lieka pamirštas ir netvarkytas – tai vieta, kurioje lengvai kaupiasi pertekliniai produktai, o...

Iki 2025 m. sausio pabaigos 3 Zodiako ženklai pagaus sėkmę už uodegos

2025-ieji metai bus sėkmingi kiekvienam iš mūsų. Jie atvers naujas galimybes ir atneš reikšmingų permainų visose gyvenimo srityse. Šie pokyčiai mus nuves prie didesnių...
---