Penktadienis, 10 sausio, 2025

Naujausi

Ar sapnuose jus aplanko mirę artimieji? Neurologė paaiškino, ką tai reiškia

Mylimo žmogaus mirtis yra vienas sunkiausių įvykių gyvenime. Kiekvienas su šiuo įvykiu susidoroja kaip gali. Daugelis iš mūsų sapnuoja mirusįjį. Pasirodo, tai atsitinka neatsitiktinai. Apie tai plačiau papasakojo neurologė Lisa M. Shulman.

Mylimo žmogaus netektis – traumuojanti patirtis, paliekanti pėdsaką psichikoje. Kiekvienas, patyręs netektį, kaip įmanydamas tvarkosi su savo emocijomis. Daugeliui iš mūsų gedėjimo procesas yra daugiau ar mažiau toks pat. Jį sudaro penki etapai.

Penkių etapų gedulo autorė – Elisabeth Kübler-Ross. Gedėjimas nėra linijinis ir jo etapai ne visada seka vienas kitą. Vienas iš nuolatinių netekties elementų yra sapnai apie mirusįjį. Juos sapnuoja daugiau nei 60 proc. iš mūsų. Neurologė Lisa M. Shulman tvirtina, kad tai nutinka neatsitiktinai.

Ar sapnuojate mirusį žmogų? Tai ne atsitiktinumas

Lisai M. Shulman teko susidurti su savo vyro Williamo J. Weinerio, puikaus neurologo, mirtimi. Sulaukęs 66 metų vyras gavo siaubingą diagnozę. Nepaisant intensyvaus gydymo ir kamieninių ląstelių transplantacijos, gydytojas mirė praėjus keliems mėnesiams po diagnozės nustatymo.

Sugniuždyta Shulman pradėjo vesti dienoraštį iškart po to, kai išgirdo savo mylimojo diagnozę. Taip ji išgyveno neišvengiamą vyro netektį. Po to, kai jis mirė, ji pradėjo jį sapnuoti. Gydytoja bandė suprasti, kaip jos smegenys bando susidoroti su netektimi ir kokie mąstymo procesai jose vyksta miego metu.

„Mūsų emocinis gyvenimas ir ryšiai atsiranda dėl fizinių procesų smegenyse, juos sukuria didžiulis neurotransmisijos ir ląstelių signalizacijos tinklas. Skausmą ir dezorientaciją dėl trauminio praradimo atspindi galingi neuroniniai atminties ir poreikių pėdsakai“, – aiškina ji savo knygoje.

Miego metu smegenys kovoja su sielvartu

Neurologė pridūrė, kad miego metu mūsų sapnų vaizdai iš trumpalaikės atminties perkeliami į ilgalaikę. Po kurio laiko smegenims reikia „patalpos“ naujiems prisiminimams, o senesni perkeliami į vietą, kurią galima pavadinti šiukšliadėže. Šis procesas yra visiškai normalus, tačiau kai išgyvenimai yra traumuojantys, pavyzdžiui, artimo žmogaus mirtis, sunkios, neapdorotos emocijos atsispindi sapnuose

„Sapnai apie netektį ateina, praeina ir gali atrodyti ypač reikšmingi. Skausminga patirtis gali sukelti sapnų seriją, o po to keletą mėnesių sapnų visai nebūna. Po kurio laiko sapnai atskleidžia emocinės adaptacijos ir gijimo pažangą“, – atskleidė neurologė.

Sapnuoti mirusįjį yra neatsiejama gedulo dalis. Tokiu būdu mūsų smegenys bando priimti skausmingą netektį. Pasak Shulman, tai yra gijimo proceso ženklas.

apgautas, dalykai, sunkus apsisprendimas, neurologė

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

Šį žavingą penktadienį (sausio 10 d.) vienas dangiškas ženklas demonstruoja neprilygstamą meistriškumą tvarkos ir organizavimo srityje, o kitas sužavi kiekvieną savo beribiu patrauklumu!

💫 Smalsaujate apie šiandienos horoskopo įžvalgas, sukurtas būtent jums? 🌟 ♒ Vandenis Ei, Vandenis, tu esi tarsi draugystės wifi - unikaliai universalus ir kažkodėl visada esantis...

6 dalykai, kuriuos reikėtų išmesti iš savo šaldiklio dabar pat

Atlaisvinkite daugiau vietos ir sumažinkite maisto švaistymą, pašalindami nereikalingus produktus. Šaldiklis dažnai lieka pamirštas ir netvarkytas – tai vieta, kurioje lengvai kaupiasi pertekliniai produktai, o...
---