Ketvirtadienis, 9 sausio, 2025

Naujausi

Kada sodinti žieminius česnakus, kad neprarastumėte viso derliaus: patyrusių sodininkų rekomendacijos

Sodinti žieminius česnakus reikia ypatingai atsakingai, nes tinkamas laikas ir pasiruošimas gali ženkliai paveikti būsimą derlių. Nepaisant to, kada sodinsite česnakus – pavasarį ar rudenį, svarbu žinoti pagrindinius principus, kad išvengtumėte nuostolių. Patyrę sodininkai rekomenduoja laikytis tam tikrų sąlygų ir atsižvelgti į mėnulio ciklus, kad garantuotumėte sėkmingą derlių.

Česnakai ne tik neatsiejama mitybos dalis dėl savo išskirtinio, aštraus skonio, bet ir vertingas sveikatos šaltinis – jie stiprina imunitetą, gerina virškinimą ir veikia kaip natūralus antibiotikas. Tad norint užauginti sveikus ir derlingus česnakus, būtina atkreipti dėmesį į sodinimo laiką ir sąlygas.

Šiame straipsnyje pasidalinsime patyrusių sodininkų patarimais, kada geriausia sodinti žieminius česnakus, kad išvengtumėte nuostolių ir džiaugtumėtės gausiu derliumi pavasarį.

Kada rudenį sodinti česnakus?

Žieminius česnakus rekomenduojama sodinti likus mėnesiui iki žiemos pradžios. Prieš šalnas česnakai gerai įsišaknys, bet nespės išdygti žalių ūglių. Šiauriniuose regionuose česnako skiltelės įkasamos į žemę po rugsėjo 15 d. Vidutinio klimato juostose česnakus rekomenduojama įšaknyti antroje spalio pusėje.

2024 metų spalį palankios dienos česnakų sodinimui bus: spalio 18, 19, 20, 21, 22, 23, 27, 28, 29 ir 30 dienos.

Negalima sodinti česnako per anksti: šiltu oru jis išaugins daigus, kurie žiemą gali žūti. Jei pavėluosite sodinti šią daržovę, ji nespės tinkamai įsišaknyti, o tai neigiamai paveiks būsimą derlių.

 

Žieminių česnakų vietos parinkimas ir dirvožemio paruošimas

Auginant česnaką, svarbu laikytis sėjomainos. Toje pačioje vietoje daržoves galite sodinti po 3-4 metų. Česnakai gerai auga po agurkų, pomidorų, paprikų, baklažanų, melionų ir grūdinių kultūrų.

Česnakams reikėtų parinkti gerai apšviestas vietas. Lysvė turi būti įrengta taip, kad ji netrukdytų pavasariniam sodo arimui. Jei pavasarį dirva nebuvo patręšta, tą reikės padaryti likus porai savaičių iki česnako sodinimo. Vienam kvadratiniam metrui žemės pakanka iki 6 kg humuso. Nerekomenduojama naudoti šviežio mėšlo. Papildomai galite pabarstyti 1 valg. š. kalio ir superfosfato. Sukaskite dirvožemį ir palaistykite vandeniu. Viename kibire vandens ištirpinkite 1 a. š. vario sulfato.

Kaip paruošti sodinamąją medžiagą?

Iš anksto išrūšiuokite česnakus: atrinkite didžiausias ir gražiausias galvutes, kurias sodinsite savo sode. Atsargiai atskirkite česnakų skilteles.

Česnakus rekomenduojama paruošti taikant vieną iš šių metodų:

  • Pusę litro medžio pelenų ištirpinkite 2 litruose vandens. Šis skystis užvirinamas ir paliekamas atvėsti. Sodinamoji medžiaga panardinama į atvėsusį tirpalą 1–2 valandoms.
  • Česnako skilteles galite dezinfekuoti vario sulfatu. Tam reikia 0,5 šaukštelio vario sulfato. Vario sulfatą ištirpinkite 5 litruose vandens, o tada 1-2 minutėms panardinkite sodinamąją medžiagą.

Kaip sodinti žieminius česnakus?

Paruoškite norimo ploto lysvę. Atstumas tarp eilių turi būti ne mažesnis kaip 20 cm. Tarp česnakų paliekamas iki 15 centimetrų atstumas. Česnako skiltelės įkasamos į žemę 10 cm gylyje.

Pasodinus daržoves, dirva mulčiuojama durpėmis, lapais ar pjuvenomis. Ant viršaus klojamos mažos medžių šakos, kurios efektyviai sulaiko sniegą. Pavasarį mulčio sluoksnis pašalinamas.

 

Česnaką galima užsiauginti ir iš sėklų, tačiau tuomet prireiks mažiausiai dvejų metų, kol  derlius bus toks, kokio norėtumėte. Kur kas palankiau naudoti česnakų skilteles. Mūsų močiutės česnakus sodindavo „vyriškomis“ dienomis: pirmadienį, antradienį ar ketvirtadienį, ir nuimdavo tikrai puikų derlių. Sunku pasakyti, kaip tai veikė, tačiau tikrai galima pabandyti taikyti šį metodą.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---