Sekmadienis, 12 sausio, 2025

Naujausi

Karštu oru lengva dehidratuoti. Reaguokite į pirmuosius simptomus!

Gydytojai rekomenduoja išgerti maždaug 2 litrus skysčių per dieną. Jei geriate per mažai skysčių, galite pajusti dehidratacijos simptomus. Kiekvienam mūsų naudinga žinoti, kokie yra dehidratacijos simptomai, ir laiku į tai reaguoti. Jei nesiimsite jokių priemonių, dėl per didelio skysčių netekimo galite atsidurti ligoninėje.

Mūsų kūną sudaro 60-70 procentų vandens. Jis atsakingas už  daugumą organizme vykstančių procesų. Net ir nedidelė dehidratacija gali neigiamai paveikti mūsų sveikatą. Būtent todėl yra taip svarbu reguliariai gerti vandenį ar izotoninius gėrimus.

Kokia yra dehidratacijos rizika?

Dehidrataciją gali sukelti karštis, alkoholio vartojimas arba nepakankamas skysčių vartojimas. Nepriklausomai nuo priežasties, tai gali turėti mirtinų pasekmių mūsų sveikatai. Dehidratacija neretai pasireiškia skausmingu vidurių užkietėjimu, regėjimo sutrikimais ar padidėjusiu kraujospūdžiu. Per mažas skysčių vartojimas taip pat gali sukelti: cistitą, inkstų sutrikimus, inkstų akmenligę, glaukomą, kraujotakos nepakankamumą ar net širdies priepuolį. Dėl dehidratacijos organizme kaupiasi toksinai, tirštėja tulžis, atsiranda virškinimo problemų, hemorojus, nervų sistemos sutrikimai. Labai sunki dehidratacija gali sukelti komą.

Kokie yra vaikų dehidratacijos simptomai?

Kūdikiai ir maži vaikai patenka į rizikos grupę. Viskas yra dėl to, kad jie negali mūsų įspėti, jog yra ištroškę. Jie gali labai greitai dehidratuoti dėl viduriavimo.

  • Pirmieji dehidratacijos požymiai yra sausas liežuvis, išsausėjusios lūpos ir burnos gleivinė (pasireiškia esant 1 dehidratacijos laipsniui).
  • Kūdikiai, kurie suvartojo per mažai skysčių, tampa mieguisti ir dirglūs (pasireiškia esant 2 laipsnio dehidratacijai). Jie taip pat turi išsipūtusį pilvą ir verkia be ašarų.
  • Apie vandens kiekio trūkumą įspėja ir tokie simptomai: įdubę akių obuoliai, papilkėjusi oda, greitas kvėpavimas, traukuliai, tamsus šlapimas arba visiškas jo išnykimas (pasireiškia esant aukščiausiam, 3 dehidratacijos laipsniui).

Kokie yra suaugusiųjų dehidratacijos simptomai?

Dehidratacija kelia didžiausią pavojų senyvo amžiaus žmonėms, nes jie retai jaučia troškulį. Dehidratacijos simptomai suaugusiems žmonėms pasireiškia tada, kai organizmas netenka maždaug 3 proc. vandens.  Pirmieji požymiai, kad negauname pakankamai skysčių, yra padidėjęs troškulys ir sumažėjęs šlapimo išsiskyrimas. Vėliau atsiranda galvos skausmas ir svaigimas, pykinimas, vėmimas, raumenų mėšlungis, taip pat tirštas, tamsus šlapimas. Dehidratacija taip pat gali pasireikšti suprastėjusiu matymu ir prasta koncentracija.

Ką daryti pastebėjus dehidratacijos požymius?

Vaikų ir suaugusiųjų dehidratacijos gydymas šiek tiek skiriasi. Pastebėję pirmuosius vaiko dehidratacijos požymius, pradėkite reguliariai duoti jam skysčių.  Rekomenduojama per 4 valandas suvartoti po 100 ml vandens kilogramui kūno svorio. Taip pat galite naudoti specializuotus vaistinėse esančius preparatus. Esant didesnei dehidratacijai, būtina kreiptis į gydytoją, kuris paskirs tinkamą gydymą. Jei dehidratacija pasireiškia suaugusiam žmogui, būtina vartoti daug skysčių: tai gali būti ne tik vanduo, bet ir žolelių arbata ar vandeniu praskiestos sultys. Jei pasireiškia sunkaus laipsnio dehidratacija, būtina kreiptis į gydytoją.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

Sėkmingiausias mėnuo 2025 metais kiekvienam Zodiako ženklui

Avinas — 2025 m. vasaris Jūsų sėkmingiausias mėnuo bus vasaris. Žvaigždės suteiks jums energijos įgyvendinti ambicingiausius planus, o kliūtys tarsi išnyks, palikdamos vietos sėkmei. Klausykitės...

Skalbiniai po skalbimo skleidžia nemalonų kvapą? Šis triukas padės iš karto ir nieko nekainuos!

Ar jums pažįstama situacija, kai ką tik išskalbtų skalbinių kvapas neprimena gaivumo, o verčiau kelia nusivylimą? Tai yra dažna problema, su kuria susiduria daugelis...
---