Penktadienis, 10 sausio, 2025

Naujausi

Jei išnyks šie vabzdžiai, išnyks ir žmonija: sužinokite, kaip to išvengti

Už daugumos augalų rūšių vaisius esame skolingi apdulkinantiems vabzdžiams. Kasmet  šių vabzdžių skaičius tampa vis mažesnis, todėl procesas sutrinka. Jei naudingų vabzdžių visiškai nebūtų, pasekmės gali būti tikrai labai liūdnos. Štai kodėl verta žinoti, kaip apsaugoti šiuos vabzdžius. Jums tereikia savo sode atlikti keletą pakeitimų.

Labai sparčiai nyksta bitės, kamanės, drugeliai ir kiti apdulkintojai. To pasekmės (net ir nedideliu mastu) gali būti tikrai skaudžios. Kuo daugiau žmonių žinos, kaip apsaugoti apdulkinančius vabzdžius ir tai pritaikys praktikoje, tuo didesnė tikimybė, kad mes juos galėsime apsaugoti nuo išnykimo. Taigi, ką reikia daryti, kad naudingi vabzdžiai neišnyktų?

Kas naikina apdulkinančius vabzdžius?

Apdulkinančių vabzdžių nykimo priežastys yra labai įvairios. Visų pirma, jiems nėra palanki progresuojanti urbanizacija. Kuo didesnį plotą užima betoniniai gyvenamieji kvartalai ir keliai, tuo mažiau vietos lieka augalams, kurie pritraukia vabzdžius ir aprūpina juos maistu. Taip pat kaimuose mažėja plotų, kuriuose yra sėjamos įvairios kultūros. Šiuo metu didžiuliai žemės plotai yra apsodinti bitėms ir kitiems apdulkintojams nepatraukliais augalais, įskaitant cukrinius runkelius, kviečius ir kukurūzus. Situaciją dar labiau apsunkina tai, kad vabzdžius viliojantys pasėliai, tokie kaip pomidorai, agurkai ir braškės, purškiami vabzdžius naikinančiais pesticidais. Tai, kad įvairios pievelės yra išklojamos trinkelėmis, vabzdžiams taip pat nėra palanku.

Kodėl turėtume saugoti apdulkinančius vabzdžius?

Kai kurie žmonės mano, kad jei nebus bičių, žmonija išmirs. Mokslininkai nėra tokie pesimistiški, tačiau pripažįsta, kad apdulkintojų trūkumas gali padidinti mirtingumą. Vabzdžiai apdulkina apie 50 rūšių lauko augalų, 15 rūšių vaismedžių ir krūmų, 60 rūšių daržovių. Neseniai apskaičiuota, kad dėl naudingųjų vabzdžių nykimo vaisių, daržovių ir riešutų gamyba per metus sumažėjo maždaug 3-5 procentais. Visiškas apdulkintojų sunaikinimas sukeltų dar didesnių problemų ir priverstų keisti mitybą. Tiesa, vabzdžių atliekamą apdulkinimą galima pakeisti dirbtiniu apdulkinimu (jis naudojamas tose vietose, kur išnyko apdulkintojai), tačiau šio sprendimo įdiegimas visame pasaulyje reikštų didelį maisto kainų augimą. Kur kas palankiau užkirsti kelią apdulkintojų žūčiai, nei vėliau kovoti su to pasekmėmis.

Kaip apsaugoti bites ir drugelius?

Jei norite išsaugoti apdulkinančius vabzdžius, turėtumėte šiek tiek pakeisti savo įpročius. Galbūt tai neatrodo labai reikšminga,  bet  net ir mikro veiksmai turi didelę reikšmę gelbėjant bičių ir kitų apdulkintojų populiaciją. Štai ką galite padaryti:

  • Sode pasodinkite kuo daugiau žydinčių augalų. Galite rinktis įvairių rūšių augalus, kurie žydi skirtingu metu, kad vabzdžiai turėtų nuolatinę prieigą prie žiedadulkių ir nektaro.
  • Veją pakeiskite gėlių pieva. Tai bus spalvinga sodo puošmena, o kartu privilios vabzdžius. Jei nenorite atsisakyti žaliųjų takų, apribokite šienavimą ir leiskite augti sezoniniams augalams, pvz., kiaulpienėms ar dobilams.
  • Sodinkite vietines medžių rūšis, kurios yra geriausia prieglauda vabzdžiams. Taip pat saugokite senus medžius.
  • Įrenkite vabzdžių namelius sode, kur jie galėtų apsisaugoti nuo šalčio ir lietaus.
  • Atsisakykite pesticidų naudojimo. Vaisius ir daržoves purkškite natūraliomis priemonėmis.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

Šį žavingą penktadienį (sausio 10 d.) vienas dangiškas ženklas demonstruoja neprilygstamą meistriškumą tvarkos ir organizavimo srityje, o kitas sužavi kiekvieną savo beribiu patrauklumu!

💫 Smalsaujate apie šiandienos horoskopo įžvalgas, sukurtas būtent jums? 🌟 ♒ Vandenis Ei, Vandenis, tu esi tarsi draugystės wifi - unikaliai universalus ir kažkodėl visada esantis...

6 dalykai, kuriuos reikėtų išmesti iš savo šaldiklio dabar pat

Atlaisvinkite daugiau vietos ir sumažinkite maisto švaistymą, pašalindami nereikalingus produktus. Šaldiklis dažnai lieka pamirštas ir netvarkytas – tai vieta, kurioje lengvai kaupiasi pertekliniai produktai, o...
---