Trečiadienis, 22 sausio, 2025

Naujausi

8 kasdienės veiklos, kurios sukelia priklausomybę: tai gali tapti tikra manija

Žmonės gali būti priklausomi ne tik nuo psichoaktyvių medžiagų ar azartinių lošimų. Pasirodo, net ir įprasti kasdieniai įpročiai gali sukelti priklausomybę. Štai – keletas įprastų veiklų, kurios gali tapti tikra manija.

Priklausomybės turi neigiamą poveikį mūsų psichinei ir fizinei sveikatai. Priklausomybė dažniausiai išsivysto visiškai nesąmoningai. Natūralu, kad mes nenorime būti nuo ko nors priklausomi, tačiau kartais tam tikri įpročiai virsta tikra manija. Klaidinga manyti, kad priklausomybę gali sukelti tik narkotikai ar azartiniai lošimai: pasirodo, tą gali padaryti ir tam tikra iš pažiūros nereikšminga veikla.

Kas yra priklausomybė?

Priklausomybė yra įgyta būsena. Tai susiję su prievartos jausmu vartoti psichoaktyviąsias medžiagas arba atlikti tam tikrą veiklą. Priklausomybę sukelia ne tik cigaretės, narkotikai, alkoholis ar lošimai. Sąvoka „priklausomybė“ taip pat vartojama bet kokiam kompulsiniam elgesiui apibūdinti, dėl kurio žmogus praranda kontrolę. Daug kalbama apie priklausomybę nuo azartinių lošimų, apsipirkinėjimo, kompiuterinių žaidimų ar mobiliojo telefono. Vis dėlto, tuo priklausomybių sąrašas tikrai neapsiriboja. Yra kur kas daugiau dalykų, nuo kurių galite būti priklausomi. Gana dažnai priklausomybę sukelia tam tikra kasdienė veikla, kuri iš pirmo žvilgsnio neatrodo labai reikšminga.

Nuo ko galite tapti priklausomi rūpindamiesi savo išvaizda?

Visi norime gerai atrodyti, tačiau dažniausiai nė nesusimąstome, kad toks noras gali sukelti priklausomybę. Vis dėlto, yra tikrai nemažai grožio procedūrų, dėl kurių galite prarasti kontrolę:

  • Drėkinamųjų kremų naudojimas. Žinoma, labai svarbu rūpintis savo veido oda. Vis dėlto, dermatologai  perspėja, kad per dažnas kremo tepimas stabdo natūralų odos drėkinimo procesą. Kai tik pasitepate kremu, galite jausti, kad oda yra sudrėkinta, tačiau tuomet, kai kremas prasiskverbia į gilesnius odos sluoksnius, jums gali atrodyti, kad oda vėl tapo sausa. Tokiu atveju dažniausiai nusprendžiama tepti dar vieną kremo sluoksnį, tačiau tai ne visada yra būtina. Jei nutrauksite besaikį kremo naudojimą, gali prireikti kelių savaičių, kol oda atgaus natūralią pusiausvyrą.
  • Lankymasis soliariume. Tyrimai parodė, kad UV spinduliuotė soliariume padidina kraujotaką smegenų srityse, atsakingose ​​už priklausomybę. Būtent todėl soliariume besideginantys žmonės dažnai praranda saiką.
  • Lūpų balzamo naudojimas. Nesaikingai naudojami bespalviai lūpų dažai ar kita drėkinamoji lūpų kosmetika veikia panašiai kaip drėkinamasis kremas. Be to, lūpų balzamo tepimas – malonius jausmus sukelianti veikla. Taigi, tai gali tapti priklausomybe. Nesaikingą lūpų balzamo naudojimą galima palyginti su nagų kramtymu ar plaukų pešiojimu.
  • Dantų balinimas. Ši priklausomybė dabar yra tokia paplitusi, kad net turi atskirą pavadinimą. Tai – bleachoreksija. Žmonės, kenčiantys nuo šio sutrikimo, mano, kad jų dantys, nepaisant pakartotino balinimo, nėra pakankamai balti. Odontologai perspėja, kad nesaikingas dantų balinimas pažeidžia emalį ir gali sukelti dantų jautrumą.

Nuo ko dar galite tapti priklausomi?

Priklausomybę gali sukelti ne tik grožio procedūros. Net ir tam tikra kasdienė veikla taip pat gali sukelti priklausomybę. Kartais žmonės nė neįtaria, kad yra nuo kažko priklausomi, todėl naudinga išsiaiškinti, kokios priklausomybės yra pačios dažniausios.

  • Muzikos klausymas gali sukelti priklausomybę. Žinoma, jei tą darysite saikingai, muzikos klausymasis gali būti net labai naudingas. Muzika mažina stresą ir gerina nuotaiką. Jei klausysitės jos nuolat, nesuteiksite smegenims reikiamo poilsio, be to, jei naudosite ausines, galite pakenkti klausai.
  • Obsesinis asmenukių darymas yra labai paplitusi priklausomybė. Tai būdinga žemos savigarbos paaugliams ir yra laikoma psichikos sutrikimu. Dauguma žmonių, kurie yra priklausomi nuo asmenukių darymo, taip elgiasi dėl 2 priežasčių: dėl noro padaryti tobulą savo nuotrauką arba dėl poreikio sulaukti teigiamų reakcijų socialiniuose tinkluose.
  • Priverstinis firminių daiktų pirkimas yra priklausomybė, kurią galima ir net būtina gydyti. Dažniausiai žmonės tampa priklausomi tada, kai įsigyja naujus žinomų prekių ženklų prietaisus, kad nustebintų kitus ar pasijustų geriau. Vis dėlto, tai yra labai pavojinga: ši priklausomybė sukelia izoliacijos ir nerimo jausmą.
  • Dietiniai gaivieji gėrimai taip pat lengvai sukelia priklausomybę. Žmonės, norintys numesti svorio, dažnai tampa nuo jų priklausomais. Jie mano, kad tokiu būdu sumažins cukraus vartojimą. Taip, suvartojamo cukraus kiekis tikrai gali sumažėti, tačiau tokiuose gėrimuose yra dirbtinių saldiklių, kurie žadina apetitą ir sukelia priklausomybę.

Įdomūs video

Taip pat skaitykite:

---