Mėsos atitirpinimas yra procesas, kuris gana ilgai užtrunka. Ne visada turime tam laiko, todėl dažnai ieškome būdų, kaip greitai atšildyti, pavyzdžiui, vištieną. Kaip išvengti bakterijų dauginimosi mėsoje? Yra keletas gudrybių, kurių pagalba galite greitai paruošti mėsą, kai ji išimama iš šaldiklio.
Mėsos užšaldymas prailgina jos galiojimo laiką. Deja, kai norite naudoti šaldiklyje laikomą produktą, pirmiausia turite jį atitirpinti, ir tam reikia laiko. Ką daryti, kai netikėtai atvyksta svečiai ir reikia greitai atšildyti vištieną? Galite rinktis iš kelių variantų.
Kokia yra netinkamo vištienos atšildymo rizika?
Su žalia mėsa reikia elgtis atsargiai. Jei to neatliksite tinkamai, mėsoje gali daugintis pavojingos bakterijos ir mikrobai. Dėl to rizikuojate užsikrėsti Salmonella arba Campylobacter. Kai kuriais atvejais žalioje mėsoje gali būti ir kitų bakterijų, įskaitant labai pavojingas E. coli ir Yersinia enterocolitica. Infekcija gali būti labai pavojinga jūsų sveikatai. Daugumos bakterijų sukeliami simptomai yra pilvo skausmas, vėmimas ir viduriavimas. Norėdami to išvengti, turėtumėte žinoti, kaip greitai ir saugiai atitirpinti vištieną.
Koks yra geriausias vištienos atitirpinimo būdas?
Geriausia atitirpinti vištieną šaldytuve. Temperatūra šaldytuve yra žemesnė nei šaldiklyje, todėl mėsa atitirps palaipsniui. Įdėkite vištieną į dubenį ir pastatykite ant žemiausios lentynos. Po to belieka laukti. Deja, vištienos atšildymas žemoje šaldytuvo temperatūroje yra gana ilgas procesas. Įprastai 1 kg mėsos atitirpinimui reikia maždaug 12 valandų. Jei neturite tiek daug laiko, išbandykite vieną iš toliau aprašytų gudrybių.
Kaip greitai atitirpinti vištieną?
Jei manote, kad geriausias būdas greitai atitirpinti vištieną – ištraukti ją iš šaldiklio ir padėti ant virtuvės stalo, klystate. Mėsa kambario temperatūroje gali gulėti tik 2 valandas. Po šio laiko mikrobai pradeda daugintis (tai – lengvas būdas apsinuodyti). Tikriausiai numanote, kad 2 valandų neužtenka, kad mėsa visiškai atitirptų. Taigi, ką tokiu atveju daryti? Išbandykite vieną iš žemiau pateiktų gudrybių:
- Vištieną atitirpinkite dubenyje su šaltu vandeniu (karštame vandenyje ji suges!) Pakeiskite jį kas 30 minučių. Jei norite apskaičiuoti, kiek laiko truks vištienos atitirpinimas, kiekvienam 0,5 kg skirkite 30 minučių.
- Galite naudoti mikrobangų krosnelę (geriausia – su atitirpinimo funkcija). Nepamirškite kartas nuo karto apversti mėsą. Dėl to jis atitirps tolygiai ir išvengsite situacijos, kai dalis jo atitirpsta, o dalis išlieka užšalusi.
- Pašaukite mėsą į orkaitę, įkaitintą iki žemos temperatūros (55-75 laipsnių Celsijaus). Retkarčiais mėsą apverskite, kad tolygiai atitirptų. Jei jaučiate nemalonų kvapą, tai yra ženklas, kad mėsa pradėjo gesti.
Kada nereikia atitirpinti vištienos?
Ne visada yra būtina atitirpinti vištieną. Pavyzdžiui, jei verdate sriubą, į puodą galite dėti šaldytą vištieną. Jei nusipirkę vištieną jau žinote, ką iš jos gaminsite, prieš dėdami į šaldiklį galite pagardinti mėsą prieskoniais. Jei planuojate kepti vištieną, jums nereikės laukti, kol ji atitirps: galite iš karto pašauti ją į orkaitę. Jei planuojate vištieną kepti keptuvėje, tokiu atveju ją reikės atšildyti.