Jei auginate katę, tuomet tikrai pastebėjote, kad ji mėgsta įvairias dėžutes. Net jei nupirksite jai patį prabangiausią guolį, tikėtina, kad katė vis tiek mieliau rinksis kartoninę dėžutę. Pasirodo, tam yra priežastis.
Katei nėra nieko geriau už tuščią kartoninę dėžę, kurioje buvo supakuota siunta. Neseniai buvo tiriama, kodėl katėms taip sunku atsispirti kartoninėms dėžėms. Šio eksperimento rezultatas tikrai stebina!
Kodėl katės mėgsta įlipti į kartonines dėžes?
Mes dažnai nesuprantame kačių elgesio. Pavyzdžiui, kačių augintojams neretai kyla klausimas, kodėl katės taip mėgsta mėtyti daiktus nuo stalų ir spintelių. Kas už to slypi? Ar tai – noras paerzinti šeimininką, o gal smalsumas? Katės mums duoda daug ženklų savo kūno kalba ir elgesiu. Jos dažnai nujaučia, kad mūsų savijauta yra ne pati geriausia, ir atsigula ten, kur jaučiame skausmą. Įdomu ir tai, kad katės, užuot pasirinkusios savo prabangius guolius, mieliau renkasi kartonines dėžes. Maža to, kartoninėje dėžėje katė gali tupėti valandų valandas, ir visai nesvarbu, kad dėžė yra ganėtinai maža ir nepritaikyta katės dydžiui.
Kaip suprasti tokį katės elgesį?
Šį nesuprantamą kačių elgesį ištyrė ekspertų grupė iš Utrechto universiteto Nyderlanduose. Tyrimo metu jie aplankė vietinę gyvūnų prieglaudą ir eksperimentui atrinko 19 kačių. Katės buvo suskirstytos į dvi grupes. Pirmajai grupei priskirtos katės gavo po kartoninę dėžutę, o antrajai grupei priskirtos katės – ne. Ką parodė ši patirtis? Katės, kurios gavo po dėžutę, jautėsi labiau atsipalaidavusios nei tos, kurios dėžučių negavo. Maža to, kartonines dėžutes gavusios katės buvo linkusios lengviau bendrauti su žmonėmis ir kitais gyvūnais. Kartoninės dėžės suteikė katėms saugumo jausmą.
Eksperimentas „Twitter“ socialiniame tinkle
Interneto vartotojai taip pat atliko savo eksperimentą. Jie norėjo sužinoti, kas katėms patinka labiau: tiesiog kvadratinė forma ar pati kartoninė dėžė? Norėdami tą padaryti, jie iš juostų ant grindų suformavo kvadrato formą. Paaiškėjo, kad jų katėms labai patiko leisti laiką šioje erdvėje. Paaiškėjo, kad taip yra dėl optinės apgaulės: šį reiškinį vėliau taip pat ištyrė ir patvirtino mokslininkas iš Hunterio koledžo Niujorke.