Braškės yra daugelio Lietuvos augintojų mėgstamiausios uogos. Taip pat ir tų, kurie turi tik kelias lysves sklype už miesto. Jei norite, kad šiemet jūsų derlius būtų gausesnis nei bet kada, verta pagalvoti apie maistingąsias medžiagas, kurios galėtų gerokai padėti braškėms augti. Amoniako pagrindo preparatas puikiai tiks kaip veiksminga braškių trąša.
Paprastai braškes auginti nėra itin sudėtinga. Tačiau tai nereiškia, kad nereikia jomis rūpintis. Vienintelis būdas užtikrinti iš tiesų sėkmingą derlių – tinkamai tręšti daigelius. Braškių atveju geriausia rinktis tokias trąšas, kuriose būtų daug azoto. Jis labai svarbus jų vystymuisi, o dirvožemyje jo paprastai būna nedaug.
Kaip pasigaminti braškių trąšas su amoniaku?
Trąšoms pasigaminti reikės 10 proc. amoniako (jo paprastai įsigysite sodininkystės ir chemijos prekių parduotuvėse) ir vandens. Pirmiausia pasirūpinkite dideliu indu. Į jį supilkite 10 litrų vandens. Įpilkite tris valgomuosius šaukštus 10% amoniako ir gerai išmaišykite (saugokitės aitrių amoniako garų!). Gausite tirpalą, kuriuo galėsite laistyti savo braškes. Tačiau prieš tai pirmiausia jas palaistykite paprastu vandeniu. Ir tik tada paruoštu maitinamuoju tirpalu. Ši paprasta gudrybė padės augalams geriau įsisavinti azotą.
Kaip saugiai pasiruošti trąšas?
Naudodami amoniaką turėtumėte būti ypač atsargūs, nes jo garai gali labai stipriai pakenkti. Įkvėpus amoniako garų gali patinti gerklos, kilti kvėpavimo takų arba plaučių uždegimas. Ekstremaliais atvejais dėl gerklės patinimo galima net uždusti. Todėl reikėtų nelaikyti šios koncentruotos medžiagos arčiau savęs ilgesnį laiką. Ruošiant trąšas geriausia dėvėti apsauginę kaukę, kuri šiek tiek apsaugos kvėpavimo takus. Taip pat būtų gerai, kad visą darbą atliktumėte lauke, o ne uždaroje patalpoje. Taip pat nepamirškite, kad amoniakas gali pakenkti ir aplink jus esantiems gyvūnams, ypač jei jų kūno masė nedidelė, o uoslė jautri bet kokiems stipriems kvapams.