Smidrų sezonas – puiki proga dažniau valgyti šias daržoves. Vis dėlto, žmonės dažnai stebisi, kodėl suvalgius smidrų pakinta šlapimo kvapas.
Mokslininkai teigia, kad taip yra dėl smidruose esančios rūgšties. Virškinimo metu virškinimo sistemoje susidaro metabolitai, kuriuos išskiriame su šlapimu. Būtent jie turi tą būdingą kopūstų kvapą.
Kodėl suvalgius smidrų pakinta šlapimo kvapas?
Metabolizmas yra atsakingas už šlapimo kvapo pasikeitimą suvalgius smidrų. Juose dažniausiai pasitaiko keturi junginiai: metantiolis, dimetilsulfidas, dimetilsulfoksidas ir dimetilsulfonas. Trumpai tariant, visuose šiuose junginiuose yra sieros, kuri žmogaus organizmui nėra kenksminga. Verta paminėti, kad tik smidruose yra tokia stipri smidrų rūgšties koncentracija. Būtent todėl suvalgius smidrų maždaug po 15-20 minučių galima pastebėti, kad šlapimo kvapas tapo kitoks. Įdomus faktas yra tai, kad ne kiekviena medžiagų apykaitos sistema apdoroja smidrų rūgštį, tačiau mokslininkai negali to paaiškinti. Vis dėlto, suvalgius smidrų žmogaus organizmo funkcionavimas išlieka normalus.
Smidrų savybės
Smidrams būdinga pailga forma ir ryški spalva. Šios daržovės atkeliavo iš Viduržemio jūros ir Mažosios Azijos teritorijos, kur buvo žinomos maždaug prieš 2000 metų. Šiandien jų plantacijos yra Kinijoje, Peru, JAV, Italijoje, Nyderlanduose ir Vokietijoje. Verta paminėti, kad smidrai yra tikra vitaminų bomba, nes juose yra net 5 kartus daugiau mineralų nei kitose daržovėse. Kinų medicinoje jie buvo pripažinti vaistiniais augalais, turinčiais išskirtinę maistinę vertę. Juose yra vitaminų A, B, C ir E, taip pat magnio, kalcio, fosforo ir geležies. Šios daržovės padeda kovoti su vėžiu ir stiprina imunitetą, be to, jos rekomenduojamos sergantiesiems cukriniu diabetu ir turintiems padidėjusį cholesterolio kiekį kraujyje.
Kaip paruošti smidrus vartojimui?
Smidrus galima paruošti įvairiais būdais, pvz., virti vandenyje ar garuose, kepti ant grotelių arba orkaitėje. Galimybės yra neribotos. Vienintelis dalykas, kurį verta žinoti: baltuosius smidrus reikia nulupti, nes jie yra kieti ir turi storesnes odeles nei žali. Be to, kotelių nereikia mesti į šiukšliadėžę: iš jų galima paruošti kreminę sriubą.