Svarbiausia, kad melancholija nekankintų pernelyg ilgai. Kol žmogus gyvas, kol plaka jo širdis, ir kol jam kyla naujų idėjų, jo nuotaikos gali keistis. Apie tai papasakojo psichologas Andrejus Kaškarov.
Melancholijos būsena, žinoma, gali ištikti maratono bėgiką ar net sprinterį, tačiau sveikos gyvensenos šalininkui tai nebūdinga. Žmogus, kuris rūpinasi savo sveikata, gali išvengti tokios būsenos, nes tai yra susiję su tam tikrais sveikatos rodikliais.
Įdomu tai, kad intelektualiniam ir fiziniam aktyvumui bei mūsų nuotaikai įtakos turi biocheminė kraujo sudėtis. Tam didelį poveikį turi kepenų veiklos „kokybė“. Jei norite, kad jūsų savijauta būtų puiki, o nuotaika – pakili, kontroliuokite hemoglobino kiekį kraujyje ir, jei reikia, valgykite tinkamą maistą – burokėlius, „Hematogenus“, ir t.t. Visa tai gali suteikti gerokai daugiau energijos nei kava ar arbata.
1. Visų pirma, kraujo biocheminę sudėtį tiesiogiai veikia dieta, todėl pageidautina į ją neįtraukti riebalų, acto ir cukraus, valgyti daugiau šviežių daržovių, vaisių, rudųjų ryžių ir maisto produktų, kuriuose yra skaidulų. Mitybos klausimais visada gali pakonsultuoti endokrinologas.
Jei pasirūpinsite pakankamu fiziniu aktyvumu, tai garantuos geresnę kraujo cirkuliaciją ir geresnį kepenų funkcionavimą. Visa tai turės teigiamą poveikį jūsų nuotaikai.
2. Kuo dažniau judėsite, tuo geresnė bus jūsų savijauta. Jei pradėsite sportuoti, krūvį būtina palaipsniui didinti: pavyzdžiui, jei šiandien padarėte 50 atsispaudimų, rytoj turėtumėte padaryti mažiausiai 55. Ta pati taisyklė galioja ir kitai fizinei veiklai.
3. Taip pat ne ką mažiau svarbu kuo daugiau laiko praleisti gryname ore. Bėgiojimas ir vaikščiojimas gryname ore – tai veikla, kuri yra prieinama kone kiekvienam.
4. Pasirūpinkite kumuliacinio nuovargio poveikio pašalinimu. Sveikas 20 metų žmogus gali tris paras nemiegoti, ir tai nesukels negrįžtamų pasekmių, tačiau vyresniems žmonėms tai gali būti pavojinga. Labai svarbu planuoti darbo ir poilsio režimą, nes tai taip pat gali padėti išvengti melancholijos. Kūnas greitai pripranta prie įvairių pokyčių, todėl savo kasdienybę visada patartina planuoti iš anksto: sudarykite kitos dienos, kitos savaitės ar kito mėnesio planą, ir jo laikykitės.
5. Kartais nutinka ir taip, kad dėl nuovargio ir prastos nuotaikos paprasčiausiai nieko nesinori, tačiau turite įveikti save. Jei sunku atrasti jėgų imtis tam tikros veiklos, nusiprauskite po kontrastiniu dušu.
Jei ilgą laiką nebendravote su priešingos lyties atstovais, taip pat vertėtų imtis tam tikrų veiksmų, nes intymumas yra labai svarbus. Jei esate pavargęs nuo besikeičiančių vaizdų ir triukšmo, vakarą skirkite poilsiui. Tokiu atveju eikite miegoti anksčiau, ir visai nesvarbu, kad tuo metu yra tik 19 h.
Taip pat naudinga patirti naujų įspūdžių. Išvykite į gamtą, ką nors suplanuokite spontaniškai, išvykite į kitą miestą, ir t.t. Jei niekada neskridote lėktuvu – skriskite, jei niekada nešokote su parašiutu – išbandykite tai. Nauji įspūdžiai atminty išliks tikrai ilgai.